U nastavku:
1. Zamena parketa
Ako je stari parket više puta hoblovan i zaista dotrajao, onda ga treba zameniti. Stari parket se može potpuno ukloniti ili ostaviti kao podloga za novi, premda se oko toga treba konsultovati sa stručnjakom. Ako visina plafona i pragovi u stanu to dozvoljavaju te ako je stari parket relativno dobro očuvan, vredi postaviti novi preko njega. Time se može uštedeti na troškovima skidanja parketa i sanacije košuljice, a dobija se i dodatna zvučna i toplotna izolacija.
2. Sanacija parketa: brušenje parketa
Proces restauracije parketa je sličan za sve vrste drveta. Zavisi od veličine obima i stepena oštećenja, pohabanosti, broja prethodnih hoblovanja i sličnog. Najbolje je pitati stručnjaka da proceni mogućnosti obnove. On će vam pomoći u odlučivanju koje delove parketa treba zameniti novim. Pločice koje su rasklimane ili ispadaju, mogu se ponovo zalepiti ili zameniti. Zatim počinje brušenje parketa, odnosno, hoblovanje površinskog sloja laka. Time se, takođe, uklanjaju i površinska oštećenja kao što su udubljenja i ogrebotine.
Svoju hemijsku i fizičku čvrstinu lak dostiže nakon sedam do deset dana. Time je renoviranje parketa završeno i on će zablistati u punom sjaju.
3. Popravka parketa: veća oštećenja
Kada su u pitanju veća oštećenja, kakva su naprsline, brazde ili rupe, ona se pre hoblovanja i lakiranja saniraju gitovanjem. Pukotine i rascepi na parketu, nastali kao posledica dugotrajne upotrebe te promena temperature i vlažnosti, treba da se obrade gitom za drvo te išmirglaju. Kada se git osuši, po potrebi se išmirgla još jednom i uglača. Zatim se prelazi na hoblovanje cele površine, a ono se vrši specijalnom mašinom zvanom hoblerica. Kada se sve izbrusi, površina se dobro očisti od svih ostataka i prašine, pa se prelazi na lakiranje ili uljenje. I jedno i drugo se rade u više navrata, prema potrebi, sve dok se drvo ne zasiti, a površina parketa postane sjajna. Lakiranje se prvo vrši prajmerom, a onda završnim lakom. Prilikom obnavljanja parketa menjaju se zidne i prelazne lajsne.