Za područje

    Kada je neophodna zamena stolarije?

    Članak je pregledalo čak 644+ korisnika
    Stolarija ima višestruku ulogu u pravilnom funkcionisanju svakog objekta. Prozori i vrata pružaju bezbednost, čuvaju od vanjskih vremenskih uticaja, obezbeđuju privatnost, ali i doprinose estetskom izgledu fasade. Čak i uz redovno održavanje, posle višegodišnjeg korišćenja, stolarija počinje da gubi svoju prvobitnu funkcionalnost, a dotrajala ne izgleda lepo, pogotovo kada je reč o drvenoj stolariji. Ako primetite neki od „signala” u nastavku, vreme je da se izvrši zamena stolarije.
    Stručni članak 644
    zamena stolarije
    Imamo čak 1768 izvođača radova za područje Prozori:

    Da bi objekt koji nazivamo svojim domom bio energetski održiv, prijatan za boravak, bezbedan i siguran te ekološki prihvatljiv, važno je da prozori i vrata pravilno funkcionišu. Kao i svaki drugi element u našem domu, ni stolarija nije večna, pa će s vremenom početi da pokazuje znake starosti i oštećenja. Sve što se godinama stalno upotrebljava  postepeno se i haba, bledi, oštećuje, bilo da su u pitanju nameštaj, podne obloge ili prozori i vrata. Na početku će biti vidljive sitne pukotine i uočavaće se manji kvarovi, koji postaju sve učestaliji. Nekad popravka nije moguća niti dovoljna da reši problem te je jedino rešenje zamena stolarije.

    Koji su znaci potpune dotrajalosti stolarije?

    Kondenzacija je pokazatelj da je potrebna zamena stolarije

    Zamagljena stakla na prozorima ili balkonskim vratima tokom zimskih meseci jesu zapravo „simptom” kondenzacije koja nastaje zbog prevelike razlike između spoljne i unutrašnje temperature. Voda menja svoje agregatno stanje - iz gasovitog, u vidu vodene pare u vazduhu, prelazi u tečno - stvaraju se kapljice vode pri kontaktu sa hladnom površinom, najčešće staklenom.

    Kondenzacija se javlja kada topao, vlažan vazduh dođe u kontakt sa hladnom površinom, poput prozorskog stakla, pri čemu temperatura vazduha počinje rapidno da opada, kao i njegova sposobnost da zadrži vlagu. Rezultat su zamagljena stakla i kapljice vode.

    Unutrašnji izvor kondenzacije jeste vodena para koja nastaje kuvanjem, peglanjem, sušenjem veša u zatvorenom, velikim broj sobnih biljaka (transpiracija - proces odavanja vode sa površine biljaka, uglavnom listova). Zanimljiv je podatak da četvoročlana porodica dnevno proizvede oko 10 litara vodene pare.

    Loše izvedeni spojevi prozora i vrata i/ili dotrajala stolarija, stvoriće hladne površine i toplotne mostove - tačke prekomernog prolaza ili prenosa toplote koji uzrokuju gubitak, odnosno, „curenje” energije. Ovo je jedan od najvećih problema iz ugla energetske efikasnosti, pa se zbog toga za sanaciju takve vrste i nude državne subvencije.

    Toplotni mostovi
    Loše izvedeni spojevi prozora i vrata i/ili dotrajala stolarija, stvoriće hladne površine i toplotne mostove

    Ako primetite da se javlja kondenzacija, kao i da stolarija propušta prilikom obilnijih padavina, to je jasan znak njene dotrajalosti. Ako je voda našla put do unutrašnjosti vašeg doma, što je čest slučaj pogotovu kod krovnih prozora, to upućuje na zaključak da stolarija ne dihtuje dobro. Zamena stolarije je u toj situaciji neizbežna i rešiće takav problem.

    Ako živite u potkrovlju, vaši krovni prozori treba da funkcionišu besprekorno.

    Prozori se sastavljaju od dva ili tri stakla, između kojih se nalazi vazduh, a on ima ulogu izolatora. Ako se između stakala kondenzuje vlaga, to je jasan pokazatelj da izolacija više nije dobra.

    Usled dugotrajnog zadržavanja kondenza, vlaga se skuplja duž prozorskog okvira i oko njega, izazivajući različite probleme, uključujući sledeće:

    Pojava buđi upućuje na neophodnost zamene stolarije

    Tragovi buđi takođe upućuju na to da je vaša stolarija izgubila prvobitnu funkcionalnost. „Potklobučeni” zidovi i ružne crne mrlje zaista narušavaju estetiku svakog prostora, ali je još veći problem to što buđ predstavlja potencijalnu pretnju po ljudsko zdravlje. Naime, gljivice ispuštaju sitne spore u vazduh, a njihovo udisanje iritira grlo i nos, izazivajući kašalj kao i probleme sa disanjem. Buđ je naročito opasna za ljude koji pate od nevolja sa bronhitisom, astmom, alergijama i drugim respiratornim problemima. Tu je i neprijatan miris koji se širi prostorom, a podseća na miris vlažne zemlje. Možda vam buđ deluje kao mali problem, ali on vremenom može postati veći i kompleksniji - nagomilana vlaga može uticati na propadanje celokupne konstrukcije.

    Buđ kod prozora
    Tragovi buđi takođe upućuju da je vaša stolarija izgubila prvobitnu funkcionalnost

    Prekomerna količina vlage vremenom će izazvati truljenje i deformaciju stolarije, pa ona više neće pružati adekvatnu zaštitu od spoljnih uticaja.

    Proverite stolariju - ako primetite trulež na drvenim delovima ili jasno vidljivu deformaciju, to znači da je došlo vreme da se izvrši zamena.

    Zamena stolarije je nužna ako ne mogu da se otvore/zatvore prozori i vrata

    Ako imate problem sa otvaranjem/zatvaranjem prozora i vrata, on se najčešće može rešiti popravkom. Međutim, poteškoće pri otvaranju i zatvaranju stolarije jasno upućuju na to da se bliži kraj njenom veku trajanja i da valja planirati zamenu u bliskoj u budućnosti.

    Ako zatvaranje prozora zahteva fizičku snagu i pritisak, uskoro će morati da se zameni novim jer je njegova funkcionalnost narušena. Osim toga, ovakva stolarija ne pruža protivprovalnu zaštitu, odnosno, bezbednost.

    Škripa je takođe jasan pokazatelj da je stolarija stara i istrošena. Međutim, kako ona može biti posledica i nagomilavanja prašine i drugih ostataka u mehanizmu stolarije, važno je prvo sve dobro očistiti.

    Propuštanje vazduha je prvi znak da je potrebna zamena stolarije

    Prozori i vrata imaju ključnu ulogu u toplotnoj izolaciji objekta. Ukoliko stolarija nije dobro zaptivena, hladni dani u godini neće biti nimalo prijatni za vas i vaše ukućane. Ma koliko da pojačate grejanje, hladan vazduh koji dospeva u unutrašnjost preko toplotnih mostova, spuštaće temperaturu.

    Zaptivanje prozora
    Prozori i vrata imaju ključnu ulogu u toplotnoj izolaciji objekta

    Ako osetite propuštanje vazduha tokom hladnijeg dela godine, to je jasan znak da je stolarija izgubila funkcionalnost i da je potrebna njena zamena novom. Loša zaptivenost će se odraziti i na mesečne račune. Prozori i vrata koji su energetski neefikasni dovode do velikih gubitaka energije, što će rezultirati visokim računima za grejanje. Tokom letnjeg perioda takođe može da se pojavi problem - osetićete da topao vazduh ulazi iako je uključen klima-uređaj, čime se takođe gubi energija.

    Osećaj promaje u neposrednoj blizini zatvorene stolarije jeste prvi znak da se gubi energija u objektu. Taj problem se može rešiti i postavljanjem zaptivki, ali samo kratkoročno - rešenje na duge staze jeste zamena stolarije.

    Buka je pokazatelj da je stolarija neefikasna

    Ako živite u urbanom delu grada, gde je saobraćaj gust i naseljenost visoka, buka isto tako može biti jasan pokazatelj da je došlo vreme za zamenu stolarije. Da li ste znali da vrata i prozori propuštaju u prostorije i do 7x više buke nego zidovi? Dotrajala i oštećena stolarija ne pruža dobru zvučnu izolaciju, tpa zvuci iz spoljne sredine neće biti prigušeni, već ćete ih čuti kao da dopiru iz kuće.

    Buka
    Dotrajala i oštećena stolarija ne pruža dobru zvučnu izolaciju
    Blokiranje zvučnih talasa postiže se debljim staklom, većim razmakom između prozorskih stakala i, naravno, dobrim zaptivkama.

    Zamena stolarija je neophodna zbog narušene estetike

    Ne sme se zanemariti estetska funkcija koju ima stolarija. Ako stolarija izgleda dotrajalo i ima pukotine, biće narušena estetika celog doma. Zamena stolarije ne samo da će poboljšati izgled kuće, već će povećati njenu vrednost.

    Ako su prozori i vrata napukli, ljušte se ili trule, generalno uzev, ne izgledaju reprezentativno, ostaviće lošu sliku celokupnog objekta. Popravke, nanošenje novog zaštitnog sloja boje i laka nisu uvek rešenje, pa je često zamena stolarije neizbežna.

    Loša stolarija može narušiti estetiku doma na još jedan način. Naime, ako stakla nemaju adekvatnu UV zaštitu, podne obloge i nameštaj mogu da izgube boju.

    Stari prozor
    Ako stolarija izgleda dotrajalo i ima pukotine, biće narušena estetika celog doma

    Prvi znaci da je potrebna zamena stolarije

    Da rezimiramo, ovo su prvi znaci da prozori i vrata u vašem domu treba da budu zamenjeni novim:

    •  Pritiskom ruke na okvir prozora stvaraju se udubljenja - okvir je potpuno truo!
    •  Ako na prozorima ili vratima uočite ispupčenja koja su poznatija kao „klobuci”, jasan je znak da popravka nije opcija. Posebno obratite pažnju na drvenu stolariju, njenu spoljašnju donju stranu - ona je najviše izložena atmosferskim uticajima.
    •  Buka koja spolja ulazi u vaš dom postaje nesnosna i remeti san.
    •  Mesečni račun za grejanje je ogroman, a u kući nikad nije dovoljno toplo.

    Osnovni benefiti koji se ostvaruju zamenom stolarije:

    •  sprečavanje gubitka odnosno „curenja” energije,
    •  bolja termo i zvučna izolacija,
    •  lakše rukovanje prozorima i vratima,
    •  bolja bezbednost i protivprovalna zaštita,
    •  veća estetska vrednost celokupnog doma.

    Zamena stolarije je investicija koja će doprineti udobnosti, sigurnosti i poboljšati izgled vašeg doma.
    Zamena vrata
    Nekad popravka nije moguća niti dovoljna da reši problem, pa je jedino rešenje zamena stolarije

    Da li je popravka stolarije dovoljna?

    Kako zamena stolarije nije nimalo jeftina investicija, mnogi pribegavaju popravci u nadi da će time rešeti probleme. Međutim, popravka stolarije pomoći će samo kod manjih kvarova, dok se kod većih, samo prolongira te nije isplativa.

    Zamena stolarije se može obaviti u bilo koje doba godine. Pravo vreme za zamenu prozora i vrata je onda kada detektujete neki od navedenih problema.

    Koliko će koštati prozori zavisiće od više faktora: oblika (oni nestandardnih oblika su uvek skuplji), dimenzija, materijala (PVC, drvo, aluminijum), okvira, zastakljenja, načina otvaranja (fiksno, krilno ili klizno). Za običan PVC prozor sa dvostrukim staklima treba izdvojiti između 85 i 160 EUR.

    Koliko će koštati ulazna vrata zavisi prevashodno od toga da li ih kupujete gotova ili se prave po meri, ali i od dimenzija, materijala kao i samog ponuđača. PVC ulazna vrata su najjeftinija i za njih treba izdvojiti između 250 i 750 EUR. Cene drvenih ulaznih vrata se kreću između 650 i 1.050 EUR. Aluminijumska ulazna vrata su nešto skuplja, koštaju između 800 i 1.500 EUR dok kombinacija drveta i aluminijuma košta između 1.000 i 1.500 EUR.

    Kome poveriti izradu/nabavku i ugradnju prozora i ulaznih vrata? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim proizvođačima i dobavljačima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    644
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Prozori?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 1768 izvođača radova za područje Prozori:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana