Koliko košta samorazlivni estrih? Samorazlivni estrih je nešto skuplji od klasičnog, ali u kombinaciji s podnim grejanjem omogućava maksimum energetske iskoristivosti. Cena zavisi od načina rada, debljine estriha i, naravno, od izvođača radova. Cena samorazlivnog estriha debljine 4,5 cm kreće se od oko 9 do 13,5 EUR/m2.
Kome poveriti izlivanje košuljice, odnosno, estriha? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim majstorima za izradu cementnih košuljica u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cena nabavke i ugradnje samorazlivnog estriha bez mirkoarmature debljine 4,5 cm na 100 m2.
Ako se govori o izgradnji ili renoviranju, pre ili kasnije, čuje se i reč estrih. Estrih je jedan od ključnih završnih radova na objektu, pa je pre početka izgradnje i renoviranja dobro saznati šta je tačno i čemu je namenjen. Estrih je zapravo vrlo širok pojam, zajednički imenitelj koji obuhvata različite metode obrade, izvođenja i sličnog. Da bi možda bilo jasnije, može se reći da je on osavremenjena i poboljšana verzija cementnih košuljica koje su se nekada mnogo koristile pri gradnji, zapravo, kao završni sloj podnih ploča.
Estrih se uglavnom koristi za ravnanje završnih podnih površina, mada postoje i oni pod nagibom, koji se koriste na mestima gde nije moguće izvođenje savršeno ravne površine - zbog odvoda vode, na primer, i takvi se nazivaju kosim estrihom. Pored završnog sloja podnih površina, razne vrste estriha mogu da se koriste i kao vezivni konstruktivni elementi ili kao podloga za veća mehanička opterećenja. Stoga je primarna funkcija estriha da služi kao podloga na koju se zatim postavljaju završne podne obloge. Estrih su relativno tanke osnove, njihova visina, odnosno, debljina je obično oko 5 cm.
U ponudi raznih proizvođača i ponuđača na svakom se tržištu može naći više vrsta i tipova gotovih smesa za estrihe koje se razlikuju kako po mehaničkim svojstvima tako i po načinu ugradnje. Najosnovnija podela estriha je na suve i mokre, a zatim slede samorazlivni (mokri estrih), suvomontažni (suvi estrih) i brzosušeći, kao i tipovi koji se koriste za izolaciju te mašinski ili industrijski tipovi i vrste.
Samorazlivne vrste estriha su mokre i tečne. Reč je o mešavini koja se razliva po površini poda, što u principu ne zahteva dodatno nivelisanje. Ovi tipovi estriha se preporučuju posebno u kombinaciji sa keramičkim pločicama te parketom i laminatom.
Ovaj tip je odgovarajuća podloga za više vrsta podnih obloga, kao što su keramičke pločice, parket i laminat. Prednost samorazlivnog u odnosu na druge vrste estriha i cementnih košuljica je to što je posebno pogodan za podove sa podnim grejanjem. U tom slučaju, njegove karakteristike daleko prednjače u odnosu na sve ostale. Kada se postavi ceo sistem podnog grejanja, pripremljena smesa se jednostavno sipa i razliva preko instalacija dok se sve ne popuni i ne dobije ravna površina.
Ova vrsta estriha ima mnoge prednosti, zahvaljujući kojima je jedna od najpopularnijih na tržištu. Ipak, predlažemo da se pre kupovine posavetujete sa nekim od stručnjaka koji će znati da preporuči tačan tip i vrstu koji će po svemu biti odgovarajući prema onome što situacija u vašem slučaju zahteva.
Podovi uvek treba da su takvi da obezbeđuju čvrstu podlogu, da ne kližu te da se po njima hoda glatko i bez teškoća. Ako odaberete estrih kao završni sloj preko kojeg neće ići podne obloge, onda tim pre mora biti ravna i stabilna, dobro prianjajuća podloga. Estrih se koristi kao završna obloga u radionicama, garažama i ostavama, nekim javnim ustanovama, a ponekad i u dnevnim boravcima, ukoliko je enterijer dizajniran u industrijskom stilu. Glatkost površine može se postići samorazlivnim anhidridnim estrihom, bezopasnim po zdravlje i životnu sredinu. Ovaj tip estriha obezbeđuje vrlo glatku i ravnu površinu koja ne zahteva dodatno glačanje već, eventualno, samo fino završno brušenje.
Izvođenjem samorazlivnih estriha može se smanjiti debljina poda. Ako je za cementnu košuljicu potrebna prosečna debljina poda od 5 cm, samorazlivne vrste estriha dozvoljavaju i do 25% manju debljinu, odnosno oko 3,5 cm. Ova ušteda je posebno korisna pri renoviranju starijih objekata, tamo gde se debljina, odnosno, visina poda ne može ili ne sme menjati. S druge strane, ako želite bolju zvučnu izolaciju na račun tanjeg poda dobićete dodatnih 1,5 cm za nju. Isto tako, ako hoćete deblje podne obloge, ima mesta i za to.
Jedna od najočiglednijih prednosti je mnogo brže sušenje u odnosu na sve cementne košuljice. Razloga ima više, a prvi je, svakako, manja debljina - tanji sloj se automatski brže suši. Drugi razlog leži u specifičnim komponentama od kojih se pravi smesa, pošto se u određenoj meri razlikuju od mešavina za cementne košuljice. Brzo sušenje je posebno pogodno ako se žuri sa ugradnjom i tesnim rasporedom. Samorazlivni estrih je pohodan za samo 24 sata! Poslednja, ali nikako manje bitna prednost brzog sušenja čak i zimi je i to što se podovi zato mogu raditi u bilo koje doba godine.
Kao i sve vrste i tipovi estriha i samorazlivni imaju odlične mehaničke osobine, zbog čega mogu da izdrže veliki pritisak i razna opterećenja, a odlično podnose i savijanje i habanje. Zbog svog specifičnog sastava i granularne strukture, samorazlivni estrih je otporniji na savijanje u odnosu na konvencionalne košuljice. To je još jedna od prednosti dobijenih njihovom malom debljinom, odnosno, visinom - debljina estriha može biti manja uprkos istim opterećenjima. Osim toga, savršeno provodi toplotu, što je i razlog toliko česte upotrebe u kombinaciji sa podnim grejanjem. Dodatna mehanička prednost je i to što se ne skuplja niti širi, čime se sprečava nastanak grudvi i neravnina, nema anomalija na ivicama, a u prostorima manjih dimenzija može se raditi i bez dilatacija.
Samorazlivni estrih je za sada sigurno najbolji materijal za podno grejanje. Omogućava maksimalnu energetsku iskoristivost samog sistema podnog grejanja koliko i toplote koja se njime stvara, posebno ako se opredelite za niskotemperaturno grejanje. Zbog samonivelacije i kontrolisanog kvaliteta, lepo se i ravnomerno razliva po površini poda te je prenos toplote kontinuiran i ujednačen. Pošto je estrih u direktnom kontaktu sa cevima bez praznina, a debljine samo 3,5 cm, njegova termička efikasnost je neupitna koliko i potencijalna ušteda. Istina je da je početna investicija veća, ali je i činjenica da se brzo isplati. Pri ugradnji grejanja, debljina cevi može biti i samo 3 cm, čime se omogućava da i sam estrih bude tek 3,5 cm.
Proces izvođenja podnog grejanja sa samorazlivnim estrihom je sledeći: prvo se polažu cevi i to tako što se razvlače s kraja na kraj prostorije da se formiraju zmijoliki redovi preko posebne čepaste folije ili mreže koja ne dozvoljava da se cevi ili kablovi (zavisno od toga da li je u pitanju podno grejanja na vodu ili struju) pomeraju niti mrse te ih drži u fiksiranom položaju i na istom rastojanju. Tokom ugradnje, cevi su obično pod pritiskom tako da se svako oštećenje može odmah primetiti i cev može biti zamenjena neoštećenom. Kada se sa tim završi, počinje se sipanje estriha koji se kao samorazlivna smesa sam ravnomerno i ujednačeno širi podlogom dok ne popuni celu površinu i sasvim prekrije cevi. Kada se razlivanje završi, sačeka se da se estrih sasvim osuši, a zatim pod premaže završnim premazom ili se postavljaju izabrane podne obloge. Nakon svega, bez bušenja ili razbijanja poda, instalacijama više neće moći da se pristupi.
Iako je ugradnja relativno jednostavna, preporučujemo da je poverite profesionalcima. Sama smesa mora da bude umućena tako da bude dovoljno gusta i bez ikakvih grudvica, za šta je potrebno stručno iskustvo i veština. Nadalje, za samo razlivanje je takođe potrebna profesionalna oprema i „verzirano oko“ majstora koji precizno ume da odredi količinu i kvalitet koliko i način izvođenja. Samorazlivna smesa omogućava vrlo brz, ekonomičan i pouzdan rad, kako u novogradnji tako i pri renoviranju ili sanaciji. Dodatna ojačanja armaturom i sličnim elementima nisu potrebna, jer se za razliku od drugih vrsta estriha samorazlivni manje skupljaju i rastežu.
Samorazlivni estrih koji se kupuje na stovarištima građevinskog materijala ili u specijalizovanim prodavnicama je već pripremljena mešavina u prahu. Pakuje se u plastične kese ili džakove, a meša se sa vodom električnim mikserom prema uputstvu proizvođača. Smesa za samorazlivni estrih je mešavina gipsa i vode. Gips je praškasti materijal koji se rastvara vodom i sastoji se od kalcijum-sulfata. Pored gipsa, koji se može nazvati i cementom, potreban je i agregat, koji može biti šljunak ili sitni pesak. Sve ovo se meša sa vodom u razmeri koju preporučuje proizvođač dok se ne dobije fina, glatka masa bez grudvica, a zatim se po podu sipa pomoću creva.
Pre početka radova, moraju se pravilno pripremiti pod i osigurati spojevi sa zidovima. Podna konstrukcija mora biti potpuno suva i čvrsta. Kada je konstrukcija gotova, prvo se postavlja zvučna izolacija. Zatim se zaptivaju spojevi zidova sa podom i to pomoću posebnih elastičnih materijala. Sledeći korak je postavljanje PVC folije preko zvučne izolacije, čime se postiže da pod postane potpuno nepropusan kao bazen, pa da preko njega može da se nalije estrih. Pojedinačni komadi folije moraju se preklapati najmanje po 10 cm. Nakon što se zadihtuje cela površina poda i svi kontakti sa zidovima, sledi razvlačenje instalacija za podno grejanje, ukoliko ste se za to odlučili. Kada i taj deo posla bude gotov, sledi sipanje estriha koji se sam razliva i niveliše.
Prilikom izlivanja estriha po prostoriji mora se paziti da se smesa što ravnomernije rasporedi, iako je prednost samorazlivnog estriha upravo to što se sam širi. Da bi izliveni pod bio sasvim gladak i ujednačen, s ulivanjem se počinje tamo gde će biti najdeblji, a završava se ravnanjem pomoću letve.
Velika prednost samorazlivnog estriha je što se veoma brzo suši, pa se može ugrađivati i zimi, što druge vrste estriha, a još manje klasičnih košuljica, ne dozvoljavaju. Ovakav estrih pohodan je već za 24 sata, a posle sedam dana može se uključiti i podno grejanje, čime će se sušenje dodatno ubrzati. Ako podnog grejanja nema, estrih će se svakako osušiti za nekoliko nedelja, što opet zavisi od debljine u kojoj je rađen.
Samorazlivni estrih je nešto skuplji od klasičnog, ali u kombinaciji s podnim grejanjem omogućava maksimum energetske iskoristivosti. Cena zavisi od načina rada, debljine estriha i, naravno, od izvođača radova. Cena samorazlivnog estriha debljine 4,5 cm kreće se od oko 9 do 13,5 EUR/m2.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Ravnanje betona u stanu
Samorazlivna košuljica tako da može parket da se odradi preko toga, cca 57 m2. 52920 € do 88200 €
Nivelacija poda,ugradnja tarket parketa
Potrebna nivelacija poda,i ugradnja tarketa od 14mm, kvadratura 50m2. 52920 € do 88200 €
Samonivelirajući pod ili košuljica
U prostoriji od 13 m2 potrebno je napraviti samonivelirajući pod ili košuljicu visine 5-6 mm.
Stranka govori ruski i engleski.
15876 € do 26460 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.