U nastavku:
- 1. Koliko drvene nastrešnice mogu da traju?
- 2. Kako se kreću prosečne cene za drvene nastrešnice?
- 3. Da li je potrebna dozvola za postavljanje drvene nastrešnice?
- 4. Koja vrsta drveta je najbolja za nastrešnice?
- 5. Kakvo je održavanje neophodno da bi nastrešnica zadržala svoj izgled i funkcionalnost?
- 6. Kako se drvena nastrešnica štiti od štetočina?
- 7. Da li se može postaviti osvetljenje na drvenu nastrešnicu?
- 8. Kako se pravilno priprema teren za podizanje drvene nastrešnice?
- 9. Kako odrediti adekvatnu veličinu drvene nastrešnice prema raspoloživom prostoru?
- 10. Koja dodatna oprema može ići uz drvenu nastrešnicu radi bolje funkcionalnosti?
- 11. Koje preventivne mere su neophodne za zaštitu drvene nastrešnice od požara?
- 12. Kako sakupljati ili odvoditi kišnicu sa drvene nastrešnice?
- 13. Kako se drvena nastrešnica štiti od UV zraka i vremenskih neprilika?
1. Koliko drvene nastrešnice mogu da traju?
Očekuje se da drvene nastrešnice potraju između 15 i 20 godina ili više, shodno tome kakva je sirovina upotrebljena, kakav je kvalitet konstrukcije i koliko se dobro održava. Drvo koje je pravilno tretirano za spoljne uslove i zaštićeno od vremenskih prilika imaće daleko duži vek trajanja.
2. Kako se kreću prosečne cene za drvene nastrešnice?
Troškovi gradnje nastrešnice od drvne građe, za automobil recimo, mogu uveliko varirati u zavisnosti od veličine, vrste drveta i složenosti dizajna. Prosečni troškovi se kreću između 65 i 108 EUR/m2 ili više za veće i složenije konstrukcije. Konkretan iznos investicije će zavisiti od lokalnih cena drveta i radne snage.
3. Da li je potrebna dozvola za postavljanje drvene nastrešnice?
U mnogim slučajevima za postavljanje drvene nastrešnice građevinska dozvola jeste potrebna, odnosno, neophodna, posebno ako je veća od određenih dimenzija ili je trajna konstrukcija. Važno je da proverite lokalne građevinske propise i zahteve pre početka projektovanja i izgradnje.
4. Koja vrsta drveta je najbolja za nastrešnice?
Vrste drveta koje su prirodno otporne na vlagu, trulež i štetočine, kao što su kedar, sekvoja, tropsko tvrdo drvo ili tretirana borovina, najpogodnije su za nastrešnice na otvorenom. Izbor drveta zavisiće od vaših estetskih preferencija, budžeta i dostupnosti materijala.
5. Kakvo je održavanje neophodno da bi nastrešnica zadržala svoj izgled i funkcionalnost?
Održavanje drvene nastrešnice mahom podrazumeva redovno čišćenje, nanošenje zaštitnih premaza ili boja te pregled i popravku bilo kakvog oštećenja ili sanaciju pojave truleži. Preporučuje se ponovno nanošenje vodootpornog premaza ili boje svake dve do tri godine da bi se drvo zaštitilo od UV zraka i vlage.
6. Kako se drvena nastrešnica štiti od štetočina?
Zaštita drvene nastrešnice od štetočina na prvom mestu podrazumeva upotrebu drveta koje je prethodno tretirano sredstvima za zaštitu od štetočina, redovno održavanje i pregled strukture ne bi li se na vreme uočili rani znaci pojave oštećenja. Sa druge strane, preporučuju se i prirodni repelienti ili konsultacije sa stručnjakom za preventivne tretmane i kontrolu.
7. Da li se može postaviti osvetljenje na drvenu nastrešnicu?
Da, osvetljenje se čak smatra poželjnim, pošto se time može povećati njena funkcionalnost i stvoriti prijatna atmosfera. Prilikom projektovanja rasvete treba se držati i bezbednosnih propisa o elektroinstalacijama te, ako je potrebno, angažovati kvalifikovanog električara da bi se osiguralo pravilno postavljanje i priključenje.
8. Kako se pravilno priprema teren za podizanje drvene nastrešnice?
Pravilna priprema tla, koja uključuje ravnanje i obezbeđenje čvrste podloge poput betonske temeljne ploče ili vijčanih šipova, ključna je za postavljanje drvene nastrešnice. Na taj se način osigurava stabilnost konstrukcije i sprečava eventualno pomeranje ili sleganje.
9. Kako odrediti adekvatnu veličinu drvene nastrešnice prema raspoloživom prostoru?
Veličina nastrešnice treba da bude usklađena sa veličinom i rasporedom u eksterijeru te njenom svrhom. Imajte u vidu i eventualne naknadne potrebe uređenja prostora, u smislu opremanja baštenskim nameštajem, pravljenja staza ili proširenja. Pravilo je da se veličina bira proporcionalno prostoru - tačnije, tako da okućnica ne izgleda pretrpano i nefunkcionalno.
10. Koja dodatna oprema može ići uz drvenu nastrešnicu radi bolje funkcionalnosti?
Dodatna oprema kao što su ugrađene klupe, stolovi, viseće mreže ili čak kuhinje na otvorenom, može povećati funkcionalnost nastrešnice. Takođe, razmislite o dodavanju saksija ili sanduka za cveće da bi mesto bilo zelenije i prijatnije za boravak ili, eventualno, sistema za sakupljanje kišnice da bi zalivanje vrta bilo lakše.
11. Koje preventivne mere su neophodne za zaštitu drvene nastrešnice od požara?
Da biste konstrukciju zaštitili od požara, valja upotrebiti vatrootporne premaze ili tretmane za drvo, ali i održavati prostor oko nastrešnice čistim, bez zapaljivih materijala. Takođe, izbegavajte postavljanje otvorenih kamina ili roštilja direktno ispod ili blizu strukture.
12. Kako sakupljati ili odvoditi kišnicu sa drvene nastrešnice?
Za efikasno odvodnjavanje, krov treba da je pravilno projektovan sa nagibom i olucima koji će vodu odvoditi dalje od konstrukcije i temelja. Na taj će se način sprečiti i zadržavanje meteorske vode i eventualna oštećenje drveta ili poda usled prevelike vlage.
13. Kako se drvena nastrešnica štiti od UV zraka i vremenskih neprilika?
Upotrebom kvalitetnih spoljnih premaza kao što su UV stabilizatori, vodoodbojne impregnacije i premazi za zaštitu od vremenskih prilika itekako mogu produžiti vek trajanja, a svakako i očuvati i izgled drvene nastrešnice. Premaze treba redovno obnavljati prema uputstvima proizvođača i shodno izloženosti delovanju prirodnih elemenata.