Za područje
    OTP banka

    Toplotne pumpe: rekuperacija, grejanje i hlađenje

    Članak je pregledalo čak 5924+ korisnika
    Svi znaju za toplotne pumpe koje zagrevaju vazduh i sanitarnu vodu, dok su reverzibilne pumpe koje omogućavaju i hlađenje, nešto manje poznate. Međutim, od skoro im se pridružila i treća grupa - toplotne pumpe koje se kombinuju sa sistemom prozračivanja i rekuperacije. Ovde govorimo o njihovim ključnim karakteristikama.
    Stručni članak 5924
    toplotne pumpe
    Imamo čak 1754 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    1. Šta su i kakve su sanitarne toplotne pumpe?

    Sanitarne toplotne pumpe su inovativni uređaji koji koriste obnovljive izvore energije za grejanje prostora i vode u domaćinstvima. Rade na principima svojstvenim toplotnim pumpama - pomoću prirodnih fizičkih procesa iz okoline (vazduha, zemlje i vode) izvlače toplotu i prenose je u sistem grejanja, odnosno, pripreme tople vode. Time se obezbeđuje efikasno korišćenje energije iz prirode, a smanjuje upotreba drugih izvora, emisija štetnih gasova i snižavaju troškovi.

    2. Kakve prednosti nude sanitarne toplotne pumpe?

    2.1. Sanitarna toplotna pumpa je energetski efikasna

    Prva prednost sanitarne toplotne pumpe je svakako visoka energetska efikasnost. To znači manju potrošnju električne energije za istu količinu proizvedene toplote i - kao rezultat toga - znatno niže troškove zagrevanja tople vode.

    2.2. Ne škode prirodnoj sredini i ekološke su

    Tehnologija toplotnih pumpi je jedna od najprihvatljivijih, ekoloških i održivih na tržištu. Sanitarna toplotna pumpa za svoj rad koristi obnovljive prirodne resurse kao što su vazduh, voda ili zemlja. Za ilustraciju se može navesti činjenica da smanjuje emisiju CO2 za čak 60%.

    2.3. Sanitarna toplotna pumpa ima dug radni vek

    Takođe, sanitarne toplotne pumpe su pouzdane  i izdržljive, jer zahtevaju manji broj pokretnih delova, što im produžava vek trajanja. Uz pravilno održavanje i redovne servise, savršeno će raditi čak 20 i više godina.

    3. Investicija u sanitarnu toplotnu pumpu

    3.1. Koliko energije u proseku može da se uštedi?

    Uštede korišćenjem sanitarne toplotne pumpe zavise od više faktora kao što su geografska lokacija, veličina i izolacija objekta te izabrani izvor energije. Ipak, uštede se mogu kretati između 30% i 50% u poređenju sa tradicionalnim sistemima grejanja. Ova znatna razlika u potrošnji energije se takođe oseća tokom dužeg vremenskog perioda kao veliko smanjenje operativnih troškova.

    3.2. Kada se sanitarna toplotna pumpa isplati?

    Sanitarne toplotne pumpe karakteriše kratak rok povrata investicije - u proseku oko 6 godina - u zavisnosti od cene pri kupovini, izvora energije i operativnih troškova. Takođe je ne manje važno uzeti u obzir opcije uzimanja državnih subvencija ili podsticaja koji mogu ubrzati period povrata investicije.

    Investicija u sanitarnu toplotnu pumpu je skoro 2 puta manja u odnosu na solarne kolektore, a pri tom nema problema s energijom - recimo, zimi kada je manje sunčanih dana, tople vode ipak ima stalno.
    Sanitarne toplotne pumpe obezbeđuju toplu vodu uz manje troškove
    Sanitarne toplotne pumpe obezbeđuju toplu vodu uz manje troškove

    4. Kolike jačine treba da je sanitarna toplotna pumpa?

    Prosečna četvoročlana porodica dnevno koristi između 200 i 300 litara tople vode, odnosno, između 50 i 60 litara po osobi. Temperatura tople vode za domaćinstvo je obično oko 40°C. Da bi se tolika količina vode zagrejala na željenu temperaturu potrebno je 10 do 14 kWh struje. Sanitarne toplotne pumpe su projektovane tako da mogu da rade uzimajući 6 do 8 kWh energije direktno iz prostorije u kojoj su i pretvaraju je u energiju za zagrevanje vode. Prostorija u kojoj se nalazi toplotna pumpa se zbog toga hladi za 3 do 5°C. Pored tople vode, sanitarne pumpe omogućavaju i hlađenje podruma, ostave za hranu ili radionice gde su poželjne niže temperature.

    5. Koliko koštaju sanitarne toplotne pumpe?

    Cena sanitarne toplotne pumpe zavisi od više faktora, ali u principu ćete je platiti između 1.500 i 3.000 EUR. Među ključnim faktorima koji utiču na cenu su kapacitet uređaja, izvor napajanja, ugrađeni tehnološki dodaci i brend. Investicija u toplotnu pumpu uključuje troškove nabavke, ugradnje i eventualnih podešavanja u postojećem sistemu grejanja.

    6. Toplotne pumpe za grejanje prostorija i vode

    Zagrevanje cele kuće postavlja sasvim drugačije uslove u energetskom smislu, u poređenju sa zagrevanjem samo sanitarne vode. U takvim se slučajevima pumpa uglavnom povezuje na sistem podnog, zidnog ili plafonskog grejanja i hlađenja. To znači da je potrebna i viša temperatura, zapravo, temperaturni nivo od 50-60°C da bi koeficijent učinka toplotne pumpe bio niži. Sistem mora da ima i rezervoar, protočnu pumpu za sanitarnu vodu i još neke elemente.

    Pri postavljanju sistema mora se obratiti pažnja na to da se oni nigde ne ukrste, da se ne bi dogodilo da topla voda uđe u rashladni sistem i obrnuto.

    Toplotne pumpe za grejanje i hlađenje doma i sanitarnu vodu koštaju mnogo više, jer snabdevaju celu kuću. Na raspolaganju su tri tipa: vazduh-voda, voda-voda i zemlja-voda. Za toplotnu pumpu vazduh-voda, koja je najpovoljnija, platićete između 2.000 i 5.000 EUR.

    7. Toplotne pumpe za grejanje i hlađenje prostorija i vode, prozračivanje

    Da, postoji tip pumpe koji istovremeno obuhvata sve funkcije: grejanje i hlađenje kuće, toplu vodu, rekuperaciju i prozračivanje. Za niskoenergetske objekte i pasivne kuće sve se češće koriste toplotne pumpe sa sistemom prozračivanja i rekuperacije. Svež vazduh je vrlo važan činilac zdrave životne sredine. Na primer, izračunato je da u kuhinji treba menjati vazduh 15-ak puta dnevno, u kupatilu i toaletu oko 7, dok hodnike i sobe koje se manje koriste treba provetravati 5-6 puta dnevno. Pumpa s integrisanim sistemom rekuperacije, istovremeno provetrava i greje.

    Rekuperator je taj koji koristi toplotu upotrebljenog vazduha iz prostorija za zagrevanje svežeg koji dolazi iz spoljne sredine.

    Takva pumpa uglavnom ima ugrađen i rezervoar za zagrevanje 300 litara sanitarne vode i električni grejač za dogrevanje zimi kada su temperature u minusu. U ovom slučaju pumpa radi tako da toplotom upotrebljenog vazduha koji izlazi zagreva sanitarnu vodu i to, opet, zahvaljujući rekuperatoru.

    Sistem prozračivanja s rekuperacijom pored rekuperatora čini i sistem PVC cevi koje odvode vazduh, rešetke za odvod i dovod vazduha koje moraju biti na udaljenosti od najmanje 2 m te kolektor i grejač koji greju hladan vazduh kada temperatura padne ispod kritičnog nivoa.

    Toplotne pumpe se sve više usavršavaju i nova tehnička rešenja su sve češća te savetujemo da se dobro raspitate i proverite koji bi sistem bio najpogodniji za vaš dom pre no što donesete konačnu odluku.

    Savet stručnjaka iz firme HAPPY ENERGY DOO

    Koja vrsta toplotnih pumpi se najviše koristi?

    Na našim prostorima najviše ima instaliranih toplotnih pumpi voda-voda. U poslednjih nekoliko godina počinje da raste broj toplotnih pumpi vazduh-voda. Interesovanje za njih prvenstveno proizlazi iz jednostavnije ugradnje. Kod voda-voda sistema potrebno je obezbediti protok bunarske vode, to znači bušiti crpni i upojni bunar, odraditi zemljane radove. Na nekim mestima to nije moguće zbog skučenog prostora ili neodgovarajuće strukture zemljišta. U takvim slučajevima ljudi se okreću vazduh-voda varijanti. Ona je još uvek mnogo efikasnija od dosad uobičajenih vidova grejanja, ali parametri rada nisu isti tokom cele grejne sezone. Kako opada temperatura spoljnog vazduha, tako opada COP vrednost, kao i grejni kapacitet toplotne pumpe. Razlog za ovo krije se u zakonima fizike, a ne u kvalitetu same toplotne pumpe. Naravno postoji dosta velika razlika u tome, kako i koliko uspešno pojedini proizvođači rešavaju ovaj problem. Skoro za svaku toplotnu pumpu vazduh-voda može se reći da treba da ima neki dodatni izvor energije za vremenske intervale sa najneugodnijim vremenskim prilikama. Toplotne pumpe voda-voda u toku cele grejne sezone rade s istim paramertima rada i istim kapacitetom. Na taj način one obezbeđuju kvalitetno grejanje bez ikakve pomoći i u najhladnijim danima.

    Da li je podno grejanje najoptimalnije rešenje za grejanje toplotnim pumpama? 

    Podno grejanje je najpogodnije za svaki izvor toplote, ne samo za toplotnu pumpu. Ako se isti prostor želi zagrejati preko podnog grejanja ili radijatorskog sistema, može se zapaziti 20-30% manja potrošnja energije u korist podnog grejanja. Ova razlika potiče od toga što je generalno za podno grejanje potrebno niža temperatura vode u sistemu, nego za radijatorski sistem. Na žalost, opet se moramo pozvati na zakone fizike. Ako gledamo odnos potrebne količine energije, nije svejedno da li treba dogrejati za jedan stepen onu vodu koja ima 30°C ili onu sa temperaturom od 50°C. Kako je voda sve toplija, teže joj je dodati taj sledeći stepen, tj. potroši se više energije. Međutim, važno je napomenuti da ova razlika u potrošnji proizlazi iz karakteristika grejnih sistema i PODJEDNAKO se manifestuje kod svih načina zagrevanja vode.
    Moramo istaći da je pogrešno shvatanje, da se ova razlika u potrošnji energije pojavljuje samo kod toplotnih pumpi.

    g. Horvat, Happy Energy DOO

     

    Stručni članak 5924
    Autor: Daibau trendovi magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Izračunajte ratu kredita za planirane radove i prijavite se za konsultacije sa bankarskim savetnikom:
    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Toplotne pumpe?

    Imamo čak 1754 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 1754 izvođača radova za područje Toplotne pumpe
    9.6
    0

    TERMO&COLD DOO


    10
    1

    NS TERMOAQVA INSTALACIJE


    8.7
    0

    PROFI TIM NS


    9.6
    0

    PR MONTAŽA I SERVIS KLIMATIZACIONIH SISTEMA KLIMA SERVIS PINGVIN


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.rs, Daibau sistem DOO | Sva prava su zadržana