Šta mislite o samostalnoj izgradnji kuće, bez pomoći i saveta profesionalaca u oblasti izgradnje?
Danas je sve lako dostupno te je, više nego ikada do sada, jasno da arhitekte nisu rezervisane samo za bogate ljude, nego za sve one koji žele da iskoriste maksimum pri gradnji. Zato mislim da je ideja o samostalnoj izgradnji kuće bez pomoći i saveta profesionalca vrlo nepromišljena odluka.
Uz trenutne propise i tehnologije, da li je još uopšte moguće samostalno graditi?
Mislim da uz današnje propise i tehnologije nije moguće graditi prostor za DOSTOJANSTVEN život, a tu je velika razlika. Svako može sagraditi prostor, ali ne i za život kakav dolikuje savremenom čoveku. Ipak nismo životinje i smatram da je arhitekta više potreba nego luksuz.
Koji deo zadataka klijenti mogu da preuzmu sami (čak i oni koji se odluče za angažovanje profesionalaca) da bi sa jedne strane fatalne greške sveli na minimum, a sa druge strane umanjili troškove?
Klijenti mogu da preuzmu na sebe finalne zadatke, kao što je izbor materijala za uređenje ili sitnija dekoracija. Sve ostalo je zadatak arhitekte i inženjera koji učestvuju u izradi projekta.
Moj savet je da pre izgradnje ipak odete na konsultacije s arhitektom, budući da će on/ona uvek ukazati na sve moguće probleme koji se mogu pojaviti, ali i na rešenja.
Da ste trenutno u procesu izgradnje, kako bi birali svoje saradnike i izvođače?
Da sam trenutno u procesu izgradnje, svoje saradnike bih prvo birala isključivo na osnovu stručnosti, a onda na osnovu razumevanja mojih potreba. Nekada možemo sresti velike stručnjake koji imaju uske vidike i to je veliki minus, ali zato postoji selekcija i tako se jedni izdvajamo u odnosu na druge.
Šta najviše utiče na visoku cenu samostalne izgradnje i koje ideje o sopstvenoj kući investitori treba najviše da racionalizuju?
Na visoku cenu samostalne izgradnje najviše utiče izbor kvalitetnih materijala kao i finese koje samo mi koji gradimo znamo. Ideje koje bi investitori trebalo da racionalizuju zavise isključivo od polazne tačke, a to je da se krajnjem korisniku omogući nešto više od proseka. Za mene su to, recimo, sistem za usisavanje u svakoj sobi ili sistem za prečišćavanje vode koji se ugrađuju u ceo objekt.
Koji deo investicije je nepromenjiv? Da li je to planiranje, kupovina i komunalno uređenje 8. parcele, izvođači radova, izbor konstrukcije, završnog materijala, mašinskih i drugih instalacija?
Svaki deo investicije je donekle promenljiv, uz posledice. Uglavnom su posledice novčane prirode, i to je dobro dokle god može novcem da se plati. Najgora opcija je vremenski, kada gubimo vreme na izmene i pomeramo rokove.
Na osnovu dosadašnjeg iskustva, od kojih su ideja investitori najčešće morali da odustanu da bi smanjili troškove?
Investitori se najčešće odriču baš tih finesa koje čine razliku, a to je za mene ključni izbor kada razmatram kupovinu. Jer ukoliko investitor u samom startu podredi sve krajnjem korisniku, uz veću cenu, nema bojazni da se prostor neće prodati, jer je u tom slučaju prodajna priča skroz drugačija: klijent nema naknadna ulaganja ili su ona svedena na minimum. Investitori se uglavnom odriču svega, ali ja sam uvek tu da im predstavim koliko je neka investicija dugoročno bolja za njih - i tu se uglavnom mišljenja menjaju.
Kao profesionalac i neko sa višegodišnjim iskustvom, šta savetujete drugima koji su više za to da se sami upuste u ceo proces izgradnje - koje su prednosti samostalnog upuštanja u ovaj proces a koje su mane?
Moj savet je da se makar konsultuju s arhitektom, ako već ne mogu da priušte angažovanje, jer će im tada on/ona ukazati na sve moguće probleme, ali i rešenja do kojih može doći prilikom procesa realizacije.