Ugaoni plakar za predsoblje može da vas reši muka
Moderni ulazni hodnici, odnosno, predsoblja, obično su manji, ako ne i skučeni prostori - i to s pravom, pošto niko ne želi da - a za tim nema ni potrebe - ostavi pomoćnim prostorijama više mesta nego što je neophodno. Odlično rešenje za mala predsoblja po meri bio bi ugaoni plakar s uvučenim delom koji optički povećava prostor, budući da zapremina komada nije puna od poda do plafona. Usek na plakaru se može koristiti kao klupa ili površina za odlaganje, što takođe rešava još jedan problem malih predsoblja ili hodnika: obično je moguće postavljanje samo jednog komada nameštaja, ali ne i stolice za cipele ili komoda sa policama. Ugaoni plakari za predsoblje prikazani na levoj i desnoj fotografiji uspešno rešavaju sve ove probleme. Usek može biti iste boje i završne obrade kao i frontovi plakara ili naglašen drugim materijalom.
Nikada ne možete imati previše korpi
Dobra organizacija skladišnog prostora posebno je važna u manjim hodnicima ili predsobljima. Na taj način ćete moći pažljivo da sve svoje stvari postavite na njihovo mesto, a prostor će izgledati uredno i čisto. Kako su fioke skupe, dobra alternativa su pletene ili platnene korpe, koje su lagane i sasvim elegantne. Toplina i tekstura pruća ili tekstila će oživeti prostor i istovremeno vršiti dve funkcije: korisnu i estetsku.
Klupa za predsoblje: element koji se često potcenjuje
Koliko god predsoblje bilo skučeno, zaslužuje klupu, makar minimalističku. Na račun umanjenja prostora, klupa se može postaviti i u malo predsoblje ili hodnik, premda i takvo rešenje ima svoje prednosti i slabosti što se prostorne organizacije tiče. Velika prednost je što postoji sedište za obuvanje i izuvanje, iako ono oduzima mesta za odlaganje i skladištenje. Klupu možete i sami napraviti od komada iverice ili šperploče, kao što se vidi na fotografijama.
Staze u modernim predsobljima
Zbog svojih dimenzija, tačnije, najčešće uskog a dugog oblika - predsoblje predstavlja poseban prostorni izazov. Ne može se oživeti samostojećim komadom nameštaja, jer bi se tako dodatno umanjilo. S druge strane, ne preporučuje se ni farbanje zidova raznim bojama, jer će sve odmah vizuelno delovati još skučenije. Odlično rešenje za uređenje uskog i dugog predsoblja ili hodnika je šareni tepih, odnosno, staza.
Nameštaj za predsoblje: niša u zidu modernih ulaza
Ako tlocrt stana to dozvoljava, najelegantnije prostorno rešenje je niša ugrađena u ravni sa zidom. Ugradni, po meri napravljen plakar ili spojene police neće oduzimati prostor. Ako gradite novu kuću, možete predvideti ugradni plakar u predsoblju ili ulaznom hodniku, ali to često nije moguće u postojećim zgradama. U takvim slučajevima vredi proveriti da li je nosivi zid eventualno ispunjen nenosivim materijalom - u starogradskim stanovima su, recimo, prvobitni prolazi između soba često zatvarani samo ciglama. Takva cigla nije nosiva niti statički neophodna, pa se može izbiti i na njeno mesto ugraditi plakar.
Šarene pločice za predsoblje/ulazni hodnik - da ili ne?
Možda razmišljate o tome kako bi bilo moguće oživeti neki deo stana ili kuće bojenjem zidova ili ukrašavanjem raznim dodacima ali, priznaćete, teško da vam je pod pao na pamet. A upravo je pod element stambenog prostora koji takođe pruža brojne opcije prilikom preuređenja: možete upotrebiti keramičke pločice ili se poigrati postavljanjem parketa, a i staze uvek dolaze u obzir. Primeri prikazani na fotografiji jesu celovite i harmonične kombinacije boja, dezena, šara i motiva.
Na levoj fotografiji tipičan drveni parket postepeno prelazi u plavo-bele nijanse, u skladu sa belim zidovima i tamnoplavim plafonom koliko i ulaznim vratima. Rezultat je razigrana i živahna celina. Pristup dizajnu na desnoj fotografiji je malo uzdržaniji: neutralni nameštaj u svetloplavoj boji dopunjen keramičkim pločicama za hodnik, u dve naizmenične šare.
Vešalice ili čiviluci u predsoblju... Kad je više bolje
Najjednostavnije rešenje za funkcionalno predsoblje ili ulazni hodnik su držači, vešalice ili čiviluci. Nažalost, za njih nema uvek mesta. U ovom slučaju, držači su dobra alternativa. Takvih nikada ne može biti previše, a posebno dobro dođu prilikom poseta, kada ugošćavate veći broj ljudi. Viseći držači ne moraju biti samo funkcionalni; njihov dizajn i boja mogu se uskladiti sa ostalim elementima u prostoriji, a njihov oblik simbolizovati vaš životni stil. Na primer, držači na donjoj desnoj fotografiji predstavljaju odličan kontrast tamno sivom zidu i svojim oblikom kućica podsećaju na primarnu vrednost svakog čoveka - dom.
Belo nije samo svetlije, nego i veće
Prvo pravilo koje morate poštovati prilikom planiranja uređenja skučenih predsoblja ili manjih ulaznih hodnika je izbegavanje tamnih boja po svaku cenu. Idealne su bele, svetlosive i bež nijanse koje optički uvećavaju svaki prostor, dok ga tamne čine manjim. To ne znači da sve mora biti sterilno belo; svetle nijanse se mogu kombinovati na pojedinim mestima sa tamnijim i izražajnijim akcentima, jer pogledajte koliko dobro deluje predsoblje na donjoj levoj fotografiji, gde su beli zidovi i nameštaj spojeni sa tamnosivim ulaznim vratima i parketom, dok je hodnik u donjem desnom uglu dizajniran kao harmonična kombinacija bele i svetlosive sa prirodnim drvetom.