- Tekst: Špela Rogel
- Prevod: Tanja Prolić
Nakon pažljivog razmatranja, odabrali su mirnu lokaciju, na samo nekoliko minuta vožnje od centra Maribora, na spoju brda na severu i gustog naselja porodičnih kuća na jugu. Šire neizgrađeno područje pokazalo se kao vrlo pogodno za nastavak stambene izgradnje, jer je već obezbeđeno pružanje niza usluga u neposrednoj blizini. Konfiguracija terena pretežno ravne parcele, dovela je do odluke da se projektuje prizemna zgrada bez arhitektonskih barijera, pogodna i za starije osobe ili one sa umanjenom pokretljivošću. Takva ponuda u to vreme praktično nije ni postojala. Objekat sa zatvorenom finansijskom konstrukcijom je još bio u fazi projektovanja i dobijanja dozvola, kada su ga ponudili na tržištu nekretnina. Prodat je budućim vlasnicima - odabrao ju je stariji bračni par iz Belgije - još pre početka realizacije, odmah po dobijanju građevinske dozvole!
Par je tražio pogodno mesto širom Evrope da udobno provede jesen svog života, uključujući sunčanu Španiju i romantičnu Francusku. Naposletku su se ipak odlučili za Sloveniju, gde su, pored prelepe prirode i visokog kvaliteta života, najviše i dobili za svoj novac. Tokom realizacije, aktivno su i sa poštovanjem bili uključeni u proces nastanka objekta kome se prvobitni dizajn nije menjao, već su zamenjeni pojedini materijali i tehnologija koji su im odgovarali. Mihi Fujsu i arhitektonskom birou MF arhitektura povereno je i uređenje enterijera tako da konačan izgled objekta, kako iznutra tako i spolja, ostane dosledan prvobitnoj arhitektonskoj zamisli.
Stambena zgrada se nalazi na severnoj strani pravougaone parcele uz koju vodi pristupni put. Prema jugu, gde je bašta i najlepše svetlo, otvaraju se široki vidici. Na ovim premisama počiva i ceo koncept, odnosno, idejni projekat sastavljen od izduženih prostornih volumena različite visine - stambenih i servisnih. Viša polovina objekta, sa nizom od dve spavaće sobe i otvorenim dnevnim boravkom, trpezarijom i kuhinjom, izlazi na lepo uređen vrt na jugu, a niži, servisni deo s ulaznim hodnikom, kupatilom, vešernicom i radnim kabinetom okrenut je ka severu, gde su glavni ulaz i nastrešnica za kola.
Arhitekte dobro znaju koliko je važno planirati ne samo tlocrt već i volumen. Sa željom da budućim stanarima omogući što udobniji boravak, Miha Fujs je osmislio stambene prostorije sa raskošno visokim plafonima od četiri metra. Ovim potezom, koji nije bitno uvećao troškove gradnje, postignuta su dva izuzetna efekta. Prvi je očigledan, jer sobe izgledaju mnogo veće, prozračnije i prostranije nego što su to po stvarnoj kvadraturi. Drugi efekat je postignut visinskom razlikom između servisnog dela zgrade (standardna visina dva i po metra) i visokog stambenog dela. Ovim je omogućeno da svetlost dospeva u dnevnu i spavaće sobe, ne samo kroz velike panoramske zidove na južnoj fasadi, već i kroz pojas nadvratnih okana, takozvanih svetlarnika na severnoj strani. Ovim je omogućena efikasna prirodna ventilacija i hlađenje prostorija, a sa stanovišta prirodnog osvetljenja, dodatno nadograđuje komfor stanovanja.
Eksterijer cele kuće je čist, moderan i minimalistički, ali nikako hladan i bezličan. Kompaktni izduženi beli volumeni sa crnim krovovima od dvostruko presavijenog lima i prozorima sa crnim okvirima nemaju ulogu odudaranja od okoline, već se diskretno uklapaju u nju. Po vertikali podeljen jednovodni krov veće zapremine spaja se sa krivuljama brda i linijama vinove loze u pozadini.
Eventualnu strogost, pravolinijski i monolitan izgled objekta prekida duboka niša, koja ulazi u kompaktni volumen celom dužinom južne strane i stvara nastrešnicu koja sprečava pregrevanje u letnjem periodu. Uvučena površina sa velikim panoramskim prozorima obložena je drvetom, što u izvesnom smislu umekšava objekt i čini ga posebnim, a stanarima daje osećaj topline vlastitog doma. Elegantno vitke, uspravne letvice od sibirskog ariša savijaju se pod pravim uglom kada dođu u kontakt sa zemljom i nastavljaju se na veliku terasu - zajednički otvoreni prostor koji se uliva u cvetni vrt. Intimnost bašte na južnoj ivici parcele pruža prirodna zimzelena zavesa od niskih tisa i ravnih krošnji javora, a na istoku kamena ograda, koja prigušuje buku.
Kuća C.H.I.K. je otelotvorena manifestacija onoga što se može dogoditi kada arhitekta ima odrešene ruke i potpunu kontrolu nad izborom lokacije, dizajnom i izvođenjem. Sam autor smatra da je ovakav pristup arhitekturi prednost, jer je mogao lako da razvije ideju o idealnoj klasičnoj porodičnoj kući - kao da to radi za sebe. Istovremeno, to je bila i prilika da se pokaže kako se visok kvalitet življenja može ponuditi po veoma razumnoj ceni.
Neke tehničke informacije:
Konstrukcija
Konstrukcija ravnog krova je betonska, a kosi krov je drveni. Klasičan način gradnje se, u poređenju sa ponudama za montažno izvođenje, odnosno, sa drugim tehnologijama (CLT, isospan...), pokazao kao ekonomski najisplativiji, iako je možda produžio realizaciju za par meseci.
Drvena fasada
Napravljena je po meri od sibirskog ariša; daske su prvo spajane u panele koji su šrafljeni sa zadnje strane tako da se sa prednje to ne vidi, a zatim okačeni na ALU profile-distancere, ankerisane u zid uz termoizolaciju od kamene vune. Između izolacije i panela nalaze se paropropusna folija i sloj vazduha. Daske na poprečnom preseku imaju oblik romba, a širina svake je 4 cm, dok je razmak između njih oko 1 cm. Romboidni oblik dasaka optički sprečava vidljivost kontakta s unutrašnjim delom fasade, odnosno, folije. Završna obrada drvene fasade s bočne strane pored prozorskih špaletni je zapravo lim ofarban u boju aluminijumskih prozorskih okvira.
Krov
Izrađen je od traka od lima širine oko 50 cm, povezanih sistemom dvostrukih šarki. Trake se postavljaju na bitumenski pregradni sloj i rešetkastu oplatu debljine 24 mm; ispod njih je ventilisani sloj i sekundarno krovište.
Oluci i odvodi
Sakriveni su u krovu, odnosno, fasadi, tako što je oluk umetnut u ležište koje se sastoji od OSB ploča, izrađenih od razvijenog lima i EPDM gume. Odvodi u fasadi su izrađeni od PVC odvodnih cevi, obloženih izolacijom.
Enterijer
U unutrašnjosti je za završnu obradu zidova upotrebljen krečno-cementni malter koji je pregletovan i okrečen. Plafoni su od gipsanih ploča. Strukturu poda iznad temeljne ploče čine EPS podne ploče, sistemske ploče za podno grejanje i mikroarmiran estrih. Završni sloj poda je parket ili keramika.
Stolarija
Posebna pažnja je posvećena izboru prozora. Sa drvenim ramovima i aluminijumskom zaštitom spolja, obezbeđeno je da prozori budu moderni, izrađeni u većim dimenzijama. Sa unutrašnje strane drvo daje osećaj topline, a aluminijum spolja obezbeđuje dugotrajnost prozora. Proizvođač AJM bio je najkonkurentniji od svih dobavljača za VOOD ALU prozore, radove je izvodio pažljivo i pouzdano, a neki detalji su napravljeni u saradnji sa tehnolozima kompanije, dok su gitovani spojevi staklenih površina doprineli celovitosti utiska koji eksterijer odaje.
Projekt
|
Ostali projektanti
|
Izvođači radova
|
Materijali
|
Detalji:
Drvena fasada_kuća C.H.I.K_MF arhitektura„Napravljena je po meri od sibirskog ariša; daske su prvo spajane u panele koji su šrafljeni sa zadnje strane tako da se sa prednje to ne vidi, a zatim okačeni na ALU profile-distancere, ankerisane u zid uz termoizolaciju od kamene vune. Između izolacije i panela nalaze se paropropusna folija i sloj vazduha. Daske na poprečnom preseku imaju oblik romba, a širina svake je 4 cm, dok je razmak između njih oko 1 cm. Romboidni oblik dasaka optički sprečava vidljivost kontakta s unutrašnjim delom fasade, odnosno, folije. Završna obrada drvene fasade s bočne strane pored prozorskih špaletni je zapravo lim ofarban u boju aluminijumskih prozorskih okvira“. Miha Fujs udia Realizacija: R LES, Robert Majal s.p.
|