U nastavku:
1. Materijal za potprozorske daske
Postoje drvene, kamene, PVC i aluminijumske potprozorske daske. Cene ovih elemenata umnogome variraju u zavisnosti od izabranog materijala. Najizdržljivije su kamene i aluminijumske, dok drvene prozorske daske daju osećaj topline i gostoprimljivosti, ali se ne preporučuju za spoljnu stranu fasade. Ugradnja potprozorskih daski je slična bez obzira na odabrani materijal.
2. Ugradnja potprozorske daske: pravilno merenje otvora
Prilikom uzimanja mera za potprozorske daske, moraju se uzeti u obzir dimenzije prozorskog otvora, a ne samog prozora. Mere se dužina i širina prozorskog otvora s tim što je ključno da se dodaju po 2-3 cm sa obe strane, pošto daske na bočnim stranama ulaze u malter. Ispravna širina daske se dobija merenjem rastojanja od okvira prozora do ivice zida. Na kraju se toj širini dodaje 4 cm, pošto je to standardna mera ivice potprozorske daske.
3. Ugradnja potprozorske daske
Pre nego što počnete postavljanje potprozorskih daski, dobro je da zidarskom olovkom tačno označite sredinu daske i sredinu na prozorskom okviru. To će biti od koristi kasnije, kada dođe na red centriranje prozora i daske. Na zidu, ispod okvira prozora, postavite podlogu, ali takvu da njena debljina odgovara debljini potprozorske daske (2 cm). Kao podloga se najčešće upotrebljavaju komad stiropora ili tvrde pur-pene.
3.1. Upotreba poliuretanske pene
Pomoću pur-pene se prvo puni stražnja strana daske, a zatim bočne, levo i desno, pa onda sredina i na svakih 10-15 cm po malo. Potprozorska daska se potom stavlja u otvor ispod prozorskog okvira, poravna na sredini, a onda iskosi koliko treba. Nakon otprilike pola sata treba proveriti nagib i popuniti pur-penom ostala otvorena mesta, po potrebi. Ponekad se dogodi da pena šireći se podigne dasku, odnosno, smanji njen nagib i onda ne preostaje ništa drugo nego da se taj višak odseče te daska vrati u prvobitan položaj. Da li ste sve izveli kako treba proveravate libelom.
3.2. Korišćenje građevinskog lepka
Razne vrste cementnog lepka i prirodnih maltera najčešće se koriste kao vezivni materijali u građevinarstvu. Ako se umesto njih odlučite za građevinski lepak, znajte da se prvo mora dobro očistiti podloga, pa onda sipati po malo („tačkasto“), na svakih 5-10 cm. Onda se postavi potprozorska daska ispod okvira i podesi nagib - pri tom se mora paziti na centriranje prema znacima. Da biste bili sigurni da ste sve postavili kako treba i u ravni, često proveravajte libelom. Daska mora lepo da nalegne i čvrsto stoji u otvoru prozora, pošto u suprotnom, moraju da se dodaju plastične podloške.
Unutrašnje potprozorske daske se ugrađuju u ravnoj liniji, pošto su predviđene za odlaganje stvari, biljke ili sedenje, dok spoljne treba da budu pod oštrim uglom kako bi se voda slivala niz njih.
4. Cena potprozorskih daski i njihove ugradnje
Cena postavljanja potprozorskih daski kreće se između 5-9 EUR/m. Međutim, cene samog materijala vrlo su različite i u velikom rasponu. Tako su PVC daske 2-8 EUR/m, a od prirodnog granita mogu biti 45-55 EUR/m. Međutim, imajte u vidu da se ovakvi radovi retko izvode odvojeno od ugradnje prozora ili njihove zamene pri renoviranju, pa obično možete da se pogodite s izvođačima za ukupnu cenu.