U nastavku:
- 1. Šta su kanalete i kako funkcionišu?
- 2. Koji delovi čine kanalete?
- 3. Od kojih materijala se obično prave kanalete?
- 4. Gde se kanalete koriste u građevinarstvu?
- 5. Koje su glavne vrste kanaleta?
- 6. Kako odabrati prave kanalete za određenu površinu?
- 7. Koja su posebna svojstva zaštitnih kanaleta, na primer za zaštitu površina tokom građevinskih radova?
- 8. Za šta se najviše koriste podzemne kanalete?
- 9. Kako osigurati da će kanalete dobro funkcionisati u različitim uslovima temperature i vlažnosti?
- 10. Kako izbeći zapušenja kanaleta?
- 11. Da li je za sve kanalete potrebna pokrivna rešetka?
1. Šta su kanalete i kako funkcionišu?
Kanalete su svojevrsne cevi raznih oblika i veličina, napravljene od tvrdih materijala poput betona i metala. One su zapravo odvodi koji se koriste za odvodnjavanje kišnice, otpadnih voda ili drugih tečnosti sa različitih površina kao što su putevi, prilazi, staze, dvorišta, parkinzi i druge. Kanalete funkcionišu tako što sakupljaju vodu i preusmeravaju je na određene odvodne cevi ili kanalizacioni sistem, sprečavajući stagnaciju vode, a time i poplave, eroziju i oštećenja druge vrste.
2. Koji delovi čine kanalete?
Kanalete nisu samo odvodne cevi već je to čitav složen sistem za odvodnjavanje koji obuhvata više komponenti koje zajedno služe efikasnom odvodnjavanju:
- Šahtovi i sabirnice: Šahtovi su glavni elementi odvodnog sistema jer se u njih iz kanaleta, odnosno, sabirnica, sliva površinska voda i usmerava ka odvodima različitog tipa. Obično su napravljeni od betona, plastike, metala ili kompozitnih materijala.
- Rešetke ili mreže: Rešetke ili mreže se postavljaju sa gornje strane kanaleta, poput poklopaca, da bi se sprečilo da veći predmeti ili otpadni materijal uđe u kanale i začepi ih. Te komponente su ključne za sprečavanje zagušenja i efikasno funkcionisanje sistema.
- Slivnici: Slivnici usmeravaju vodu dalje od kanaleta u kanalizacioni sistem ili druge odvode. Često su direktno povezani sa kanaletom i usmeravaju vodu na određenu lokaciju.
- Priključni pribor: Za montažu i spajanje elemenata kanaleta i odvodnih cevi potrebni su posebni spojni elementi kao što su spojnice, zavrtnji i zaptivke. Oni osiguravaju da su svi delovi sistema čvrsto povezani i sprečavaju curenje vode.
- Dodatna oprema: Za posebne potrebe i željene funkcije kanaletama se mogu dodati različiti dodaci, kao što su filteri za skupljanje nečistoća, filteri za prečišćavanje vode ili specijalne obloge za duži radni vek, veću održivost kao i senzori za praćenje nivoa vode.
3. Od kojih materijala se obično prave kanalete?
Kanalete se mahom proizvode od izdržljivih i jakih materijala, otpornih na sve vremenske prilike, a takvi su beton, plastika, metal ili kompoziti. Projektovane su tako da omogućavaju laku drenažu, pa ima i varijanti s otvorima za sakupljanje tečnosti i perforiranim poklopcem koji sprečava ulazak lišća i blata u šahtove i sabirnice.
4. Gde se kanalete koriste u građevinarstvu?
Kanalete se koriste za:
- Sve vrste puteva: Kanalete pomažu u odvodu kišnice sa povoznih površina, sprečavajući stvaranje lokvi i time smanjujući rizik od proklizavanja i nesreća.
- Dvorišta: Kanalete u dvorištima sprečavaju stagnaciju kišnice i održavaju površinu suvom.
- Parkinzi: Pomažu u prikupljanju naftnih ili uljnih mrlja i drugih zagađivača koji se mogu pojaviti na parkinzima.
- Industrijska područja: U industrijskim područjima, kanalete razdvajaju otpadne vode koje sadrže hemikalije i druge opasne materije.
- Poslovni i stambeni objekti: Koriste se za odvod kišnice sa raznih površina i trotoara da bi ih učinile suvim i bezbednim.
5. Koje su glavne vrste kanaleta?
Postoje različite vrste i tipovi kanaleta, uključujući tu površinske, linijske, kanalizacione i odvodne. Površinske kanalete se postavljaju na površini terena i prikupljaju kišnicu sa nje. Linijske kanalete su duge i prave, delimično ukopane, a najčešće se mogu videti duž puteva i staza koje odvodnjavaju. Sabirnice su elementi niskogradnje koji služe da skupljaju vodu iz više kanaleta u jednu glavnu drenažnu liniju, dok one ispod nivoa površina sakupljaju vodu i usmeravaju je u podzemnu kanalizaciju.
6. Kako odabrati prave kanalete za određenu površinu?
Odabir pravih kanaleta zavisi od više faktora, uključujući tu vrstu površine, očekivane količine atmosferske vode koju treba kanalisati te specifične zahteve projekta. Takođe je važno poštovati lokalne građevinske propise i ekološke smernice. Pri izboru se mora uzeti u obzir i materijal, debljina i širina kanaleta, kao i mogućnost ugradnje dodatnih komponenti, poput poklopaca, rešetki ili filtera za uklanjanje nečistoća iz vode. Ako je kanaleta preuska, neće primati dovoljno vode za vreme obilnijih kiša, ali ako je preširoka neće delovati estetski, a i troškovi iskopa za njih će biti veći.
7. Koja su posebna svojstva zaštitnih kanaleta, na primer za zaštitu površina tokom građevinskih radova?
Kanalete za površinsku zaštitu tokom građevinskih radova služe za to da spreče prodor peska, blata, građevinskog otpada i drugih nečistoća u kanalizacioni sistem. Takođe imaju filtere ili pregrade koji zadržavaju čvrsti otpad i obezbeđuju protok čistije vode. To je ključno za održavanje kanalizacionog sistema čistim i efikasnim.
8. Za šta se najviše koriste podzemne kanalete?
Najčešće se koriste tamo gde je potrebno sakupljati i odvoditi velike količine vode, recimo u područjima sa jakim padavinama ili mestima gde je potrebna efikasna i brza drenaža. Koriste se i u industrijskim postrojenjima za odvodnjavanje otpadnih tečnosti.
9. Kako osigurati da će kanalete dobro funkcionisati u različitim uslovima temperature i vlažnosti?
Uvek valja gledati da se, prema situaciji na terenu, uzme materijal koji je otporan na lokalne vremenske uslove kao što su niske temperature, toplota, mraz ili vlaga. Takođe je važno da se kanalete redovno održavaju i čiste da bi se sprečila začepljenja i smanjio rizik od poplava ili klizišta. Za takve zadatke PVC kanalete su manje pogodne, jer ako su izložene velikim i naglim temperaturnim razlikama u dužem periodu, mogu da se deforimišu i popucaju. Što se otpora na promenljivost vremenskih uslova tiče, najbolje su aluminijumski kanalete, budući da dobro podnose ekstremne toplotu i hladnoću, a istovremeno, za razliku od betonskih, omogućavaju lakše održavanje.
10. Kako izbeći zapušenja kanaleta?
Začepljenje kanaleta može se sprečiti redovnim čišćenjem i održavanjem. Važno je stalno uklanjati lišće, granje, blato i druge naslage nečistoća različitog porekla te čistiti sve naslage. Upotreba zaštitnih obloga ili rešetki na kanaletama može pomoći u sprečavanju ulaska većih komada otpada ili granja. To je ključno za obezbeđivanje efikasne drenaže, prevenciju začepljenja i produženje veka kanaleta.
11. Da li je za sve kanalete potrebna pokrivna rešetka?
U principu, postoje i kanalete bez zaštitnih rešetki, ali su to uglavnom lošija rešenja, pogotovo na otvorenom. Za to postoji više razloga. Lišće, granje i blato mogu brzo da uđu u takve kanalete, što otežava normalan protok i odvod vode. Ako su kanalete bez pokrivne rešetke postavljene u blizini povoznih površina, može se desiti da neko prilikom manevrisanja autom zbog njih iscepa gumu. Nepokrivene kanalete su korisne samo tamo gde je potrebno što brže odvesti što više vode, idealno, u zatvorenom prostoru (u perionicama i radionicama, recimo).