500 godina star stan za moderan život - studio Idealist
Članak je pregledalo čak 1634+ korisnika
Krenemo li od glavnih ljubljanskih ulica prema skrivenim gradskim atrijumima, nailazimo na sve skromnije i manje ukrašene kuće, nekada namenjene slugama imućnijih porodica srednjeg staleža. U jednoj od njih, skoro 500 godina staroj, u podnožju zamka, arhitekte studija Idealist renovirale su stan od 63 m2. Želeli su pritom da sačuvaju sve skrivene uspomene i detalje prostora koji podseća na bogatu istoriju centra grada.
Stan se prvobitno sastojao od tri sobe, koje su tokom decenija više puta obnavljane i pregrađivane prema potrebama novih stanara. Prilikom opremanja stana savremenom opremom, nastali su novi instalacioni zidovi, koji prolaze kroz sve nivoe i novi elementi konstrukcije, koje arhitekte zbog toga nisu smele da uklone tokom renoviranja.
Centralni dnevni prostor sa dnevnim boravkom i trpezarijom je svetao i prozračan
Pre intervencije studija Idealist, stan je funkcionisao kao jednosoban s odvojenom kuhinjom, kupatilom i velikim spavaćim i dnevnim delom, ali je pre svega imao dosta neiskorišćenih hodnika. Procenjujući potrebe novih vlasnika, arhitekte su prostor transformisale u dom sa velikim dnevnim boravkom i odvojenom spavaćom sobom, manjom sobom i kuhinjom.
Arhitekte su prelepi, 500 godina star prostor preobrazile u moderan dom kroz pažljivo razmatranje, razgovor sa klijentima i procenu postojećeg stanja, tako da istorija, gradnja, mesta i lična sećanja stanovnika ne prestanu da se prepliću.
Tlocrt stana pre renoviranja
Tlocrt stana nakon renoviranja
Pri tome su arhitekte minimalno intervenisale u postojeću strukturu i opremu; na sreću, postojeće instalacije su omogućile postavljanje novog kupatila, koje dobija prirodno svetlo kroz manji prozor s izlazom na sada napušteni tunel. On je nekada služio kao tajni prolaz za brzi beg u slučaju ratnih napada, a danas predstavlja samo zgodan servisni pristup. Toalet stoji na istom mestu, a kuhinja se nalazi u nekada nekorišćenom hodniku pored instalacionog zida.
Kuhinjski elementi su okrečeni bež sa zlatnim akcentima
Arhitekte suspavaću sobu smestile u tamniji deo stana, pošto su želeli da svetliji deo prostora posvete zoni u kojoj ukućani provode veći deo dana - a nešto svetlosti u spavaću sobu ulazi indirektno iz hodnika. Manja soba izlazi na terasu sa dva prozora te nešto prirodnog svetla kroz staklena vrata propušta do kupatila.
Za razliku od spavaćih i servisnih prostorija, dnevni boravak je luksuzan, jer se tu odvija najveći deo aktivnosti.
Spavaća soba nema direktno prirodno svetlo, već ga dobija kroz hodnik
Pošto su vlasnici odlučili da klasičan televizor zamene projektorom, sofa je sklopiva i omogućava različite prostorne kompozicije, orijentaciju i namene. Plutajući zidni element služi kao dodatna radna površina, prostor za projekciono platno i prostor za odlaganje.
Nekonvencionalno postavljena zavesa sa jedne strane proizilazi iz nepravilno postavljenog prozora koji ne dozvoljava klasično kretanje zavesa sa obe strane, a sa druge strane iz činjenice da je reč o objektu koji nije tipično buržoaski. Mali je i nikada nije bio namenjen prestižnoj klasi čiji bi dom krasio bogat, dekorativni tekstil.
Umesto klasičnog televizora, stanari su se opredelili za projektor
Nameštaj je napravljen po meri da bi se iskoristio svaki mali kutak za odlaganje. Udaljen je od zidova, a ormani dosežu samo do visine greda - arhitekte su želele da suptilno predlože nove intervencije i odvoje ih od postojećeg prostora. Volumen elemenata za odlaganje proizilazi iz nastojanja da se prirodno osvetljenje maksimalno iskoristi i prenese što dublje u prostor ne bi li se tako stvorio osećaj otvorenosti pri ulasku u stan.
Zasvođeni prolaz od spavaće sobe do kupatila arhitekte su ponovo otvorile i opremile ga kliznim vratima koja odražavaju oblik ogledala, stvarajući iluziju dubine.
Zasvođeno kupatilo sa zlatnim armaturama i velikom tuš-kabinom čini poseban ambijent
Materijalnost je u velikoj meri uslovljena malom količinom prirodnog svetla, pa su zidovi svetli i malterisani, a arhitekte su želele da ovekoveče i prošle intervencije i promene koje su se desile u stanu. Izloženi kameni zid (ostatak prethodne obnove) je okrečen u belo, što ga stavlja u drugi plan i tiho svedoči o sećanju i složenoj istoriji objekta, prepuštajući prostor novom životu. Tople bež nijanse u kombinaciji sa bojom drveta daju stanu toplinu, a akcenti u bordo nijansama čine sobe bez prirodnog svetla pomalo misterioznim.
Informacije o projektu:
Naziv projekta: Pečat sećanja
Dizajn enterijera: Urša Kres, m.i.a., Tina Begović, m.i.a., Urban Pahor, m.i.a.; studio Idealist
Lokacija: Ljubljana
Godina planiranja: 2018
Godina realizacije: 2021
Površina: 63 m2
Fotografije: Blaž Gutman
Galerija:
Zbog želje za maksimalnim iskorišćenjem prirodne svetlosti svi zidovi stana su beli, a pod je obložen parketomDrveni trpezarijski sto sa stolicama ThonetNameštaj je dizajniran tako da na najbolji način iskoristi svaki i najmanji kutak za odlaganje, što je još poželjnije u malom stanuUprkos novim zahvatima, arhitekte su se trudile da sačuvaju i obeleže postojeće elemente prostoraVrata sa ogledalima vizuelno uvećavaju i dodatno osvetljavaju prostoroalet je ostao na istom mestu - odmah pored ulaza na kraju hodnikaKupatilu se pristupa iz spavaće sobe ili male dodatne prostorije, odakle kroz staklena vrata dolazi prirodno svetlo
1634
Autor: Daibau trendovi magazin
Tražite dobre izvođače radova za područje Arhitektura, arhitekta?