U nastavku:
1. Pravi ili lažni jasmin?
Na svetu postoji više od 200 vrsta jasmina. Zajedničko im je da su svrstani među mala grmlja, koja su najčešće penjačice. U našim se krajevima zove i belocvetom ili lažnim jasminom. Sami jasmini su vrlo različiti te se vreme cvetanja i načini nege isto toliko međusobno razlikuju. Uopšteno govoreći, važe za nezahtevne višegodišnje biljke. Ako vam se dopada, pročitajte šta sve treba da znate o ovom cveću.
2. Beli jasmin
To je klasičan, vrlo rasprostranjen cvet, poznatiji kao beli (jasminum officinale). Kaže se da je to vrlo stara vrsta čije poreklo nije poznato, ali se smatra azijskom biljkom. Cveta krajem proleća i početkom leta. Ima karakteristične male bele cvetove koji šire vrlo intenzivan miris. Otporan je na hladne zime.
3. Zimski ili zimzeleni jasmin
Zimzeleni (jasminum polyanthum) cveta zimi. Njegovi cvetovi su sasvim bledo roze ili bele boje. Krupni su i obliku grozda, a otporni na mraz. Zimski jasmin može vrlo lako da dosegne i 2,5 m visine, čak i u hladnijim predelima.
4. Prolećni jasmin
Ovaj je jasmin (jasminum primulinum) biljka penjačica. Cveta od proleća do leta i cvetovi su mu nežne, sasvim blede, roze ili bele boje. Miris je takođe vrlo nežan, ali intenzivan. Ova puzavica može da dosegne i 10 m.
5. Jasmin - grm
Prema raznolikosti i veličini, jasmin spada u ukrasno rastinje na otvorenom ili se gaji u saksijama u zatvorenom. Lažni jasmin je omiljen mirisni grm koji se koristi i umesto žive ograde kao međaš.
6. Jasmin - ruža
Jasmin može da se posadi u saksiju. Saksija može biti viseća ili na osloncu uz koji bi rastao i peo se. Treba ga staviti na osunčano mesto i redovno zalivati.
7. Jasmin – penjalica
Budući da lažni jasmin treba da ima oslonac za rast, najbolje uspeva kao puzavica. Lažni jasmin se gaji na otvorenom, i zato koristi za ukrašavanje zidova ili pergole. On raste vrlo brzo i to bez posebne nege. Treba samo voditi računa o tome da uvek ima dovoljno vlage.
8. Jasmin – sadnice
Lažni jasmini uspevaju u svakoj vrsti zemlje, koliko na sunčanom mesto toliko i u hladu. Razmnožavaju iz semena ili grančica u avgustu, a u toplijim krajevima zimi, kako bi izbegli sušu. Sadnice ima svaki rasadnik.
9. Orezivanje jasmina
Jasmin treba orezivati s početka proleća, da bi se podstaklo cvetanje. Ako jasmin raste uz pergolu, treba ga redovno oblikovati. Za orezivanje nije potreban nikakav poseban alat; biće dovoljne obične vrtlarske makeze za grmlje. Pod jasminom obično ništa drugo ne uspeva. Preporučljivo je i da se redovno s grma uklanja lišće, kako se ne bi gomilalo i počelo da truli.