Pravovremenim i pravilnim košenjem trave povećava se gustina travnjaka, te smanjuje njegova zakorovljenost. Premda su mnogi mišljenja da je za zeleni, negovan travnjak potrebna samo dobra kosilica, to nije istina - potrebna je veština i pridržavanje osnovnih pravila. Podrazumeva se da kosilica mora ispravno da funkcioniše, ali je potrebno i vaše poznavanje terena, samog travnjaka, a ništa manje bitan je i tajming košenja trave.
Na proleće se priroda budi i upravo tokom ovog godišnjeg doba obavlja se najviše radova u vrtu. Žbunje, živa ograda i drveće se orezuju. travnjak se đubri, vrši se prvi otkos. Tokom proleća travnjak je potrebno pripremiti za visoke temperature i sušne periode. A sada odgovor na pitanje iz naslova:
Na koliko raditi košenje travnjaka?
Odgovor na ovo pitanje zavisi od godišnjeg doba odnosno aktuelnih klimatskih uslova. Jasno je da ćete tokom proleća travu morati da kosite češće - veće količine padavina doprinose bržem rastu trave. Tokom prolećnih meseci travnjak je najbolje kositi jednom u 5,6 dana, dok je leti to dovoljno činiti jednom nedeljno, a ako je sušan period sa ekstremno visokim temperaturama kosite jednom u 10 dana. Zbog čega tako retko? Duže vlati trave štite zemlju i koren od prevelikog isušivanja. Tokom rane jeseni će takoće biti potrebno češće košenje zbog kišnih perioda koji pospešuju rast trave.
Između maja i juna trava raste brzo i intenzivno zahvaljujući smeni kiše i sunca, te je u tom periodu potrebno češće kositi travnjak u odnosu na ostatak godine.
Istina je da će redovnim košenjem trave ona izgledati urednije, biti jača i gušća.
Ovo nije jedino pitanje koje buni “kosače”.
Koja je idealna visina travnjaka?
Ako mislite da će vaš travnjak biti zdraviji ukoliko ga pokosite na najmanju visinu, moraćemo da vas razočaramo - u velikoj ste zabludi. Na ovaj način nećete ni uštedeti vreme odnosno prorediti košenje, zapravo napravićete sebi još više posla.
Svakako da nije dobro da travnjak bude previsok ali “ključ uspeha” nije ni u tome da ga što više “ošišate”. Kraći travnjak znači veća šansa za razvoj korova. Naime, kako gornji deo travnjaka više nije gust, sunčeva svetlost lakše dopire do tla, čime se pospešuje klijanje semena korova. Vremenom korov počinje da se širi i preuzima travnatu površinu. Travnjak naročito ne sme biti prekratak tokom letnjih meseci - jako sunčevo zračenje može uništiti koren trave. Sigurno vam je poznat izgled ovakvog travnjaka - prošaran je smeđim površinama sa sasušenom travom.
Kada se vrši košenje trave leti, travnjak treba ostaviti na visini od 5 do 8 centimetara. Na ovaj način ćete smanjiti ispravanje vlage, te omogućiti da vaš travnjak zadrži svoju intenzivnu zelenu boju.
U proleće i u jesen travnjak treba održavati na 3 ili 4 centimetara visine, kako bi se lakše pograbuljao te sa njega uklonilo lišće i drugi suvi ostaci biljaka.
Međutim, ni previsok travnjak nije dobro rešenje, a naročito ako ga pustite da poraste preko 8 centimetara u visinu i onda ga “dramatično” pokosite. Na ovaj način ćete uzrokovati stres kod biljaka koji će sprečiti njihovo napredovanje. Naime, trava će povući hranljive materije iz zone korenovog sistema, degradirajući korenje a rezultat je proređen, osušen travnjak. Takođe, ukoliko je travnjak previsok postoji rizik od stvaranja mahovine i širenja samoniklog bilja.
Ovo je naročito slučaj kod vikendica u kojima se ne boravi toliko često, te je i samo košenje proređeno. Ako je trava previše porasla nemojte je iz jednog poteza odnosno jednim košenjem prekratiti na željenu visinu. Upravo ovo će izazvati gorepomenuti stres. Bolje je da kosilicu namestite na najveću visinu i pokosite. Nakon dva dana, travnjak dodatno prekratite na optimalnu visinu.
Kako bi travnjak imao željenu visinu, najbolje je ručno podesiti visinu kosilice. Većina kosilica nudi ovu mogućnost.
Prilikom košenja travnjaka najbolje je voditi se pravilom jedne trećine. Šta ono znači? Košenje trave na trećinu visine koju je trenutno dostigla - dve trećine ostaju što je optimalna visina travnjaka. Daćemo primer. Niste bili na vikendici jedan izvestan period te je travnjak porastao na 10 centimetara visine. U ovom slučaju travu treba skratiti za 3 centimetra, tj. treba da ostane dužina oko 7 centimetara.
Savet: bolje je travnjak kositi po manje ali učestalije, tj. skraćivati travu kontinuirano u skladu sa vremenskim prilikama i stanjem vlati trave.
Ukoliko nemate vremena da se bavite održavanjem travnjaka možete po potrebi angažovati profesionalce koji će učiniti da on bude negovan, zdrav i zelen. A koliko košta košenje trave? Oko 5 EUR po 1 aru.
Tražite nekog kome biste poverili uređenje okućnice ili baštovanski posao? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim izvođačima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
U koje vreme kositi travnjak?
Verovali ili ne, ali od toga u kojem delu dana kosite travu imaće značaja za lepotu travnjaka. Ako ste se pitali kada je najbolje vreme za košenje trave i za to imamo odgovor. Baš kao i kod zalivanja biljaka, najbolje je to činiti ujutro i uveče.
Međutim, nemojte kositi travu jako rano. Mnogi u želji da izbegnu jako sunce, kose travnjak u intervalu od 6 do 8 sati ujutro. Ipak, u ranim jutarnjim časovima trava je još vlažna od rose, te se ne preporučuje njeno košenje. Prilikom košenja mokrog travnjaka dolazi do širenja bolesti trave, razvoja mahovine, travnjak će biti neravnomerno pokošen a uz to će se i kosilica vrlo verovatno začepiti.
Kada su vlati trave mokre, one su međusobno slepljene te ne mogu biti oštro presečene kosilicom. Rezultat je travnjak nejednake visine.
Međutim, ne preporučuje se ni košenje u najtoplijem delu dana (12h-16h), naročito leti, jer će trava doživeti tzv. stres.
Najpogodnije vreme za košenje travnjaka jeste od 8h do 10h ujutro, odnosno od 17h do 19h uveče. Osim dela dana uvek uzmite u obzir i klimatske prilike pre nego što počnete sa košenjem trave.
10 saveta za košenje travnjaka
Prilikom košenja pridržavajte se sledećih saveta kako bi travnjak bio negovan, zdrav i prelep.
1. Pre košenja travnjaka preporuka je da kosilicom napravite krug, odnosno istom obiđete ceo travnjak i baštu. Na ovaj način ćete sebi napraviti granice te izbeći da upadnete u ružičnjak ili neko drugo cveće i napravite štetu u bašti.
2. Košenje trave i žurba ne idu zajedno. Ako budete gledali kako da što pre završite posao, vrlo verovatno da ćete preskočiti određene delove travnjaka. Ovo se odnosi i na vremenske uslove. Sačekajte da se trava dobro osuši posle kiše pre nego što je pokosite, pričekajte lepše vreme.
3. Da li ste znali da trava posle košenja raste i naginje se u suprotnom smeru od onog kojim ste prošli kosilicom? Ako menjate pravac svaki put kada kosite, travnjak će biti zdraviji i jači. Takođe, na ovaj način ćete sprečiti zbijanje zemlje i osigurati ravnomerno košenje.
4. Još jedan trik da košenje trave bude ujednačeno. Pre košenja nemojte gaziti po travnjaku jer se ugažene vlati trave ne ispravljaju odmah.
5. Prilikom košenja navodite kosačicu tako da se ona širinom jednog točka kreće po površini koja je pokošena u prethodnom prolazu. Na ovaj način ćete dobiti ujednačen izgled travnjaka bez primetnih linija kretanja kosačice. Nećete ništa propustiti.
6. Ivice travnjaka do kojih ne možete prići sa kosilicom ostavite za kraj. Njih možete negovati uz pomoć ručnih makaza ili još češće, trimera za travu.
7. Kosačica kojom radite mora biti ispravna, a oštrica dovoljno oštra. U suprotnom će pokošena trava gubiti vlagu (što se naročito ne preporučuje tokom letnjih meseci) i imaće otežanu fotosintezu. Travnjak će izgledati kao počupan, a na oštećenoj travi će biti više ulaznih tačaka za prodor štetočina i patogena. Tupa oštrica neće obezbediti dobar otkos. Kada smo već kod kosilice, odaberite odgovarajuću u skladu sa veličinom travnjaka. Za veće, otvorene travnjake bez velikih kosina i prepreka bolji izbor je samohodna kosačica.
8. Tokom letnjih meseci je neophodno navodnjavati travnjak kako bi ostao zdrav i zelen. Kako biste uštedeli vreme, ali i vodu, dobar izbor su automatski sistemi za zalivanje. Postoje sistemi kap po kap, sistemi sa pokretnim prskalicama (sa rotirajućom glavom), sistemi sa sprej raspršivačima. Cena sistema za navodnjavanje se kreće oko 4 EUR/m2. Kome poveriti nabavku i postavljanje sistema za navodnjavanje? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za navodnjavanje u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
9. Travu koju ste pokosili možete upotrebiti kao malč. Ova “hranljiva prostirka” pomaže da se zadrži vlažnost zemljišta tokom letnjih meseci kao i da se ono zaštiti od prekomernog zagrevanja. Malu količinu pokošene trave stavite oko stabljike biljaka.
10. Ukoliko na travnjaku uočite “pečate” to je znak da je potrebno dosejavanje. Za dosejavanje travnjaka izaberite kvalitetno seme i sačekajte jesen.