Ako vam radijatori ne greju, to ne mora nužno da znači da se radi o većem kvaru, pa ponekad i sami možete rešiti ovaj problem.
U centralnom sistemu grejanja, voda je ta koja prenosi toplotu od kotla do radijatora. Međutim, ako u određenom delu radijatora voda ne kruži, taj deo se ne zagreva. Uzroka za to može biti više.
Radijatori sami otkrivaju šta je problem
Prvo i osnovno - proverite da li ne greje samo jedan radijator ili više njih. Ako je reč o samo jednom radijatoru, problem ćete vrlo verovatno uspeti da otklonite i sami. Međutim, ako više radijatora nije funkcionalno, ili se uređaj za zagrevanje vode, na primer, gasni kotao, ponaša drugačije od uobičajenog, zasigurno je reč o većem problemu čije će otklanjanje zahtevati stručnu pomoć.
Jedan hladni radijator najčešće znači da u njemu ima viška vazduha ili da je zaglavljen njegov ventil.
Ako je donji deo radijatora topao, a gornji hladan, znači da mu je potrebno odzračivanje. Sa druge strane, ako je situacija obrnuta, odnosno, ukoliko je gornji deo radijatora topao, dok je donji deo hladan, to znači da je smanjen protok vode kroz radijator, pri čemu treba proveriti funkcionalnost termostatskog ventila: Ili je zatvoren ili je pokvaren.
Ukoliko je po vertikali radijator oko ventila topao, dok je na drugim delovima hladan, to znači da je udaljeni deo radijatora zapušen i da se u njemu nakuplja talog.
Kada je u pitanju kuća sa dva ili tri sprata, a ne greje radijator na najvišoj poziciji, problem je nakupljanje vazduha u radijatoru.
Odzračivanje radijatora
Većina problema koja se javlja u radu radijatora, uzrokovana je upravo činjenicom da vazduh može ostati zarobljen u cevima. Višak vazduha koji se nalazi u radijatoru može da se reši odzračivanjem. Kada se to radi valja postaviti neku posudu ili krpu ispod ventila da voda iz radijatora ne bi prskala i curela po zidovima i podnim oblogama. Ta voda je mahom crna i prljava.
Odzračivanje nije komplikovano i ako ste vični s alatom, možete zo uraditi i sami. Prvo, isključite grejanje i sačekajte da se radijatori ohlade. Ako je moguće, isključite cirkulacionu pumpu i sačekajte da se tok u instalaciji smiri.
Potrebno je upotrebiti ključ za radijatore, pa njime polako odvrnuti ventil, ali ne do kraja. Biće dovoljno samo pola okreta da počne da šišti. Kako vazduh koji izlazi može biti vruć, obavezno se držite na izvesnom rastojanju. Šištanje će potom početi da slabi i na kraju će u potpunosti stati, a onda će očeti da curi mutna voda (zato ste stavili krpu ili posudu). Sada, kada je vazduh ispušten iz radijatora, ponovo zavrnite ventil.
Nakon svakog ispuštanja vazduha iz radijatora, naročito ako ste vazduh ispustili iz više njih, mora se proveriti da li u sistemu ima dovoljno vode, kao i da li je njen pritisak na neophodnom nivou.
Nakon ispuštanja vazduha, radijator bio trebalo da počne ponovo da greje, čime je problem rešen.
Radijatori mogu imati problem sa termostatskim ventilom
Ukoliko i nakon odzračivanja radijatora on i dalje ne greje, treba proveriti ventile. Uverite se da su ventil i sa leve i sa desne strane radijatora otvoreni. Iako sigurno mislite da je ovo nemoguće i bespotrebno, često se dešava da ako ima male dece u kući, ona slučajno zatvore ventile. Proverite da li u donjem delu radijatora postoji još jedan ventil koji se nalazi skriven ispod plastične kapice ili je odvodna cev direktno povezana sa radijatorom. Ako postoji ventil, njega otvarate i zatvarate kleštima pošto na njemu nema ručice.
Ako na radijatoru postoji termostatski ventil, koji vam omogućava da podesite temperaturu, takozvana „termoglava”, postoji šansa da se tu krije problem. Uverite se da je otvoren i okrenut da greje.
Nadalje, mogu je i ovakav scenario: svi ventili su otvoreni, ali je termostatski ventil u kvaru i sistemski zatvoren. Igla ventila je možda, zbog nakupljenog kamenca, korozije ili čak nečistoća, ostala zaglavljena u zatvorenom položaju. U tom slučaju, treba da skinete plastičnu glavu termostatskog ventila; to se radi tako što ćete odvrnuti najveći zavrtanj iza same plastične glave kojim je ona pričvršćena za telo ventila. Kada to učinite, igla ventila će biti jasno vidljiva, a onda je potrebno da je blagim kuckanjem plastičnom drškom odvijača razradite. Ako je moguće, lagano je izvucite kombinovanim kleštima i polako promrdajte. Po razrađivanju igla će ostati u otvorenom položaju, a ako ne uspete, najbolje je da pozovete majstora.
Takođe, valja proveriti pumpu. Ako su radijatori ozračeni, a i dalje je pola radijatora hladno, pipnite dovodne i odvodne cevi. Ukoliko su dovodne cevi tople, a odvodne hladne, moguće je da postoji problem u pumpi ili kotlu na koji se grejete. I u tom slučaju je najbolje pozvati stručnjake, ali prvo proverite da li garancija još traje.
Sada, kada smo naveli razloge zbog kojih radijatori ne greju, pozabavićemo se i drugim problemima koji se mogu javiti:
Šta ako radijatori pucketaju?
Bez brige, to nije znak da radijatori ne greju dobro i da sa njima nije nešto u redu. Samo upućuje na to da se temperatura radijatora menja.
Radijatori se prilikom zagrevanja šire, a tokom hlađenja skupljaju. U pitanju je sasvim normalna pojava, koja se češće dešava kod aluminijumskih nego kod čeličnih ili livenih radijatora. Time se uzrokuju mala pomeranja koja izazivaju pucketanje.
Pucketanje radijatora za neke može biti iritantno, pa se u tom slučaju pobrinite za to da temperatura vode za grejanje bude što ravnomernija.
Šta ako radijatori cure?
To je svakako najgori scenario. Ako radijatori počnu da puštaju vodu, odnosno, cure, zatvorite gornji i donji ventil radijatora, obrišite mokar pod krpom ili briskom i postavite posudu koja će zadržati preostale kapi.
Ako živite u stambenoj zgradi, potrebno je da obavestite upravnika o svom problemu, jer je radijatorsko grejanje obično deo zajedničkog toplovodnog uređaja i ne smete samoinicijativno da preuzimate intervencije.
Glavni uzročnik curenja vode iz radijatora jeste korozija. Na nju su najosetljiviji čelični radijatori, pločasti ili rebrasti.
Curenje vode iz radijatora izazivaju i dotrajali zaptivači kod rebrastih radijatora. Ako je to slučaj, ne trebate menjati radijatore - biće dovoljno da zamenite sve zaptivače.
Ukoliko radijatori nakon navedenih koraka i dalje ne greju, kontaktirajte majstora. On će dijagnostikovati problem, ponovo uspostaviti grejanje i rešiti problem sa radijatorom. U najgorem slučaju, biće potrebna zamena radijatora. Cena zamene radijatora u proseku iznosi 180 EUR.
Ako tražite profesionalne izvođače kojima biste poverili servisiranje radijatora, pomoć možete potražiti na daibau.rs i to potpuno besplatno, brzo i jednostavno. Potrebno je samo da popunite upit na našem sajtu i ubrzo će vam se javiti izvođači s odgovarajućom ponudom.