U nastavku:
1. Čemu sve služi zemlja za cveće?
Zemlja za cveće se mahom koristi za oplemenjivanje zemljišta oko kuće da bi se mogle posaditi i gajiti biljne vrste po želji. To zapravo znači obogaćivanje postojećeg tla plodnim slojem ili humusom, čime se osigurava uspešan rast biljaka.
2. Gde se sve koristi zemlja za cveće?
Ovakva vrsta zemlje, namenski proizvedena, tretirana ili sa dodacima za razne namene, upotrebljava se u vrtovima, baštama, voćnjacima, povrtnjacima i drugim površinama za uzgoj. Koristi se i kod sadnje živih ograda i biljaka u saksijama, a istovremeno je potrebna i kad god se biljke presađuju iz manjih saksija u veće ili iz jednog dela bašte u drugi.
3. Šta treba da znam pre kupovine zemlje za cveće?
Pošto na tržištu postoji bezbroj vrsta zemlje za cveće, poznatih i nepoznatih, manjih ili većih proizvođača, pre kupovine valja razmisliti koji bi tip najbolje odgovarao vašim potrebama. Treba znati pravac neba prema kome je orijentisana bašta koju želite da naspete plodnom zemljom, ali i sastav tla.
4. Zemlja za cveće - vrste
4.1. Zemlja za cveće za senovite strane neba
Problem sa baštama u senci je povećano zadržavanje vlage, što podstiče rast mahovine. Idealna zemlja za cveće, za bašte u senci, ne bi smela da bude sa previše gline, već što je moguće više šljunka. Šljunkovita zemlja u bašti omogućava lakše oticanje vode.
Rast mahovine zbog vlage dodatno možete sprečiti kvarcnim peskom koji jednom godišnje umešate u zemlju, idealno bi bilo na početku sezone.
4.2. Zemlja za cveće - osunčane bašte
U južnim baštama situacija je obrnuta: tlo za rasad treba da sadrži više ilovače. Previše šljunkovita zemlja uzrokuje da voda brzo otiče i pre nego što je zemlja u stanju da je upije. Ako u osunčanim predelima već dominira šljunkovita zemlja, gornji sloj treba pomešati sa kompostiranom crnicom koja zadržava vlagu.
4.3. Zemlja za travnate površine
Pre kupovine zemlje za cveće, odnosno, za travu, prvo morate znati koju vrstu trave hoćete da zasejete ili ćete postaviti takozvani gotov travnjak, zapravo travnati tepih. Ako se odlučite za sejanje trave, valja izabrati smešu koja će za vreme nicanja biti vlažna i obogaćena tresetom i kompostom. Kompost je taj koji zadržava vlagu, ali se istovremeno postepeno i ispira, sprečavajući tako stvaranje mahovine. Ukoliko se, pak, odlučite za postavljanje rolni gotovog travnjaka (takozvana tepih-trava), izaberite onu vrstu zemlje koja će osigurati najbolje ukorenjivanje trave na podlozi, što znači da površinski sloj zemlje mora biti sasvim lagan i prozračan. Prozračnost se postiže dodavanjem peska.
Za zelenilo je najpogodnija fina zemlja, granulacije 0-16 mm.
4.4. Zemlja za povrtnjak
Najbolja za uzgoj povrća je zemlja sa konjskim đubrivom. Konjsko đubrivo će obezbediti sve hranljive materije koje su biljkama neophodne da brzo rastu, iako samo ono nije dovoljno - za uzgoj povrća potrebna je zaštita od puževa i drugih štetočina, ali i upotreba raznih đubriva tokom cele godine.