Koliko može da košta rasveta? Cena osvetljenja u kući i oko nje, zavisi od broja svetala i njihove vrste i tipa za koji se opredelite. Cena montiranja rasvete zavisi od karakteristika: da li je ugradna, navojna ili viseća. Zbog povoljne cene i dugotrajnosti sve je popularnija tzv. LED rasveta. Spoljno osvetljenje je skuplje, pošto ima ugrađenu dodatnu zaštitu od uticaja klimatskih i mehaničkih faktora. Preporučujemo da postavljanje svetala i uređaja prepustite iskusnom električaru. Cena montiranja srednje zahtevnog svetla na visini do 3 m, bez nabavke, iznosi oko 12 do 20 EUR.
Kome poveriti projektovanje i ugradnju rasvete? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim stručnjacima za rasvetu u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cena LED traka. Cena LED traka za jače osvetljenje, bez montiranja.
Cena LED traka. Cena LED traka za slabije osvetljenje, bez montiranja.
Temperatura svetlosti se meri u Kelvinima (K), a većina domova ima sijalice sa svetlošću od 2.000 K do 6.500 K. Dok se puna skala kreće od 1.000 K do 10.000 K, neutralni tonovi su 4.000 K do 4.100 K. Temperature svetlosti ispod 4.000 K su toplije, a temperature iznad 4.100 K hladnije.
2.000 K topla svetlost - vrlo topli tonovi, slični zlatnom sjaju sveća.
2.700 K toplo meko svetlo - meko, prijatno svetlo, ali ne tako jako kao svetlost sveća. Ovo je obično popularan izbor u zatvorenim prostorima zbog topline i sjaja.
3.500 K živahnija bela - s primesom žute boje za lepšu estetiku.
4.100 K neutralno belo - čisto belo, bliže neutralnom, nema plave ni žute primese.
4.500 K dnevno svetlo - ovo je živahan, blago hladan ton koji imitira izgled i boju dnevne svetlosti.
6.500 K izuzetno jako dnevno svetlo - ova temperatura blago svetli i sadrži plave nijanse.
Iako je izbor temperature boje ličan, za početak imamo nekoliko preporuka. Mekana, topla svetla odlična su u spavaćim i dnevnim sobama - mestima na kojima želite miran i prijatan boravak. Svetlo ili neutralno belo svetlo pogodno je za prostorije u kojima je potrebno jako, čisto svetlo, na primer u kuhinji ili kupatilu, gde je važno videti i detalje. Sijalice koje imitiraju dnevnu svetlost obično su rezervisane za radne površine ili radne prostore kakve su garaže, radionice ili podrumi.
Lumenom se meri nivo osvetljenosti, što je posebno važno kod LED sijalica. Što je lumen viši, sijalica je svetlija. Vati se, pak, odnose na količinu električne energije koju sijalica troši, što je važno za fluorescentne, konvencionalne ili halogene sijalice. Što je snaga veća, sijalica troši više struje.
Razne vrste sijalica imaju različit vek trajanja i upotrebu, svaka sa svojim prednostima i slabostima. Otkrijte da li su sijalice sa žarnom niti, halogene, fluorescentne ili LED sijalice bolje za vaš dom.
Ovaj tip je popularan izbor zbog svoje topline i niske cene. Glavna slabost sijalica sa žarnom niti je njihova neefikasnost. Veliki deo snage pretvara se u toplotu, a ne u svetlost, a prosečni vek trajanja im je 1.000 sati - mnogo kraći od većine drugih vrsta sijalica.
Drugačija vrsta sijalica sa približno kratkim životnim vekom. Halogene sijalice emituju jarko belu svetlost, bližu dnevnom svetlu od klasične sijalice. S halogenim sijalicama bukvalno mora da se radi u rukavicama, jer masnoća s vaše kože može oštetiti staklo, posebno ako je sijalica vruća.
Takođe su 75% energetski efikasnije od konvencionalnih sijalica sa žarnom i traju nešto duže. Fluorescentna svetla su takođe dostupna u raznim temperaturama boja od 2.700 K do 6.500 K. Međutim, fluorescentne sijalice sadrže tragove žive, pa ih držite zasebno i upakovane; odnesite na reciklažu sve koje pregore. Trajanje: 8.000+ sati.
Temperatura svetlosti: 2.700 K do 6.500 K.
LED su ubedljivo energetski najefikasnije i najdugovečnije sijalice. LED proizvodima je procenjen radni vek na 25.000 do 50.000 sati. Iako su skuplji, isplate se zbog svoje efikasnosti. Na nekim modelima možete čak i da promenite boju svetla. Trajanje: 25.000+ sati. Temperatura svetlosti: 2.000 K do 6.500 K.
Sve pametne sijalice su LED, ali nisu sve LED sijalice pametne. Postavite pametne sijalice u postojeću rasvetu kako biste energetsku efikasnost podigli na viši nivo. Pomoću daljinskog upravljača ili aplikacije za pametni telefon kontrolišite zatamnjenje, promenite boju sijalice ili podesite raspored uštede energije. Da li ste zaboravili da isključite kuhinjsko svetlo pre spavanja? Nema problema, isključite svetlo putem telefona. Kod pametnih sijalica početni trošak je veći, ali ulaganje se isplati koliko zbog praktičnosti upotrebe toliko i zbog veka trajanja. Trajanje: različito. Temperatura svetlosti: sve.
I sijalice i lampe imaju sigurnosne ocene koje pokazuju kakvom okruženju najviše odgovaraju, u zavisnosti od stambenog prostora ili spoljnih, odnosno, vremenskih uslova i klime.
IP faktor za suve prostorije - Ova vrsta svetla i lampi je sigurna za upotrebu samo u zatvorenim suvim prostorijama. Postavite ih u sobe bez kondenzacije ili vode, kao što su hodnici, trpezarije ili sobe za boravak.
IP faktor za vlažne prostorije - Ove lampe i sijalice su od nepropusnih materijala s dodatnim zaptivkama koje sprečavaju prodor vlage. Napravljene su za prostorije s parom, vlagom ili ekstremnim temperaturama. Odlične su za kupatila, saune, vešernice, svlačionice i natkrivene terase.
IP faktor za mokre prostorije - Svetla i sijalice pogodne za mokre prostorije su, takođe, od nepropusnih materijala s dodatnim zaptivkama koje sprečavaju i prodor vode. Ova svetla su pogodna za tuš-kabine, vrtnu rasvetu, nepokrivene terase, fasade ili druga mesta direktno izložena vodi, kiši ili snegu.
Ako želite da imate optimalan i prijatno osvetljen stan, kuću, baštu i druge prostore, onda preporučujemo da planiranje rasvete prepustite profesionalcima. To mogu biti arhitekte, projektanti ili konsultanti u specijalizovanim salonima za osvetljenje. U svakom slučaju, posao mora biti prepušten kvalifikovanim osobama. Izvođač elektroinstalacija će se pobrinuti za to da se vaše želje, koje je arhitekta preneo na papir, i ostvare.
Ugradna rasveta je ona koja je ugrađena u plafon, pod ili zidove. Ovakva se rasveta, takođe, može ugraditi u nameštaj. Najčešće su to plafonska svetla koja se ugrađuju u spušteni plafon. Ugradna rasveta spada u red najfleksibilnijih. Modeli se kreću od svedenih i elegantnih do raskošno ukrašenih i atraktivnih. Ugradna svetla su popularna i pogodna i za niske i zasvođene plafone, jer daju ujednačenu količinu svetlosti. Koristite jedno svetlo ili kombinujte nekoliko njih na rastojanju od tri do šest metara kako biste osigurali potpuno, ujednačeno osvetljenje u sobi. Posebno dobro funkcionišu u kombinaciji s visilicama ili lusterima pojačavajući osvetljenje, bez narušavanja stila. Zbog jednostavnog dizajna ugradnih svetala, popularan su izbor za kuhinje, dnevne sobe, kupatila, hodnike, terase i plakare te kuhinjske elemente.
Ovo je fleksibilan način osvetljenja sobe s više svetiljki na jednoj ili više šina. Osmišljen je da naglasi posebne karakteristike prostora ili predmeta (slike, statue ...) u prostoru. Međutim, može da se upotrebi kao centralna ili radna. Svetiljke za šine ili trake proizvode se u bezbroj oblika i dezena, a tu su i dodaci za promenu pravca i kombinovanje više šina. Ako tražite fleksibilan način osvetljenja u svom domu, onda je ova vrsta rasvete odličan izbor. Na šinama se svetiljke mogu pomerati i usmeravati u željenom pravcu, što je vrlo korisno ako često menjate raspored nameštaja u prostoriji ili stanu. Najčešće se takva svetla koriste u galerijama i prostorima gde se izlažu umetnička dela (slike, statue, fotografije), ali su veoma korisna i na radnim mestima i u kancelarijama.
Kupatilske lampe/sijalice za ogledala
Ova svetiljke ili sijalice se postavljaju iznad i/ili pored ogledala u kupatilu ili u uglu za šminkanje. Pomažu pri jutarnjim i večernjim rutinama kakve su brijanje, češljanje, pranje zuba, stavljanje sočiva, nanošenje ili uklanjanje šminke koliko i pri bilo kom drugom bavljenju sobom za koje je važno ravnomerno osvetljenje lica i gornjeg dela tela.
Zidne lampe
One su odličan način da istaknete druge svetiljke u prostoriji. Korisne su za osvetljenje ćoškova, kreveta, hodnika, dnevnih ili spavaćih soba i kuhinja. Izgledaju sjajno same ili uz fotografije, ogledala, kamine. Imaju neobičnu karakteristiku da deluju tradicionalno, ali i moderno.
Lusteri su vekovima bili centar prostorija. Danas su popularni kao i uvek. Pored kristalnog lustera koji nikada neće biti demode, pojavili su se oni u modernim, rustikalnim i drugim stilovima. Lusteri se najčešće koriste u holovima, trpezarijama i dnevnim boravcima, premda ih možete upotrebiti gde god da poželite. Dodajte jedan u predvorje da pozdravite goste, jedan u spavaću sobu za dašak glamura, pa čak i jedan iznad kade da svoje kupanje učinite luksuznijim.
Viseća svetla vise sa plafona poput ogrlice sa priveskom oko vrata. Dizajnirana su da osvetle određeno područje ili prostor, najčešće horizontalnu površinu trpezarijskog stola. Obično je jedna svetiljka okačena na žici, ali postoje i mnoge verzije s više njih. Njihova upotreba i ugradnja su vrlo fleksibilne, pa mogu stajati zasebno, grupisano ili u razmacima. Često se koriste u kuhinjama, na terasama, u trpezarijama, kupatilima, predvorjima i spavaćim sobama. Kada dodajete više visećih svetala, na primer, iznad kuhinjskog ostrva, dobro je da rastojanje između svetala bude 50-80 cm. Slično lusterima, postoje visilice u mnogo različitih stilova i veličina.
Svetiljke s abažurima su odlično rešenje, pošto prilikom renoviranja stana ili prostora ne morate da kupite nove, već možete zameniti abažur kako bi odgovarao novom stilu ili pokućstvu. Dodajte stonu lampu da upotpunite kancelariju, kutak za čitanje ili spavaću sobu. Razmišljate o novom tepihu ili paleti boja? Jednostavno promenite abažur. Dostupni su u svim oblicima, veličinama, dezenima i stilovima, od podnih do stonih lampi. Kombinacijom nameštaja i rasvete stvarate atraktivan i funkcionalan enterijer. Mogućnosti su beskrajne.
Za dobro osvetljenje svakog prostora, osim kvalitetnih svetiljki, najvažniji je njihov pravilan raspored. Pre svega, treba razmisliti o aktivnostima koje će se odvijati u određenom prostoru, u koje doba dana, o ukućanima... Uzimite u obzir dnevnu svetlost za svako od mesta i za svaku aktivnost (čitanje, kuvanje, učenje, igranje, odmor...). Istovremeno, nemojte zaboraviti da rasvetom treba stvoriti i određenu atmosferu.
Postoje unutrašnja i spoljna rasveta i tri glavne vrste osvetljenja:
Centralno svetlo je pre svega funkcionalno, premda to ne isključuje stil ni dekorativnost. Tokom dana, u sobama s prozorima ili staklenim vratima, ambijentalno osvetljenje obezbeđuje prirodna dnevna svetlost. U prostorijama bez prozora i po mraku, svetla preuzimaju ovu ulogu. Najčešći izvori centralnog osvetljenja su: visilice, lusteri, svetiljke s abažurima, plafonske i zidne, difuzne svetiljke, reflektori i ugradna rasveta. Kvalitetna ambijentalna rasveta ravnomerno osvetljava čitav prostor i ne stvara kontraste ni senke. Ova vrsta osvetljenja omogućava obavljanje kućnih poslova poput usisavanja i čišćenja, i stoga je potrebna u svim prostorijama. Ambijentalno osvetljenje uglavnom podrazumeva tople boje svetlosti, koje deluju prijatnije od hladnije ili neutralne, bele boje. Ona je pogodnija za radne i tehničke prostorije.
Za različite radne procese neophodno je specifično radno osvetljenje. U kuhinji se priprema hrana, u trpezariji se obeduje i druži za trpezarijskim stolom, u dnevnom boravku se uglavnom gleda TV, u spavaćoj sobi čita pred spavanje; u kancelariji se skoro obavezno radi na kompjuteru ili piše; u radionicama se prave i popravljaju stvari... Za svaku od ovih delatnosti potrebno je odgovarajuće osvetljenje, ali je jednako važno i da svetiljka bude na pravom mestu. Radno osvetljenje najčešće znači osvetljenje radne površine (trpezarijskog, kuhinjskog ili pisaćeg stola, radne ploče i sličnog), pa je važno da se lampa postavi pored ili ispred onog ko radi. Na ovaj način se izbegava stvaranje senki, što olakšava rad, ali i štiti onog ko radi od eventualnih povreda.
Najčešći izvori radnog osvetljenja su: usmerene visilice, viseće LED trake s difuzorima, stona (reflektorska) svetla, LED trake ispod visećih elemenata. Posebno treba obratiti pažnju na svetlo za čitanje. Ako se odlučite za lampu s abažurom, njegova donja ivica treba da bude u liniji s očima, kada zauzmete položaj za čitanje. Ovo osigurava optimalno osvetljenje površine s koje čitate, istovremeno sprečavajući pojavu odsjaja. Odsjaj smeta očima i može da izazove neugodnost i glavobolju.
Osnovno pravilo za radno osvetljenje je da mora da obezbedi dvostruko više svetlosti od ambijentalnog. Pri čitanju, optimalno osvetljenje je između 300 i 500 luksa, a za ambijentalno osvetljenje između 100 i 150 luksa.
Dekorativna rasveta je za one predmete ili elemente prostora koje želite da akcentujete ili istaknete. To mogu biti neobične teksture zidova, drvene krovne grede, slike ili statue, sobne biljke, zavese ... Time se stvara atmosfera i zanimljiva, živahna igra svetlosti koja privlači pažnju i usmerava pogled. Zapravo, dekorativna rasveta i ne treba da bude praktična, već da naglašava karakter i lepotu prostora. Dakako, uz pravilno planiranje, itekako je moguće uklapanje dekorativnog i ambijentalnog, pa čak i radnog osvetljenja. Tako pomoću jedne lampe možete postići sva tri efekta, a uz to i bolju energetsku efikasnost i smanjiti troškove.
Što se spoljne rasvete tiče, pre svega je važno da je bezbedna. Na otvorenom su svetla izložena uticaju vremenskih promena (kiša, sneg, vlaga, so...), oštećenjima i nečistoći. Stepen zaštite svetiljke označava IP faktor. Znate li kakav IP faktor treba da ima spoljna rasveta?
Svakovrsna spoljna rasveta postaje sve dostupnija razvojem niskonaponske rasvete i LED tehnologije, ali gledajte da ono što kupujete ima odgovarajući IP faktor u zavisnosti od toga gde ćete postaviti i kako koristiti te svetiljke. Različite instalacije i lokacije zahtevaju različite IP vrednosti. Uzmimo za primer IP 65. Prva cifra označava stepen zaštite od udaraca koji data svetiljka ima, a druga cifra pokazuje koliko je vodootporna. Što su cifre više, veća je i zaštita. Obe su cifre jednako važne, pa bi valjalo da ih prilikom kupovine uzmete u obzir. Zašto su spoljnim i unutrašnjim svetlima potrebne različite IP vrednosti? Vanjske svetiljke mogu doći u kontakt s raznim supstancama i uticajima i, u svakom su slučaju njima fizički izloženije od unutrašnjih. To znači da se iz sigurnosnih razloga mora obezbediti odgovarajuća zaštita koja će sprečiti oštećenja svetiljke i, što je još važnije, zaštititi ljude od strujnog udara i povreda.
Kada su u pitanju standardna baštenska svetla, kao što su svetiljke pored prilaznog puta ili staze, ciljajte na oznaku IP44 ili više. Vrednost „4“ znači da su svetla zaštićena od prskanja ili duže izloženosti vodi, ali i od udara kamenčića ili drugih sitnijih predmeta. Podna svetla i svetla za terasu zahtevaju viši nivo zaštite jer se po njima često hoda i često se peru. Tražite svetiljke s faktorom IP65 pa naviše, zbog prašine, štetnih naslaga i drugih kontakata. Ovako visoke vrednosti IP faktora takođe označavaju zaštitu od mlaza vode, što omogućava da sve perete vodom iz baštenskog creva bez rizika od oštećenja ili slučajnog električnog udara. Ako osvetljavate ribnjake, fontane ili bazene, moraćete da instalirate svetla sa minimalnim stepenom zaštite IP68. Ovim se osigurava da podvodno osvetljenje bude niskonaponsko, pravilno hidroizolovano i sposobno da podnese veći pritisak sredine.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Montaža rasvete
Potrebno montiranje:
2x ugradne rozetne preko gipsa
3x male visilice kuhinja
1 visilica trpezarija
1 zidna trpezarija
1 plafonjera dnevna
2x reflektor za predsoblje
1 plafonjera spavaca
2x zidne lampe spavaca
1 plafonjera kupatilo.
42336 € do 70560 €
Povezivanje rasvete u kući
Potrebno povezivanje elektro rasvete u kući, 5 x 6 m. 52920 € do 88200 €
Izvođenje struje u dvorištu radi postavljanja rasvete
Potrebno izvodjenje struje u dvoristu kuce radi postavljanja bastenske rasvete. 74088 € do 123480 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.