Za područje

    Život u boji i dnevna soba okupana suncem | Studio Jato

    Članak je pregledalo čak 3030+ korisnika
    U savremenoj arhitektonskoj praksi, koja obiluje minimalističkim dizajnom, retki su oni projekti koji hrabro koriste boje, i stvaraju potpuno drugačije, živopisne prostore za život. Ovaj projekt Sare Dimitrijević i Studija Jato, u stambeni prostor uvodi mnoštvo boja, koje stvaraju harmoničnu celinu i nesvakidašnji ambijent.

    Izbor i tekst: Milja Mladenović, mast. inž. urb.

    Tople boje i neuobičajene teksture ovog stana uvode novi stil u domaću i regionalnu praksu dizajna enterijera. U stanu koji, prema zatečenoj organizaciji, ima jednu od tipičnijih osnova kakve se mogu zateći u zgradama iz šezdesetih godina prošlog veka, hrabrim dizajnerskim potezima kreiran je upečatljiv dom koji postaje sopstveni mikrosvet. 

    01_dnevna-soba-zuta-sofa.jpg

    Dnevna soba ovog stana definisana je toplim tonovima, koji se ogledaju u dizajnu zida prekrivenog patiniranim bronzanim ogledalima. Zidovi i plafon u narandžastoj boji stvaraju ušuškan i nežan ambijent u kome se smenjuju akcenti iz celog spektra toplih nijansi. Tako, kao najsvetliji ambijent ove prostorije, možemo uočiti žutu sofu, kojoj kontrastiraju bordo draperije i tekstilni elementi, dok se kao poseban akcent koji povezuje prostore dnevne sobe i kuhinje sa trpezarijom, javlja monolitni stočić - nagoveštaj geometrije i monohromatske igre koja će se nastaviti u kuhinji.

    U povezivanju dnevne sobe i kuhinje i mekih tonova njihovih ambijenata, značajnu ulogu ima i Inch Styling parket, koji je podna obloga u oba prostora. Kao posebnu zanimljivost dizajna u dnevnoj sobi, Sara Dimitrijević naglašava štampane tapete na kojima se nalazi detalj enterijera Jože Plečnika. Tapete je štampao Big Print, a one u ovom projektu predstavljaju skriveni dragulj dnevne sobe.

    02_dnevna-soba-dizajn-enterijera.jpg

    Nasuprot dnevne sobe nalazi se kuhinja sa trpezarijom, u kojoj se topli tonovi javljaju kao akcent posebno dizajniranog trpezarijskog stola, kojem kontrastira monohromatska kuhinja izražajne geometrije i dizajna.

    03_kuhinja-trpezarija.jpg

    Poigravanjem sa SAB Interiors keramikom, stvoren je razigrani prostor u kome centralnu ulogu ima crno-belo kuhinjsko ostrvo, čiji se dizajn povezuje sa podom i time stvara granicu prostora kuhinje. Prateći navike klijenata, u dizajn kuhinjskog ostrva uveden je i prostor za gajenje začinskog bilja, čime je dat prirodni akcent prostoriji.

    04_kuhinjski-elementi.jpg

    Kao potpuno neočekivani ambijent ovog prostora izdvaja se hodnik, koji u ovom enterijeru ne predstavlja samo prohodnu vezu između ostalih zona stana, već postaje sopstveni upečatljivi prostor u kome se smenjuju reflektivne i mat površine keramike i zidova smaragdno zelene boje. Korišćenjem keramike u dve nijanse na podovima i zidovima, izbrisane su granice horizontalnih i vertikalnih ravni.

    05_hodnik-dizajn-enterijera.jpg

    U brisanju granica u prostoru, kao specifičnost ovog stana prepoznaje se posebna pažnja posvećena plafonima. Da bi se izbegle granice u površinama i stvorili neprekidni dizajnerski elementi, i plafoni igraju značajnu ulogu u definisanju mikroambijenata prostora.

    06_plafon-enterijer.jpg

    Protkani bojama u interesantnoj geometriji, ili artikulisani dizajniranim sklopom kosih ogledala kojima se na još jedan način definišu granice celina unutar prostorija, zanimljivo je videti kako plafoni postaju integralni deo dizajna i doprinose celokupnom tonu enterijera.

    07_plafon-kuhinja.jpg

    U prostor spavaće sobe uveden je detalj granitnih teraco-pločica koje dele dve celine spavaće sobe i uvode prostor lavaboa i toaletnog stočića kao upečatljivog ambijenta kreiranog u skladu sa potrebama klijenata.

    08_toaletni-sto.jpg

    U prostoru kupatila kombinuju se detalji kvadratnih keramičkih pločica, upečatljivih boja i Night Light Company rasvete, koja uvodi još jedan geometrijski pravac u živopisni ambijent kupatila. Kao kontrast šarenim detaljima, Itim sanitarije, pločice i detalji su dizajnirani u monohromatskim nijansama.

    09_kupatilo-enterijer.jpg

    Hrabrim potezima, posebno dizajniranim nameštajem i upečatljivom upotrebom keramičkih pločica na nekoliko načina, ovaj projekt Studija Jato pokazuje kako je i u tipičnim prostornim situacijama moguće napraviti potpunu transformaciju i učiniti ambijente nesvakidašnjim i potpuno personalizovanim. Projekt je nagrađen na 41. Salonu arhitekture u Beogradu.

    10_kuhinjsko-ostrvo-dizajn.jpg

    29.7.2023

    Projekt

    Pun naziv projekta: Apartman SS
    Tip investicije: Adaptacija, dizajn enterijera i nameštaja
    Tip objekta: Stan u stambenoj zgradi iz 1960-ih godina
    Autor: Sara Dimitrijević, Studio Jato
    Naručilac: Staša Stanković, Dance Factory
    Period projektovanja: 2018.
    Period izgradnje: 2019.
    Lokacija: Banovo brdo, Beograd
    Površina objekta: 51 m2
    Autor fotografija enterijera: Andrija Rančić

     

    Proizvođači: 

    Infiniture design je multifunkcionalni atelje za izradu nameštaja. Sedište ateljea je u Beogradu, gde se sa entuzijazmom prate trendovi i to znanje se primenjuje u svrhu proizvodnje kalitetnog i modernog dizajnerskog nameštaja. Pored serijske proizvodnje Infiniture design izađuje unikatne komade nameštaja prema zahtevu kupca, što je bio slučaj u okviru projekta Studio Jato za Apartman SS. KVALITET, UDOBNOST, ELEGANCIJU i FUNKCIONALNOST - ono što najbolje opisuje nameštaj Infiniture design.

    Infiniture Design namestaj
    Infiniture Design
    Infiniture Design
    Infiniture Design
    3030
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Tražite dobre izvođače radova za područje Arhitektura, arhitekta?

    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2024 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana