Izbor i tekst: Milja Mladenović, mast. inž. urb.
Na mestu nekadašnjeg napuštenog objekta na broju 10, u Južnom bulevaru je kompletnom rekonstrukcijom i adaptacijom kreiran novi vizuelni izraz koji u front prometne ulice uvodi elegantan ritam i savremene arhitektonske detalje. Uz zadržavanje pojedinih elemenata nekadašnjeg objekta, a potpunom promenom izgleda i unutrašnje strukture, Biro VIA je projektovao jedinstveni objekt koji postaje novi orijentir šireg okruženja.
Transparentna staklena fasada koja se u okruženju sa niskim objektima stapa sa nebom, u posebnom ritmu horizontalnih i vertikalnih pravaca uvela je novu mrežu u ulični front, kojom „skuplja“ pravce okolnih objekata, i za dalji razvoj okruženja nudi već uspostavljen sistem horizontalnih linija, kojima omogućava harmoničnost fronta.
Jasnim akcentovanjem površina koje se otvaraju, na potpuno staklenoj fasadi projektanti Biroa VIA ostvarili su prijatan minimalistički ritam uskih otvora, koji kontrastiraju horizontalnim potezima nepokretnih panela Guardian glass staklene fasade.
Specifičnost arhitekture ovog objekta ogleda se u korišćenju arkade - istorijskog arhitektonskog elementa - kao postamenta objekta, mirnog ritma i minimalističke estetike. Upravo korišćenjem ovog detalja koji je kroz istoriju arhitekture zastupljen na brojnim objektima od izuzetnog značaja, simbolički su u poslovnu zgradu inkorporirani dugotrajnost i monumentalnost, kako arhitekture, tako i poslovanja koje se u njoj odvija.
Kao deo okruženja, rekonstruisani i adaptirani objekt čini detalj ne samo uličnog fronta, već svojim pejzažnim uređenjem i prostranom zonom prizemlja pod arkadama, postaje i prijatan polujavni prostor. U noćnom ambijentu, zahvaljujući potpuno transparentnoj fasadi, zgrada postaje i element urbanog osvetljenja, pri čemu još jednom do posebnog izražaja dolaze mirni horizontalni potezi na fasadi.
U funkcionalnoj šemi objekta, posebno se izdvajaju prostori otvorenog plana, karakteristični za fleksibilnost u savremenom poslovanju, a kao prostori za okupljanje i odmor zaposlenih, javljaju se prostori terase i kafea, koji dodatno naglašavaju komforan karakter rada u samom objektu.
Monumentalni i elegantni motivi arkade iz prizemlja, pojavljuju se i u zoni povučenog sprata, na terasi objekta, na kojoj je kreiran otvoreni prostor zaštićen slojem staklene fasade od buke sa prometne saobraćajnice, dok je u dizajnu usmeravanje pogleda razvijeno po dubini, ispod belih stubova i greda, odnosno, prema otvorenom prostoru iznad terase.
U unutrašnjoj arhitekturi objekta, nastavljen je jak savremeni izraz sa neprolaznim detaljima, poput Mapei dekorativnih cementnih podova. Mapei Ultratop Loft podni sistem doprinosi jedinstvenom monumentalnom ambijentu, oponašajući teksturu betona, i uvodeći na taj način dekorativno-simbolički element dugotrajnosti. Ovaj podni sistem upotrebljen je na spratovima, hodnicima i kancelarijama, čime je akcentovan tok prostora, u trajnom vizuelnom izrazu. Upotrebom stakla kao materijala u enterijeru koji kontrastira punoći mikrocementnih horizontalnih površina, kreiran je prozračan i vizuelno olakšan ambijent kroz igru masivnih horizontala i lakih vertikala s integrisanim osvetljenjem.
U prostorima stepenišnih komunikacija, čije su pozicije zadržane iz nekadašnjeg objekta, dizajnirani su ambijenti koji obiluju bojom i uvode nesvakidašnji efekt u poslovni prostor, pri čemu se bočna stepeništa kao „privatniji“ prostori koje koriste samo zaposleni - vizuelno izdvajaju kao razigrani prostori poslovnog objekta.
U futurističkom izrazu zone ulaznog hola kao dominantni elementi izdvajaju se Kleemann liftovi i tamnosivi tonovi Mazalić Co molerskih radova, koji zajedno doprinose stvaranju vešto dizajniranih ambijenata nalik na naučno-fantastične prostore.
Smenom toplih i tamnih tonova, kao i punih i transparentnih površina, kreirana je dinamika prostora u kojoj su se projektanti Biroa VIA poigravali sa atraktivnošću objekta za posetioce, odnosno maksimalnim komforom u prostoru za zaposlene. Projekt je nagrađen na 41. Salonu arhitekture 2019. godine, u kategoriji Arhitektura.
2.5.2023.
Projekt
Pun naziv projekta: Poslovni objekat Roaming, Južni bulevar 10, Beograd |
Tip investicije: Totalna rekonstrukcija i adaptacija |
Tip objekta: Poslovni objekat |
Adresa: Južni bulevar 10 |
Autor: prof. arh. Goran Vojvodić, dr arh. Jelena Ivanović Vojvodić Projektanti: Vanja Enbulajev, Jovana Grujevska, Bratislav Milojević, Miloš Obradović, Dušan Radišić |
Naručilac: Roaming Group, Beograd |
Korisnik: Roaming Group |
Period projektovanja: 2015-2016 |
Period izgradnje: 2017-2018 |
Lokacija: Južni bulevar 10, Beograd |
Površina objekta: 5 000 m2 |
Autor fotografija: Relja Ivanić |
Nagrade: Nagrada u kategoriji Arhitektura 41. Salona arhitektura (2019); Priznanje za godišnju Nagradu Udruženja arhitekata Srbije "Aleksej Brkić" (2019) ; Nagrada Zavod BIG SEE Architecture Award 2020, Office building Roaming group, Ljubljana, Slovenija (2020) |
Galerija
Izvođači:Mapei je porodična italijanska kompanija koju nakon 85 godina od osnivanja vodi treća generacija preduzetnika i industrijalaca iz porodice Skvinci. Mapei posluje širom sveta i zahvajujući stručnosti, profesionalnosti i timu danas je svetski lider u proizvodnji građevinskih lepkova, hidroizolacija i masa za fugovanje. U okviru projekta Poslovni objekat Roaming u unutrašnjoj arhitekturi korišćeni su Mapei dekorativni cementni podovi. Mapei Ultratop Loft podni sistem doprinosi jedinstvenom monumentalnom ambijentu prostora. |