Izbor i tekst: Milja Mladenović, mast. inž. urb
Vođenje modernističkim principima projektovanja, naročito kroz svedene forme nalik na arhitekturu Miesa van der Rohe-a iznova doživljava svoj povratak kao vanvremenski deo savremene arhitekture i dizajna. U svedenim potezima definisanim kretanjem sunca, SoHouse komunicira sa okruženjem, u koje uvodi elegantne projektantske elemente.
Projektovan u skladu sa insolacijom, objekat je orijentisan prema padini i horizontu, čime je omogućen maksimalni upad svetlosti. Želja klijenata za čistom formom, i autorski pečat projektanata naglašeni su u dizajnerskom motivu trema, koji omogućava korišćenje spoljnjeg prostora i tokom padavina, ne ometa pun upad svetlosti u objekat, ali i, po uzoru na modernističke objekte, vizuelno naglašava potez horizontalnog pružanja dnevne zone.
Kreiranju ambijenta eksterijera doprinosi nesvakidašnji element zavesa, koje funkcionišu kao vertikalna pergola, i pomeranjem omogućavaju korisnicima fleksibilnu smenu zasenčenih i osunčanih delova trema. Upotreba tekstila na fasadi nije česta u našoj arhitektonskoj praksi, a na primeru SoHouse upravo se vidi kako doprinosi jedinstvenom izgledu objekta, dok omogućava prijatan boravak na tremu i tokom najtoplijih dana u godini.
Korišćenjem pada terena, od dnevne zone, preko trema do donjeg nivoa dvorišta uočljivi su horizontalni betonski potezi, koji lakoćom u izrazu ostvaruju potpuno prožimanje sa prirodom. Postavljanjem bazena na nižu platformu, istovremeno se ostvaruje maksimalni komfor korisnika i artikuliše odnos prirodnih i artificijelnih elemenata u vizurama.
Prorezi na fasadi, zajedno sa zakošenim prozorima noćne zone kreiraju dinamične proporcije objekta, i artikulišu senke, kako na unutrašnjem korpusu objekta, tako i na spoljašnjim segmentima fasade. Projektovanjem senki, od nivoa sitnih detalja do monumentalnih otvora nalik na portale, objekat se u kontaktu sa okruženjem doživljava kao laka prohodna struktura, razigrana sunčevom svetlošću.
Pored otvora na fasadi i trema, dinamiku funkcionalnih zona čini i visinska razlika između dnevne i noćne zone, što omogućava da se objekat sagledava kao skup skladnih geometrijskih poteza.
Unutrašnji prostor objekta od 85m2 staklenim zidom je vizuelno povezan sa spoljnim prostorom, zbog čega ambijent trema može funkcionisati i kao odvojena celina, ali i kao nastavak unutrašnjeg prostora dnevne sobe i trpezarije.
Koristeći prirodne elemente i uticaje u definisanju funkcionalnih zona i artikulacijom prirodnih elemenata elegantnim potezima, materijalima i geometrijom, SoHouse se izdvaja kao primer dobre prakse u stvaranju prostora koji kako oblikovanjem, tako i funkcijom omogućavaju prožimanje čoveka i prirode.
Projekat
Pun naziv projekta: SoHouse |
Tip investicije: Novogradnja |
Tip objekta: Stambena zgrada – vikend kuća P+0 |
Autor idejnog rešenja: Đurđa Đukić, spec.inž.arh. za Atelje Đukić |
Naručilac: privatni |
Korisnik: privatni |
Period projektovanja: 2021 |
Period izgradnje: 2021 |
Lokacija: Dučina, Sopot |
Neto površina objekta: 85m2 |
Autor fotografija: Atelje Đukić |
30.1.2023.