Koliko koštaju zidne obloge? Razne zidne obloge, naravno, koštaju različito, u zavisnosti od materijala, načina obrade, kvadrature, kvaliteta, strukture, teksture i, svakako, ponuđača. Uopšteno govoreći, cena zavisi i od toga da li materijal nabavljate sami ili to majstor čini. Cena krečenja, zavisna je, pre svega od veličine i složenosti površine koja treba da se radi, a nju može da poskupi i upotreba više raznih boja ili izrada posebnih dekorativnih elemenata – recimo, obruba oko prozora i vrata. Najjednostavnije beljenje zidova i plafona u 2 sloja s materijalom i radom koštalo bi između 0,90 i 1.80 EUR/m2. Cene dekorativnih molerskih radova razlikuju se prema vrsti malterisanja: strukturni, teksturalni, venecijanski i mineralni malter. Venecijanski se smatra najvrednijim. Cena za ručno malterisanje, nabavku materijala te izradu ukrasa izvlačenjem, utiskivanjem ili nekom drugom tehnikom kreće se između 9 i 12 EUR/m2. Cene tapeta se uveliko razlikuju. Najčešće i najviše zavise od dovršenosti dezena. Takozvane, dizajnerske tapete su uglavnom najskuplje. Tapete ne kupujete po kvadratnom metru, osim kada su u pitanju foto-tapete većih dimenzija koje se sastavljaju kao slagalica. Obično se mogu naći u rolnama dugim 10 m i širokim 75 cm. Cene običnih tapeta se kreću između 5 i 23 EUR, a ima i skupljih – do 75 EUR i više. Lepljenja tapeta se možete prihvatiti i sami, a možete angažovati i majstora. Cena lepljenja tapeta se kreće između 4 i 6 EUR/m2. Cena keramičarskog posla postavljanja pločica standardnih dimenzija na pripremljenu podlogu, izlazi između 7 i 10 EUR/m2. Nabavka i postavljanje podnih pločica kreće se između 20 i 30 EUR/m2. Kvadrat lamperije se kreće između 10-20 EUR, a postavljanje lamperije bez pripreme površina oko 4-6 EUR/m2.
Kome poveriti postavljanje zidnih obloga? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim molerima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Zidnim oblogama se, u stvari, naziva završni sloj materijala na zidovima s unutrašnje strane, odnosno, u enterijeru svakog doma. Da bi unutrašnjim uređenjem dobili zaokruženu celinu, prijatan i topao ambijent u kome ćete sa zadovoljstvom provoditi veći deo svog vremena, jasno je da svi elementi pokućstva koliko i komadi nameštaja treba da su stilski i estetski usklađeni. Zidne obloge uopšte nisu beznačajne u tom smislu - psiholozi kažu da boje umnogome utiču na raspoloženje i osećanja, pa se zato sređivanju unutrašnjosti doma i posvećuje tolika pažnja, i kada je u pitanju novogradnja i kada je u pitanju renoviranje.
Zidne obloge se biraju prema praktičnim i stilskim merilima, odnosno, tako da odgovaraju vrsti i nameni prostorije za koju su, a svakako i vašim potrebama, željama i mogućnostima. Obloga za zidove može biti dopuna fasadnoj izolaciji sa vanjske strane objekta, pa služi i kao toplotna i kao zvučna izolacija, premda je najčešće samo dekorativna. Tako gledajući, pred vama su brojne opcije: najjednostavnije krečenje u belo, u boji, raznim dekorativnim tehnikama i novim materijalima kojima se dobijaju čak i 3D efekti ili oblaganje keramičkim ili kamenim pločicama i drvetom, odnosno, postavljanjem lamperije.
Upravo zbog ovolikog izbora materijala kojima se mogu oblagati zidovi, očekivano je da su u ponudi i raznovrsne tehnike i načini rada, a samim tim i izvođači radova. Istina je da ih ima toliko da niko ne može biti siguran kojim kriterijumom da se rukovodi i stopostotno ne pogreši. Zbog toga bismo vam svakako preporučili da se obratite nama, budući da sarađujemo sa firmama i zanatlijama čije reference i sve komentare klijenata možete videti na našem veb-sajtu. Popunite onlajn formular sa najosnovnijim podacima o traženom poslu i ubrzo ćete dobiti ponude zainteresovanih izvođača sa svim detaljima.
Savremenim tehnikama i tehnologijama prerade i proizvodnje, poboljšanjima, inovacijama i pronalascima u raznim oblastima industrije, došlo se dotle da se domalo svaki materijal, bilo prirodan, veštački ili kompozitni, može upotrebiti u ove svrhe. Nekada se vodilo računa isključivo o kvalitetu, otpornosti i dugotrajnosti, dok su sada forma i stilizacija jednako važni, ako ne i presudni. Danas tako imamo vodootporne boje i plastificirane tapete za kupatilo kao i drvene panele, kamene i keramičke pločice čija površina izgleda kao mermerna, granitna ili drvena. Ima kompozita koji nalikuju staklu, a mogu biti i sa 3D efektima ili izgledati kao ispunjeni biserima, šljokicama, zvezdama; površina im može biti glatka - mat ili visokog sjaja ili grublje teksture i strukture, nalik neobrađenom drvetu.
Uopšteno govoreći, svi tipovi i vrste zidnih obloga mogu se podeliti na:
Kada je u pitanju ponuda boja, nijansi i tonova, čini se da nabrajanje ne vredi ni počinjati. Proizvođača ima isto toliko, a svaki od njih ima svoju paletu u ponudi. Krečenje se može raditi običnim, perivim ili vodootpornim bojama, polikolor emulzijama, a u skorije vreme i silikatnim ili silikonskim gelovima. Svaki tip i vrsta, takozvanih, unutrašnjih boja odlikuje se određenim karakteristikama koje ih čine pogodnim za suve ili vlažne prostore. Koriste se ili same ili u kombinaciji sa razređivačima i rastvaračima. Najbitnije je to što se uglavnom prave na vodenoj bazi te su sasvim bezbedne za ljude, životinje i prirodnu sredinu.
Broj proizvođača tapeta kao i njihovi asortimani nimalo ne zaostaju za industrijom boja. Periodično izlaze iz mode i vraćaju se, a svaki put kao da ih ima sve više. Prave se različitim tehnologijama od papira, drvenih i plastičnih masa te raznih kompozita u zavisnosti od toga da li su namenjene kupatilima, kuhinjama, dnevnoj ili noćnoj zoni. Završna obrada je takođe raznorodna, pa mogu biti glatke, reljefne ili kombinovane, jednobojne, višebojne ili imitacije raznih prirodnih materijala te štampane najrazličitijim dezenima.
Keramičke pločice bi se mogle nazvati klasičnim materijalom za oblaganje zidova. Koriste se od davnina, i takođe ih ima u brojnim varijantama. Prave se glatke ili reljefne, livene, gleđosane ili pečene, s utisnutim ili lepljenim šarama, mat i visokog sjaja. Ima ih i raznih oblika - od četvrtastih i pravougaonih, takozvanih mozaik ili velikog formata do oblih, odnosno, organskih oblika.
Kamen je prirodan materijal i, čini se, oduvek je korišćen koliko kao građevinski materijal toliko i kao oplata. Naročito su bili popularni mermer i granit kao znak bogatstva, prestiža i ekskluzivnosti, a to su i danas. Međutim, opet zahvaljujući savremenim tehnološkim pronalascima, sada se na tržištu mogu naći brojne imitacije kamena koje izgledaju skoro isto, a i poboljšane su kvalitativno, jer su izdržljivije, otpornije i lakše se obrađuju i održavaju. Naravno, i po ceni su znatno pristupačnije te se mnogo češće koriste prilikom unutrašnjeg uređenja domova.
Drvo je još jedan prirodan materijal, vrlo cenjen i popularan zbog utiska topline, čvrstine, trajnosti i gostoljubivosti koji ostavlja u svakom ambijentu. Razne vrste drveta obrađuju se raznim metodama na različite načine, u zavisnosti od namene krajnjih proizvoda. Zbog toga drvene zidne obloge nikada ne izlaze iz mode i uvek su vrlo popularne i tražene. Budući da se sada prave tako da se finalnom obradom kompenzuju svojevrsne slabosti drveta, ono može da se koristi u svakoj prostoriji u domu.
WPC plastično drvo, pleksiglas-staklo, kerok - samo su neki od najnovijih materijala koji se koriste za oblaganje, prvenstveno u kuhinjama i kupatilima, premda sve češće i u dnevnim zonama. Ove daske ili paneli „sa lica“ izgledaju kao prave kamene ili drvene površine, ali imaju i brojne prednosti u odnosu na originale - vodootporni su, na njima ne može da se stvara buđ niti mogu da trule (čak ni u slanoj vodi); ne privlače ni insekte ni štetočine, ne kližu se, ne pucaju jer su elastični, boja im je trajna i ne menja se pod uticajem UV zračenja ili temperaturnih kolebanja. Povrh toga, ekološki su prihvatljivi i mogu se reciklirati. Proizvode se u širokom spektru nijansi, lako se postavljaju i još lakše održavaju.
U zavisnosti od toga kako ste osmislili uređenje svog doma, a shodno vrsti i nameni pojedinih prostorija, materijali koje izaberete za završni sloj, odnosno zidne obloge, zahtevaće različitu vrstu rada.
Za krečenje i lepljenje tapeta biće vam potreban moler, ukoliko se ne odlučite da se sami latite posla. Majstor će znati kakvu vrstu i tip premaza može da upotrebi u određenim prostorijama, a na vama je da samo odaberete boju. Isto važi i za tapete. Međutim, ako rešite da radite sami obratite pažnju na uputstva proizvođača ili se posavetujte sa nekim stručnjakom, naročito u vezi sa pripremom odgovarajuće podloge, jer od njenog kvaliteta zavisi i krajnji rezultat rada.
Za oblaganje zidova keramikom, kamenom, drvetom ili kompozitima biće vam potrebni keramičar, kamenorezac, tesar ili stolar, a za takve poslove vam ne preporučujemo da ih se prihvatate sami, osim ako i sami niste majstor. Prvenstveno zato što su to zadaci koji iziskuju znanje, veštinu i iskustvo, a pored toga i profesionalni alat. Ako se desi da nešto ne uradite kako treba ili izostavite tokom procesa ugradnje, a grešku ne uvidite na vreme, moraćete sve iz početka, pa ćete uz dupliranje posla, duplirati i vreme i troškove.
Osim toga, neki od ovih materijala se lepe, neki šrafe, a neki ankerišu, pa je i za njihovo postavljanje potrebna određena priprema. Ukoliko površine nisu adekvatno pripremljene, ni zidne obloge neće ispasti kako valja. Za pripremu podloge se upotrebljavaju razni prajmeri, opet prema samoj površini, ali i prema materijalu od kog su obloge.
Sve vrste i tipovi zidnih obloga, kao i sami materijali od kojih su, imaju svojih prednosti i slabosti. Premda industrija građevinskog materijala, boje i lakova te raznih pratećih i dopunskih asortimana, iz dana u dan nudi sve bolje proizvode i njihovu sve univerzalniju primenu, i dalje važi pravilo da se ne može svaki materijal upotrebiti u svakom prostoru. Jasno je da papirne tapete neće dugo izdržati u kupatilu ili garaži, niti da su plastični kompoziti baš za intimnost spavaće sobe.
Zbog svih ovih, koliko praktičnih toliko i estetskih razloga, pre nego što se upustite u renoviranje ili uređenje novogradnje, predlažemo da se posavetujete sa nekim stručnjakom, arhitektom ili enterijeristom, koji će znati da vam predloži optimalna rešenja. Čak i ako hoćete da ceo posao završite sami, reč profesionalca vam neće škoditi.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Postavljanje zidnih Ikea panela u kuhinji
Preko plocica u kuhinji je potrebno polepiti Ikea zidne panele. 31752 € do 52920 €
Spoljno zidanje listele
Potrebna izrada spoljne listele cca 50m2.
To je novogradnja, materijal je nabavljen.
211680 € do 352800 €
Zamena nedostajućih delova lamperije
Delovi lamperije u ulazu u zgradu nedostaju posle intervencije Toplana ,potrebno je nadomestiti nedostajuce delove lamperije kako bi se uklopili u celinu.
Slika u prilogu.
52920 € do 88200 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.