Za područje

    Podno grejanje ili zidno grejanje - koje je bolji izbor?

    Članak je pregledalo čak 2222+ korisnika
    Premda su radijatori i dalje najčešći izbor kada je grejanje u pitanju, podno i zidno grejanje postaju sve popularniji, prvenstveno zbog brojnih prednosti u odnosu na radijatore. Koje to benefite te vreste grejanja imaju u odnosu na radijatorsko? Da li je bolje odabrati podno ili zidno grejanje? Odgovore dajemo komparacijom njihovih prednosti i slabosti, kao i cena.
    Stručni članak 2222
    podno grejanje zidno grejanje
    Imamo čak 1868 izvođača radova za područje Podno grejanje:

    Za podno i zidno grejanje vezane su mnoge neosnovane zablude. Veliki broj ljudi je mišljenja da podno grejanje ne može u potpunosti da zagreje kuću, da se ne može kombinovati sa drvenim podnim oblogama i da izaziva proširenje vena. Pritom ni zidno grejanje nije „pošteđeno“ te mnogi veruju da je ono neefikasno, da samo zidovi ostaju topli dok je ostatak prostorije hladan. Za jedno i za drugo, pre svega je uvreženo mišljenje da su preskupi sistemi. Da li je to zaista tako?

    Prednosti podnog i zidnog grejanja u odnosu na radijatore prevashodno proističu iz činjenice da su u pitanju niskotemperaturni sistemi - temperature poda, u zavisnosti od namene prostorije, idu između 21° i 28°C, a u sistemima zidnog grejanja temperatura vode se kreće od 28° do maksimalnih 40°C - dakle, malo više nego kod podnog. Poređenja radi, temperatura za radijatorsko grejanje mora da ide iznad 65°C.

    Pored činjenice da su i podno grejanje i zidno grejanje niskotemperaturni sistemi, tu je još jedna veza - oba mogu da se podele na vodeno ili električno. To znači da se u zidu, odnosno podu, nalazi razvedena mreža električnih grejača ili mreža cevi kroz koje prolazi tečnost.

    Takođe, oba se sistema mogu kombinovati sa sve popularnijim kotlovima na pelet. Kako je to moguće, imajući u vidu da podno i zidno grejanje rade do maksimalnih 40°C, a kotlovi na pelet na znatno višim temperaturama - višim od 60°C? To je moguće zahvaljujući ugradnji mešnog ventila sa termostatskom glavom na kotao koji reguliše izlaznu temperaturu vode.

    Podno grejanje - prednosti

    Jedna od osnovnih prednosti podnog grejanja u odnosu na radijatore jeste ta što se grejni elementi ne vide. Kako se sve više teži modernom uređenju enterijera, za mnoge je ovo ogroman plus.

    Konačno ćete moći da smestite željeni komad nameštaja ispod prozora, koji ranije niste mogli, jer je to mesto bilo zauzeto - nalazio se radijator.

    Podno grejanje, celom površinom podova jednako isijava toplotu, čime se osigurava prijatna temperatura u svim delovima prostorije. Sigurno vam je poznata sledeća situacija: u prostoriji sa radijatorima je pretoplo, ali je u zoni nogu ipak hladno. Razlog leži u tome što se kod radijatora topao vazduh, kao lakši, uvek kreće nagore.

    Kod podnog grejanja sistemi integrisani u pod ravnomerno raspoređuju toplotu. Njime se optimalno koristi izvor toplote.
    Podno grejanje
    Jedna od osnovnih prednosti podnog grejanja u odnosu na radijatore jeste ta što se grejni elementi ne vide

    Još jedan ogroman benefit u poređenju sa radijatorima: nema suvog vazduha tokom grejne sezone, a samim tim ni potrebe za ovlaživačima i češćim provetravanjem kojim se dodatno rashlađuje prostorija, odnosno, gubi toplota. Radijatori su grejna tela za koje je neophodna visoka temperatura, zbog koje dolazi do intenzivnog kretanja vazduha i kruženja unutar prostorije, a to rezultira i podizanjem prašine. Stoga je podno grejanje bolji izbor za osobe koje se muče astmom, bronhitisom, alergijama i drugim respiratornim problemima.

    Postoji i zabluda da je podno grejanje nekompatibilno sa drvenim podnim oblogama, što nije tačno - preko njega se mogu postaviti gotovo sve završne podloge. Iako u prošlosti parket nije bio najbolja opcija kada je podno grejanje u pitanju, pošto je zbog visoke temperature dolazilo do njegovog rasušivanja, pucanja, a zbog debljih drvenih podnih obloga i prenos toplote je bio niži. Međutim, sada je situacija drugačija - preko podnog grejanja se mogu stavljati dvoslojni ili troslojni parketi. Dobar izbor je hrastovina. Pri tom valja izbegavati lakove kao završne premaze, pošto su oni zbog povišene temperature skloni pucanju. Preporučuje se upotreba ulja ili postupak zaštite drveta voskiranjem. Tu je još jedno ograničenje: drvene podne obloge mogu se ugraditi samo preko vodenog sistema podnog grejanja, ali ne i preko električnog.

    Podno grejanje i parket
    Preko podnog grejanja se mogu stavljati dvoslojni ili troslojni parketi

    Najbolju kombinaciju sa podnim grejanjem predstavljaju kameni podovi, što se vidi na primerima starorimskih građevina. U tu svrhu najčešće se koriste mermer i granit. Zašto su kameni podovi u toj meri kompatibilni sa sistemima podnog grejanja? Kamen odlično podnosi temperaturne oscilacije, kao i visoke temperature. Sa druge strane, kamen hladan na dodir, što leti svakako prija, ali zimi to nije slučaj, pa podno grejanje rešava problem. Zahvaljujući dobroj toplotnoj provodljivosti toplota se brzo prenosi, a pošto je kamen u stanju da akumulira veću količinu toplote, isijavaće toplotu i kada se podno grejanje ugasi.

    Cena prirodnog kamena visoka, pa je stoga još jedna podna obloga, znatno pristupačnije cene, preporučljiva opcija. U pitanju su keramičke pločice koje imaju iste osobine kada je podno grejanje u pitanju: dobri su provodnici toplote, odlično podnose visoke temperature i njihova kolebanja. I one su hladne pod stopalima te je podno grejanje u kombinaciji sa keramičkim pločicama, optimalno rešenje.

    Pored drvenih podnih obloga, keramičkih pločica i kamena, dobar izbor za podno grejanje jesu i vinilni podovi (uz odgovarajući sertifikat o kompatibilnosti), kao i podovi od plute, ali debljine ne veće od 10 mm. Kako je pluta odličan toplotni izolator, velika debljina bi onemogućila prolaz toplote.

    Podno grejanje - slabosti

    Podno grejanje, ukoliko se ugrađuje naknadno, iziskuje veća ulaganja. Sistem vodenog podnog grejanja, koje je u izvesnoj prednosti u odnosu na električno zbog manjih računa, podrazumeva da se nivo poda podigne za 10 do 12 cm. Dakle, ako se podno grejanje radi prilikom renoviranja, prvo je neophodno skinuti postojeće podne obloge i košuljicu, da bi se napravio prostor za instalaciju sistema podnog grejanja. Nakon postavljanja sistema grejanja, potrebna je ugradnja novih podnih obloga, što svakako nije mali materijalni trošak. Takođe, zahteva i podizanje vrata. Stoga je, kada je naknadna ugradnja u pitanju, odnosno, promena sistema grejanja prilikom renoviranja doma, bolji izbor zidno grejanje.

    Instalacija podnog grejanja
    Podno grejanje, ukoliko se ugrađuje naknadno, iziskuje veća ulaganja

    Kako podno grejanje radi na znatno nižim temperaturama od radijatorskog, a cevi su skrivene ispod poda, potrebno je više vremena da se prostorija zagreje. Kako ovo najviše smeta u jutarnjim časovima, preporuka je da se podno grejanje ne gasi tokom noći, već samo smanji temperatura.

    Još jednom slabošću se smatra to što podno grejanje ne može da se uvede u stan koji je već povezan na mrežu centralnog grejanja. To je slučaj i sa zidnim grejanjem - sa pravne strane gledano, odnosno, zakonski nije dozvoljena nikakva modifikacija sistema u stanovima sa daljinskim grejanjem. Takođe, u sistemima daljinskog grejanja, temperatura vode je znatno viša nego kod podnog i zidnog grejanja.

    Zidno grejanje - prednosti

    Zahvaljujući radu na nižim temperaturama (niža temperatura vode u sistemu) i prenosu toplote preko veće površine, zidno grejanje takođe ima brojne prednosti u odnosu na radijatorsko.

    Zidno grejanje
    Zidno grejanje takođe ima brojne prednosti u odnosu na radijatore

    Zidno grejanje baš kao i podno, podiže manje prašine tokom rada, jer je manja razlika između temperature grejnog tela i prostorije koja se greje. Stoga je zidno grejanje bolji izbor za ljude sa respiratornim problemima. Osim toga, manje je zona u kojima je hladnije i zona u kojima je nesnosno toplo, za razliku od grejanja radijatorima, čime se obezbeđuje prijatniji boravak. Tu je prednost koju smo spomenuli i kod podnog grejanja - grejno telo se ne vidi niti zauzima mesta, pa ispod prozora možete postaviti komodu, stočić ili neki drugi komad nameštaja.

    Baš kao što i sam naziv govori, zidno grejanje je sistem kod kojeg se grejna tela nalaze u zidovima. Utrošak energije takvog sistema je manji do čak 30% u odnosu na radijatorsko.

    Poznate su i izvesne prednosti zidnog u odnosu na podno grejanje. Dok podno grejanje, ukoliko se instalira naknadno, iziskuje velika finansijska ulaganja, zidno je pogodno i za novogradnje i za naknadne adaptacije. Naime, sistem zidnog grejanja može da se postavi preko postojećih zidova, uz radove manjeg obima.

    Zidno grejanje može da se instalira na dva načina: prvi je postavljanjem grejnih cevi na zid preko kojih ide sloj maltera i završni sloj u vidu gletovanja (povoljniji način); drugi način jeste suva montaža, odnosno, oblaganje zidova specijalnim gipsanim tablama u kojima se već nalaze razvedene cevi zidnog grejanja (jednostavnije se ugrađuje i efikasnije radi).

    Kako je u pitanju niskotemperaturni režim, zidno grejanje je odlično u kombinaciji sa toplotnom pumpom, koja takođe dobija sve više na popularnosti zbog energetske efikasnosti koju pruža. Odatle proističe još jedna prednost - kada je sistem zidnog grejanja povezan na toplotnu pumpu, tokom toplijeg dela godine može da se koristi za hlađenje prostorija, zapravo, klimatizaciju i to vrlo efikasno. To je jedna od najvažnijih prednosti zidnog grejanja u odnosu na podno grejanje.

    Sistem toplotne pumpe
    Kako je u pitanju niskotemperaturni režim, zidno grejanje je odlično u kombinaciji sa toplotnom pumpom

    Sistem toplotne pumpe koristi nisku temperaturu podzemnih voda (one su konstantno ispod 15°C) da bi ohladio vodu u sistemu zidnog grejanja.

    Zidno grejanje u kombinaciji sa toplotnom pumpom obezbeđuje odgovarajuću klimatizaciju prostora, a nema direktnog duvanja hladnog vazduha kao kod klima-uređaja.

    Takođe, zidno grejanje je bolji izbor od podnog kod malih kupatila i drugih skučenih prostorija. Sobama malih dimenzija je veći deo poda mahom zauzet te zidovi obezbeđuju dovoljno veliku površinu za grejanje.

    Zidno grejanje - slabosti

    Ipak, zidno grejanje ima i određene slabosti u odnosu na podno grejanje. Zbog načina funkcionisanja zidnog grejanja, zid u kome se sistem nalazi mora biti „slobodan“, odnosno, ne mogu se pored njega postaviti veći komadi nameštaja. U suprotnom, protok toplote bi bio onemogućen. Kako ovo izvesti u malim stanovima gde je svaki centimetar raspoloživog prostora važan?

    Zidno grejanje zahteva prazan zid
    Zbog načina funkcionisanja zidnog grejanja, zid u kome se sistem nalazi mora biti „slobodan“

    Poznat je još jedan problem - kako se u zidovima nalaze cevi, montiranje polica, kačenje slika ili zidnog sata biće otežano. Da bi se rupa u zidu izbušila, mora se tačno utvrditi gde su pozicionirane cevi zidnog grejanja, a to je moguće jedino postavljanjem termografske folije koja pokazuje njihov tačan položaj. Da bi očitavanje bilo moguće, zidno grejanje mora biti uključeno.

    Ukucavanje eksera
    Da bi se rupa u zidu izbušila, potrebno je tačno utvrditi kako su pozicionirane cevi zidnog grejanja

    Podno i zidno grejanje - cena

    Koja je razlika u ceni između podnog i zidnog grejanja? Iznos za podno grejanje zavisiće od odabranog sistema (vodeni ili električni), površine, odnosno, veličine sistema i drugog. Za nabavku, ugradnju, priključenje na razvodne kutije i testiranje pritiska u sistemu potrebno je izdvojiti između 15 i 24 EUR/m2.

    Iznos za zidno grejanje zavisiće od istih faktora kao i za podno grejanje, uz jedan dodatni faktor: da li je u pitanju samo grejanje ili grejanje u kombinaciji sa hlađenjem. Cena zidnog grejanja sa postavljanjem aluplast-cevi prečnika 16Ø, bez povezivanja na sistem i bez dodatnog malterisanja, identična je onoj za podno grejanje: između 15 i 24 EUR/m2.

    Tražite li profesionalne izvođače kojima biste poverili ugradnju podnog ili zidnog grejanja, pomoć možete potražiti na daibau.rs i to potpuno besplatno, brzo i jednostavno. Potrebno je samo da popunite upit našem sajtu i ubrzo će vam se javiti izvođači s odgovarajućom ponudom.

    2222
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Podno grejanje?

    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 1868 izvođača radova za područje Podno grejanje:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana