Šta je žižak?
Žižak je tvrdokrilac, biljojed, poznato je oko 97.000 vrsta žižaka. Žižak ili latinski Curcolionoidea jeste najveća pretnja za drvene površine u kući. Ova štetočina u drvetu - parketu, drvenom nameštaju, čak i krovnoj građi, polaže jaja iz kojih se izležu larve koje se zatim hrane drvenom masom i na taj način prave enormnu štetu.
Imaga polažu jaja na drvene elemente ili neposredno ispod površine drveta. Larve se hrane drvenom građom, a ciklus se zatim ponavlja.
Ako se ovaj problem zanemari ili se ne primete na vreme, žižci prave ogromnu štetu, koja je mnogo više od estetskog problema. Kada “napadne” nameštaj, parket ili krovnu građu, ovaj insekt koji živi ispod površine drveta može ih ozbiljno oštetiti i uzrokovati velike finansijske izdatke. Zbog toga je od vitalnog značaja rešavanju ovog problema pristupiti čim ih primetite ili čak najbolje, delovati preventivno.
Žižak lako prelazi sa jednog komada drvenog nameštaja na drugi ili na parket. Ako napadne noseće elemente u vašem domu, izaziva ozbiljne strukturne probleme. Nijedan problem na parketu ne zahteva tako brzu intervenciju kao pojava ove štetočine. Kada primetite da vam nešto “jede parket” treba odmah delovati, a u nastavku odgovaramo kako.
Kako znati da je žižak u parketu?
Kao što smo spomenuli, prvi jasan “simptom” jeste zvuk - iz parketa dopire zvuk sličan grebanju. Ukoliko ništa ne preduzmete i žižak nastavi da se neometano hrani, uskoro ćete videti i vizuelni znak - prvu gomilicu fine drvene prašine na mestu odakle potiče zvuk. Naime, larve žižka prave sitne okrugle rupe u parketu, drvenom nameštaju i gredama dok izlaze iz drveta, ostavljajući sa sobom praškaste gomile. Ovo je još jedan siguran znak infestacije parketa žižkom. Premda mnogi misle da su sitne rupe pokazatelj da je žižak napustio parket, ovo nije istina. Štaviše, vrlo je moguće da se u rupama nalaze nove larve insekta.
Da postoji žižak u parketu možete prepoznati po rupicama u drvetu - uglavnom u uglovima sobe, prašini oko istih, kao i po iritirajućem zvuku.
Najveća verovatnoća je da ćete ove znake primetiti od maja do oktobra, jer je upravo u ovom vremenskom intervalu žižak najaktivniji.
Ako i nakon ova dva, prilično evidentna znaka, ništa ne preduzmete, sledi novi pokazatelj - drvo postaje šuplje. Lamelice parketa u kojima se nalazi žižak su samo “na oko” u dobrom stanju - ako samo blago kucnete po njima, ustanovićete da je žižak uništio celokupnu drvnu masu, sve do samog laka. Od vašeg parketa ostali su samo tanka opna drveta i lak.
Zbog čega je žižak u parketu?
Ovo je sigurno naredno pitanje koje vam se mota po glavi. Iz odgovora ćete lako zaključiti i kako ukloniti žižak u parketu.
Problem se može javiti već u stovarištu drvne građe, odnosno u naš dom može stići materijal u kome se nalaze larve žižka. Osim upotrebe zaraženog drveta, žižak u parketu uzrokuje i neadekvatna zaštita građe (zbog slabe konstrukcijske zaštite se zadržava voda, a problem se javlja i ako se zaštita ne obnavlja). Žižak obično nastanjuje drvo sa većim procentnom vlage. Ovaj tvrdokrilac se hrani i mekim i tvrdim drvetom.
Vlaga stvara povoljne uslove za razvoj drvnih štetočina.
Kako sprečiti žižak u parketu?
Pronalazak štetočine u svom domu jeste vrlo stresan. Međutim, ako znate šta treba da preduzmete, kako da umanjite štetu i predupredite novu, lakše ćete prebroditi ovaj problem.
Baš kao i kod svake druge infestacije insektima, ključ je preventiva. Bolje je uvek sprečiti pojavu žižka u parketu nego se kasnije baviti saniranjem problema.
Povedite računa o količini vlage u prostorijama. Redovno ih provetravajte otvaranjem prozora i vrata (najbolje tri puta dnevno po 15 minuta) ili još bolje uz pomoć sistema ventilacije. Dobro proverite polovan nameštaj ili antikvitete pre kupovine. Ukoliko u željenom komadu nameštaja uočite neke od navedenih znakova, nemojte ga unositi u svoj dom jer će se vrlo lako proširiti i napraviti ogromnu materijalnu štetu.
Kao što smo već rekli, žižak napreduje u vlažnim uslovima. Obratite pažnju na podizanje parketa prilikom prosipanja ili izlivanja vode. Drvo je prirodan materijal koji ne podnosi vlagu, jer pod uticajem iste dolazi do širenja drveta. Usled nemogućnosti drveta da se prirodno proširi dolazi do podizanja parketa. Nekada je to samo mala površina na koju smo, recimo, prosuli vodu iz čaše. U dodiru sa vodom parket će se “podklobučiti”i biće vidljivo ispupčenje. Značajniji problem se javlja kada dođe do prolivanja veće količine vode ili izlivanja vode pod pritiskom iz, npr. creva mašine za sudove.
Zbog toga treba delovati na vreme. Nakon prolivanja vode ili neke druge tečnosti, parket odmah obrišite suvom krpom. Budite obazrivi i prilikom čišćenja parketa - u ovu svrhu nemojte koristiti veliku količinu vode jer ga možete trajno oštetiti. Takođe, sredstvo za čišćenje ili bilo koju drugu tečnost ne smete sipati direktno na površinu drvenog poda.
Ako je količina prolivene vode na parketu mala i ako brzo odreagujete, sprečićete podizanje parketa i prodor vlage. Međutim, ukoliko je reč o većoj količini vode, koliko god brzo delovali, voda će verovatno naći svoj put kroz otvore i pukotine na parketu, te izazvati problem.
Kako bi predupredili napade štetočina odnosno delovali preventivno na žižak, parket treba da bude u dobrom stanju. Redovno ga usisavajte (makar dva puta nedeljno) kako biste uklonili prašinu i abrazivne čestice koje mogu izgrebati površinski sloj parketa. Još jedan način da sprečite delovanje abrazivnih čestica jeste da stavite otirače sa spoljne i unutrašnje strane ulaznih vrata, kako pesak i prašina sa obuće ne bi dospeli na parket.
Još jedan neprijatelj parketa, pored vode i peska, jesu visoke potpetice. Zapravo, štikle mogu da oštete gotovo svaki pod, ne samo drveni. Takođe, ispod nogara stolova, stolica i drugog nameštaja zalepite zaštitne podloške kako ne bi oštetili površinu parketa. Ovo je naročito važno kod radnih stolica sa točkićima. Podloške zamenite kada se oštete. Na ovaj način ćete i olakšati pomeranje nameštaja. Zapamtite: pojedine vrste drveta poput trešnje i oraha su prirodno mekše od, recimo, parketa od hrastovine. Na njima će se pre javiti udubljenja i ogrebotine, te njihovom održavanju trebate pokloniti znatno više pažnje.
Kako biste zaštitili parket od vlage, postavite prostirke ispod sudopere, mašine za sudove i generalno ispod radnih površina u kuhinji da se na pod ne bi prolivala voda, deterdžent ili hrana.
Parket je potrebno redovno obnavljati. A koliko će vam parketari naplatiti ovu uslugu? Cena obnove parketa koja uključuje hoblovanje, gitovanje i lakiranje u 2 sloja iznosi oko 10 EUR/m2.
Kome poveriti hoblovanje i lakiranje parketa? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim parketarima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
A šta kada već postoji žižak u parketu? Predupredite veće štete. Čim uočite prvi jasan znak da postoji žižak u parketu, potreban je hemijski tretman parketa. Ovakva sredstva se mogu naći u bolje opremljenim farbarama a uputstva za korišćenje su naznačena na ambalaži. Međutim, ova sredstva koja se nanose na površinu parketa ne mogu prodreti duboko u drvo jer je lakirano, što znači da se njima mogu suzbiti samo odrasle jedinke, tj. imaga žižka koja se nalaze na površini ili plićim slojevima drveta. Larve, koje izazivaju najveće štete, će nastaviti neometano da se hrane drvnom masom.
Sredstva za uklanjanje drvnih štetočina su veoma jaka, te je prilikom njihove upotrebe potrebno preduzeti bezbednosne mere - koristiti zaštitne rukavice, zaštitnu masku…Stoga se radi sigurnosti svih članova domaćinstva ovo ne treba raditi u sopstvenoj režiji.
Najefikasniji način da se oslobodite žižka u parketu ili drugim drvenim površinama jeste temeljna hemijska obrada od strane iskusnih profesionalaca.
Najbolje je pozvati profesionalce kako biste se oslobodili žižaka u svom domu. Tim koji se bavi dezinsekcijom će tačno znati da utvrdi odakle zvuk dolazi, odnosno da precizno lociraju štetočine. To je pogotovo važno imajući u vidu da žižak nije statičan, tj. da ne mora da se zadrži na jednom mestu. Žižak prelazi sa jedne na drugu drvenu površinu lako i brzo. Dezinsekcijom će sve jedinke biti locirane. Naročito je važno da pravovremeno pozovete iskusnu ekipu za dezinsekciju ako živite u potkrovlju.
Dezinsekcija ima za cilj zaustavljanje razmnožavanja i suzbijanje štetnih insekata.
Profesionalci će upotrebiti sredstva koja prodiru u najdublje slojeve drveta, a oštećene odnosno zahvaćene lamele izvaditi i zameniti. A koliko će vam naplatiti za tu uslugu? Cena dezinsekcije žižaka, stenica, moljaca i sličnih vrsta insekata košta 25 EUR za prostor do 60m2.
Kome poveriti posao dezinsekcije u svom domu? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim ekipama u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!