Za područje

    Kako zalivati biljke dok ste na letnjem odmoru?

    Članak je pregledalo čak 931+ korisnika
    Kalendarski nam je stiglo leto, dani su sve topliji, broj sunčanih sati je sve veći, a našim biljkama je potrebno sve više vode. Leto je sinonim i za godišnji odmor pa se postavlja pitanje - kako zalivati biljke dok ste na letnjem odmoru? U nastavku teksta odgovaramo.
    Stručni članak 931
    zalivanje
    Imamo čak 90 izvođača radova za područje Sistemi za navodnjavanje:

    Bilo da ste se odlučili za odlazak na more, jezero, planinu ili pak više volite zelene krajolike seoske sredine, pre odsustva se morate pobrinuti za svoje biljke. Tokom leta potrebno im je češće i obilnije zalivanje, a kako ćete im to obezbediti kada niste kod kuće? Većina će zalivanje biljaka prepustiti prijateljima, rođacima, komšijama, nekome u koga imaju poverenja. Međutim, radovaće vas činjenica da ne morate nikog da opterećujete ovom obavezom. Postoji nekoliko trikova uz kojih će vaše biljke „preživeti“ period vašeg osustva.

    Ukoliko idete na produženi vikend, neće biti potrebno da se opterećujete. Sobne biljke je potrebno zaliti sa većom količinom vode nego inače, a one biljke koje vole potapanje možete ostaviti malo duže u vodi. Svo sobno bilje koje ste izbacili na balkon unesite unutra kako biste ga zaštitili od ožegotina i toplotnih udara, a biljke koje ne iznosite napolje pomerite sa direktne sunčeve svetlosti, npr. prozora kroz koji dopire najviše sunčevog zračenja. Ukoliko u svom domu imate više sobnih biljaka, savetuje se da ih grupišete prema potrebama za svetlošću.

    Biljke na terasi
    Svo sobno bilje koje ste izbacili na balkon, tokom odsustva unesite unutra kako biste ga zaštitili od ožegotina i toplotnih udara.

    Takođe, biljkama dajte dovoljno nege pre nego što otputujete. Uklonite sve oštećene, suve delove biljaka kako biste sprečili rizik od pojave patogena, ali i „bespotrebno“ trošenje vode na precvetale delove. Pažljivo uklonite sloj prašine sa listova vlažnim tupferom ili krpom. Nagomilana prašina smanjuje mogućnost fotosinteze. Oko biljke stavite malč koji zadržava vlagu.

    Međutim, većina ljudi ide na godišnji odmor od 7 do 14 dana. Kako biljkama onda obezbediti dovoljnu količinu vode tokom dužeg perioda? Ako imate zamiju, aloja veru, kaktuse, nema razloga za brigu. Biće dovoljno da ih obilnije zalijete neposredno pred put. A šta je sa ostalim sobnim biljkama?

    Postoje tri jednostavna trika kako možete zalivati biljke dok ste na letnjem odmoru. Za koji god sistem da se opredelite važno je da biljku pre polaska na odmor dobro zalijete kako bi zalihe vode počele što kasnije da se troše.

    Brisanje prašine sa listova biljaka
    Pažljivo uklonite sloj prašine sa listova vlažnim tupferom ili krpom.

    Sistem kap po kap od plastične flaše

    Ovaj sistem je pogodan za manje saksije i biljke koje ne iziskuju previše vode. Uzmite praznu plastičnu flašu od dve litre i na njenom čepu izbušite manji otvor (dovoljno veliki da se ne bi zagušio zemljom, a dovoljno mali da voda lagano otiče, što duži vremenski period). Probušenim čepom zatvorite plastičnu flašu napunjenu vodom i uronite je u supstrat na nekoliko centimetara dubine. Potrebno je naravno da flašu okrenete naopako tako da čep ide ka dole, u zemlju. Da vam se ne bi voda prolila dok okrećete flašu, stavite palac preko otvora na čepu i brzo okrenite flašu pre nego što je zaronite u supstrat.

    Zalivanje biljaka uz pomoć flaša
    Za zalivanje biljaka tokom odmora primenite sistem kap po kap od plastične flaše.

    Voda će lagano oticati iz flaše, kap po kap, a navedena količina vode je dovoljna za odsustvo od 10-ak dana. Kako se na ovaj način obezbeđuje lagano kapanje, neće doći do prekomerne vlage u zemlji. Možda ne bi bilo loše da improvizovani sistem kap po kap testirate pre nego što odete na godišnji odmor. Nakon što se vratite sa godišnjeg odmora, izvadite sada praznu plastičnu bocu iz saksije, preskočite jedan dan zalivanja, a potom nastavite sa održavanjem biljke kao i do sada.

    Pre ubacivanja flaše, u zemlji napravite malo udubljenje i razbijte grudvice kako ne bi zapušile otvor na plastičnom čepu. Pazite da boca ne bude tik uz biljku.

    Kapilarni sistem od pamučnih traka

    Za veće saksije možete napraviti improvizovani kapilarni sistem od pamučnih traka. Potreban vam je balon za vodu od 5,6 litara ili najobičniji kuhinjski lonac velike zapremine. Oko odabranog suda (u ovu svrhu čak možete koristiti i velike vaze za cveće) poređajte saksije sa biljkama. Pritom, važno je da sud sa vodom bude pozicioniran iznad saksija, te ga najbolje postavite na neko uzvišenje, bilo manji sto ili hoklicu. Zatim su vam potrebne pamučne trake. Njih možete napraviti i sami. Uzmite staru pamučnu majicu koju više ne koristite i od iste izrežite duže trake. U ovu svrhu vam mogu poslužiti i pamučni učkuri koje ćete izvući iz starih trenerica ili šorceva.

    Sobne biljke
    Za veće saksije možete napraviti improvizovani kapilarni sistem od pamučnih traka.

    Jedan kraj svake pamučne trake ćete potopiti u sud sa vodom, a drugi kraj uroniti u supstrat u saksiji, na nekoliko centimetara dubine (najbolje 5 centimetara). Isti proces ponovite za svaku saksiju. Neophodno je samo da pamučna traka dodiruje dno posude sa vodom jer će na taj način polako izvlačiti vodu iz suda u saksiju sa sobnim biljem, održavajući konstantan nivo vlage u zemljištu. Još jedan savet: pamučnu traku prvo celu umočite u posudu sa vodom, pre nego što jedan njen kraj stavite u saksijsku zemlju.

    Ovaj stari sistem zalivanja biljaka radi po kapilarnom principu. Voda iz suda će kapilarnim putem da kvasi pamučnu traku, a kako se supstrat bude sušio, istim kapilarnim principom će se prenositi i u njega.

    Zalivanje biljaka uz pomoć mokrih peškira

    Ovo je još jedan način da se vaše biljke kapilarno snabdevaju vodom dok ste na godišnjem odmoru, ali sa dna saksije. Pre svega, važno je da napomenemo da je ovakvo zalivanje moguće samo ako je vaše kupatilo dovoljno osvetljeno, odnosno ima prozor kroz koji dopire dnevna svetlost. Ako je u potpunosti zamračeno, jasno je da će biljke uvenuti. Takođe, važno je da napomenemo da je ovaj sistem zalivanja održiv do nedelju dana.

    Naime, kadu, lavabo ili lavor napunite vodom u dubini od nekoliko centimetara. Na dno poređajte pamučne peškire na koje ćete postaviti saksije sa sobnim cvećem.

    Sobne biljke u kupatilu
    Zalivanje biljaka uz pomoć mokrih peškira.

    Za biljke u većim saksijama poslužiće i pesak. U dublji sud sipajte vodu i stavite saksiju sa sobnom biljkom. Oko biljke u saksiji se sipa pesak koji će čuvati vlagu. Sobne biljke na ovaj način mogu izdržati i duže odstustvo.

    Nakon što se vratite sa odmora dobro pregledajte svoje sobne biljke. Ako vidite da nisu u najboljem stanju prvo utvrdite šta je uzrok. Ukoliko je biljka dobila prekomernu količinu vode, uklonite trule delove i ostavite da se zemlja u saksiji u potpunosti osuši. Ako je biljkama falilo vode najbolje je da je potopite u dublji sud sa vodom sobne temperature i ostavite u istom pola sata do sat vremena.

    A šta je sa baštenskim biljkama koje su direktno izložene sunčevoj svetlosti i tropskim letnjim temperaturama? Nažalost, moraćemo da vas razočaramo. za njih nema trikova. Međutim postoji jedno rešenje - automatski zalivni sistemi. Uz pomoć istih možete održati travnjak, posađene biljke i živu ogradu u životu i ako ste na dužem odsustvu.

    Zalivanje baštenskih biljaka
    Za baštenske biljke rešenje su automatski zalivni sistemi.

    Automatski zalivni sistemi

    Osim što zalivaju vaše baštenske biljke dok ste na godišnjem odmoru, automatski zalivni sistemi imaju i druge prednosti. Da li ste znali da automatski zalivni sistemi mogu ostvariti i do 50% uštede vode u odnosu na tradicionalno, ručno zalivanje?

    Osim toga što se čuva voda, najvredniji resurs na planeti, automatski zalivni sistemi u odnosu na ručno zalivanje imaju još jednu bitnu prednost - ravnomerno zalivaju biljke. Ručnim zalivanjem će se neke biljke zaliti više neke manje jer snabdevanje vodom nije striktno kontrolisano, dok će automatski zalivni sistemi obezbediti dovoljnu količinu vode svakoj biljci, podjednako.

    Automatski zalivni sistemi
    Osim što zalivaju vaše baštenske biljke dok ste na godišnjem odmoru, automatski zalivni sistemi imaju i druge prednosti. 

    Automatizacija je donela još jednu bitnu prednost - količina vode koja se koristi za zalivanje bašte odnosno vrta je određena vrsti biljaka i vremenskim prilikama. Mnogi automatski zalivni sistemi imaju senzore za kišu, te se u slučaju padavina preskače zalivanje, odnosno automatski se gase. 

    Dobro je poznata činjenica da biljke ne možemo zalivati u svakom delu dana. Tokom leta, ne bismo trebali da ih zalivamo kada je najjače sunce jer će biljke doživeti šok, mogu se stvoriti ožegotine po lišću i naravno, boravak na najjačem suncu nije dobro po ljudsko zdravlje. Optimalno vreme za zalivanje biljaka jeste od 8 do 10 časova ujutro (tada će se izbeći jutarnja rosa) i od 18 do 20 časova (kada sunce slabije greje). Ako biljke zalivate ručno, ovo može biti opterećujuće za vaš dnevni raspored. Uz pomoć automatskih zalivnih sistema možete jednostavno podesiti vreme zalivanja. 

    Pojedini automatski zalivni sistemi nude mogućnost i snabdevanja biljaka nutrijentima. Na taj način one neće dobijati samo dovoljnu količinu vode već i odgovarajućeg đubriva.

    Postoji više vrsta automatskih zalivnih sistema, ali se oni svi mogu podeliti u tri osnovne grupe: sistem kap po kap (koji je i najpopularniji), sistem sa pokretnim prskalicama i sistem sa sprej raspršivačima. 

    Rećićemo više o sistemu kap po kap jer je on najpopularniji izbor. Razlog leži u brojnim prednostima ovakvog zalivanja biljaka. Voda ide baš tamo gde je potrebna - u zonu korenovog sistema. Kako se voda dodaje direktno na koren biljke, ne na okolni prostor, smanjena je šansa od razvoja korova. Sistem kap po kap se osim zalivanja koristi i za prihranjivanje vodootopivim đubrivima jer se na taj način obavlja aplikacija nutrijenata direktno u koren biljke. Pritom, nema stresa za biljke usled naglih promena režima vlage.

    Sistem kap po kap
    Sistem kap po kap se osim zalivanja koristi i za prihranjivanje vodootopivim đubrivima.
    Zahvaljujući svom načinu rada, sistem kap po kap efikasno smanjuje potrošnju vode.

    Osim što ga odlikuje precizno i ravnomerno zalivanje vrtnih biljaka, sistem kap po kap se jednostavno montira i ne zahteva naročito održavanje. Prilagođava se različitim tipovima zemljišta, konfiguracijama terena i potrebama biljaka za vodom.

    A koliko košta sistem za navodnjavanje, tj. zalivanje? Cena sistema za navodnjavanje se kreće između 3,4 do 4 EUR/m2. Moguća je ugradnja senzora za kišu, čime se dodatno optimalizuje upotreba vode.

    Tražite nekog kome biste poverili nabavku i postavljanje sistema za navodnjavanje? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za navodnjavanje u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! 

    Zalivanje sobnih biljaka tokom leta

    Jedan od osnovnih uslova koji trebaju da budu ostvareni da bi se biljke pravilno razvijale i rasle jeste obezbeđivanje dovoljne količine vode, naročito tokom toplih letnjih meseci. Voda će hladiti vaše biljke tokom tropskih letnjih dana, prebacivati neophodne minerale preko korena do ostalih delova biljaka, ali i osigurati potporu vezujući koren biljke za tlo. 

    Svaka vrsta sobne biljke iziskuje određenu količinu vode. Međutim, postoji jedno pravilo koje se može primeniti kod većine njih: kažipstom prokopajte supstrat nekoliko centimetara u dubinu, što bliže biljci. Ako je zemlja na kažiprstu vlažna, zalivanje nije potrebno, a ako je suva, dok su pritom i listovi požuteli, to je znak da je biljci potrebno zalivanje.

    Sobna biljka sa žutim listom
    Ako je zemlja na kažiprstu vlažna, zalivanje nije potrebno, a ako je suva, dok su pritom i listovi požuteli, to je znak da je biljci potrebno zalivanje.

    Postoji nekoliko univerzalnih pravila kada je u pitanju zalivanje sobnih biljaka tokom leta. Zalivajte biljke češće ali umereno, ali i postepeno, dok voda ne krene da izlazi kroz drenažne rupe. Prilikom zalivanja biljaka, nemojte prksati njihovo lišće. Sobne biljke zalivajte rano ujutro, kako bi tokom dana mogle da se prosuše i upiju neophodne nutrijente. Zalivajte ravnomerno supstrat oko cele biljke kako bi voda došla u sve delove korena. Voda bi trebala da bude sobne temperature jer previše hladna voda može izazvati temperaturni šok kod biljaka.

     

     

    931
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Sistemi za navodnjavanje?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 90 izvođača radova za područje Sistemi za navodnjavanje:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije