- Izbor i tekst: Špela Rogel
- prevod: Tanja Prolić
Japandi je kovanica dobijena igrom reči „Japan“ i „skandi-navski“. Ukratko, ovaj stil uređenja može se opisati kao mešavina skandinavskog minimalizma i rustičnog japanskog karaktera. Fuzija koja stvara savršen spoj upotrebljivosti i forme, sa naglaskom na čistim linijama, svetlim prostorima i bledim bojama. Iako je ovo relativno nov trend, očekujte da će ostati aktuelan izvesno vreme.
Uopšteno govoreći
Pre nego što počnemo, važno je imati na umu da unutrašnji prostor treba da bude jednostavan, lagan i funkcionalan.
Ključni elementi Japandi stila su: čiste linije, funkcionalan minimalistički nameštaj, čist prostor, prirodni materijali i kombinacija kontrastnih boja kao što su: biserno siva, nebesko plava, prirodno drvo u tamnim i svetlim nijansama, akcenti u crnoj, bledo roze i beloj i korisni pribor za dom.
Boje
Traži se paleta toplih, neutralnih boja. Ovo je osnova i tajna Japandi koncepta. Ako volite smele boje i print, ovo verovatno nije pravi stil za vas, ali možete eksperimentisati sa hladnijim, pastelnim nijansama roze, plave ili zelene.
Potpuno nesavršeni materijali i elementi
Najverovatnije da ovolika privlačnost i popularnost stila leži u tome što je većina ljudi svesna nesavršenosti sveta u kome živimo, pa ih zato i privlače ideje savršeno-nesavršenog ili prosto vole unikatne komade, pune karaktera. Zato težite dragocenim, kvalitetnim materijalima kao što su prirodno drvo, ratan, lan, keramika i kamen.
Zidovi
Izaberite neutralne boje koje reflektuju dnevnu svetlost i šire je sobama. Takođe možete dodati suptilne nijanse i tonove nežnim i mekim tapetama.
Nameštaj
Traži se praktično dizajniran nameštaj prečišćenih i svedenih linija i oblika koji izgleda udobno i umirujuće. Opet, to mahom znači da je napravljen od prirodnih materijala. Izaberite nameštaj od punog drveta i tapacirani nameštaj od prirodnih tkanina u neutralnim nijansama kao što su bež, prljavo bela ili prigušeno siva. Pokućstvo treba da bude korisno, udobno, minimalističko i jednostavnih oblika.
Podne pločice
Ništa ne govori Japandi jezik više od drvenih podova. U svetlijim ili tamnijim tonovima, po vašem ukusu. Alternativa drvetu je kamen u svim oblicima: teraco, brušeni beton, kamene pločice... Umesto kamena možete iskoristiti i cigle ili keramičke pločice.
Osvetljenje
U umetnosti uređenja životnih prostora, osnovno je pravilo „manje je više“, pa to važi i za rasvetu. Svetlost stvara raspoloženje i utiče na dobrobit ukućana. Ono što se traži je mir. Naglasite prirodno svetlo i vezu s eksterijerom. Pustite da svetlost slobodno prolazi kroz prozore ili postavite samo mini-zavese od svetle tkanine kao što je lan ili roletne neutralnih tonova. Izaberite jednostavne, čiste oblike osvetljenja koji ne dominiraju, već se uklapaju u ambijent.
Sobne biljke
Sobne biljke su dobrodošle u svaki prostor, jer nas povezuju sa prirodom i imaju snažan zen uticaj. Ali budite oprezni. Izbegavajte preterivanje i stvaranje haotične džungle. Nekoliko dobro postavljenih biljaka će uravnotežiti atmosferu u svakoj prostoriji.
Kućna dekoracija i pribor
Korisni dodaci su odličan način da stvorite osećaj udobnosti u prostoriji, ali morate paziti da ne preterate. Duge elegantne grane posute pupoljcima, izuzetna umetnička dela jednostavnih oblika i kontrastnih boja, sobne biljke, udobna ćebad i jastuci sa printovima inspirisanim Japanom ili skandinavskim minimalističkim formama, veliki poslužavnici, keramičke vaze, šolje i čajnici su samo neke od ideja.
Uvereni smo da će se Japandi stil transformisati iz trenutno aktuelnog u zimzeleni stil uređenja sa svojim jednostavnim, ali pre svega, elegantnim i ne previše jakim dekorom i neutralnom, umirujućom paletom boja.