Za područje

    Futro House – oaza za grafičkog dizajnera na obroncima Kosmaja | INKA

    Članak je pregledalo čak 722+ korisnika
    Vikendice i kuće za privremeni boravak imaju sopstveni sistem projektovanja, u kojima je centralni motiv stvaranje prostora za odmor i beg iz grada. Kada se takav prostor stvara za umetnika i grafičkog dizajnera – pojavljuje se još jedan sloj inspiracije za dizajn vikendice. Prateći „kežual smart“ stil dizajnera Slavimira Stojanovića Futroa, arhitekte INKA Studija stvorile su specifičnu oazu nadomak Beograda.

    Izbor i tekst: Milja Mladenović

    Projektujući kuću za grafičkog dizajnera, i arhitekti INKA Studija vodili su se osnovnim elementima grafičkog dizajna – tačkom, linijom i površinom, koji su u skladnom ritmu povezani u enterijeru i eksterijeru. 

    01-kuhinjski-blok-otvoren-plan.jpeg

    Kreirajući prostor kao otvoren plan unutar strukture bele boje, kao primarne površine koja podstiče na stvaranje, arhitekti su u enterijer smestili drveni masiv, koji se sagledava kao površina prirodnih tonova, u koji su smestili kuhinjski blok, kupatilo i elemente za odlaganje koje je izveo Enterijer Bojović. Prostor kuhinjskog ostrva sa trpezarijskim stolom izvučen je kroz prostor otvorenog plana prema dnevnoj sobi, i tako je kreirano kružno kretanje kroz donji nivo kuće.

    02-dnevna-soba-futro.jpeg

    Kako bi kuća postala mesto inspiracije, dnevna zona je artikulisana pojedinačnim komadima „vintidž“ nameštaja, po izboru klijenta, pri čemu je lični pečat klijenta protkan kroz sve delove kuće – od krova do fotelje. Jednostavnost forme ogleda se i u korišćenju kosine krova kojom se iz dnevne zone suptilno usmerava pogled prema galeriji za spavanje.

    U ambijentu dnevne zone važnu ulogu ima osvetljenje, pa je tako prirodna svetlost propuštena kroz klizne prozore Sunce Marinković, kojima je omogućeno prožimanje enterijera i eksterijera, dok je pozicioniranjem Lightology lab spot rasvete projektantski određena ujednačena rasveta tokom večernjih časova.

    03-stepenice-futro-enterijer.jpeg

    Komunikacija gornjeg i donjeg nivoa ostvarena je skulpturalno projektovanim stepeništem, koje u dinamičnoj formi nastavlja potez drvene površine, i prelamanjem senki, te nesvakidašnjom geometrijom naglašava uspon kao teksturu, odnosno kao podjednako vizuelni i funkcionalni element kuće.

    04-futro-gelender.jpeg

    Linearni potez crnog gelendera koji se kontinualno nastavlja u funkciji ograde galerije predstavlja arhitektonsku interpretaciju linije kao vizuelnog elementa. Svojim skretanjima uz i preko drvenog kubusa, linija postaje trodimenzionalni potez koji u crnoj boji stvara granicu između mikroambijenata.

    05-fasada-od-arisa.jpeg

    Eksterijerom Futro kuće dominiraju Darkknot fasada i krov od termotretiranog ariša koje sa jedne strane stvaraju arhetipski drveni pokrivač kuće, a sa druge u tankim letvicama i vertikalnoj šari koju one stvaraju, akcentuju minimalistički i moderni stil kuće. 

    Kao citat grafičkog rastera, u eksterijeru kuće se pojavljuje i crna pergola, koja uvodi još jednu geometriju u prostor, te koja uspostavlja vizuelni balans u odnosu na površinu tretiranu arišom.

    06-eksterijer-basta.jpeg

    Betonska podloga iz enterijera u čistoj pravougaonoj geometriji izlazi i u dvorište, stvarajući ujednačen vizuelni ključ po kome se prepoznaju mesta za okupljanje i opuštanje. Koristeći kuću kao početnu tačku komunikacije, sa duže strane kuće kreirana je platforma za opuštanje, u kojoj je kao tačkasti element tretirano drvo, dok se na kraću stranu kuće nadovezuje minimalistički prostor bazena.

    Artikulišući arhitektonski prostor kroz igru motiva iz grafičkog dizajna, arhitekti INKA studija su stvorili upečatljiv prostor za odmor, koji podstiče inspiraciju, dok mirnim minimalističkim potezima i toplinom drveta stvara spoj arhetipskog prostora za boravak u prirodi i potpuno savremenih dizajnerskih tokova.

    07-bazen-dvoriste.jpeg

    16.11.2023.

    Projekat

    Pun naziv projekta: Futro house
    Tip investicije: Projektovanje i Izgradnja privatne kuće za odmor     
    Tip objekta: Slobodnostojeći stambeni objekat                                 
    Adresa: Parcani

    Autor:
    INKA studio / Marina Lazović dia. Predrag Ignjatović dia. Zoran Lazović dia. Dunja Nedeljković dia. 

    Naručilac: Slavimir Stojanović Futro
    Korisnik: Slavimir Stojanović Futro
    Period projektovanja: 2020.-2022.
    Period izgradnje: 2021.-2023.
    Lokacija: Parcani, Opstina Sopot
    Površina objekta: Pb=118,34m2
    Površina parcele: Pp=1039,00m2
    Autor fotografija: Relja Ivanić
    722
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana