Koliko košta postavljanje parketa? Cena postavljanja parketa varira od 5 - 15 EUR/m2. Na cenu utiču mesto stanovanja, obim radova (stanje podne obloge) i izabrani izvođač. Cena brušenja parketa, koja uključuje brušenje i lakiranje, kreće se izmeđi 5 i 10 EUR/m2.
Kome možete poveriti nabavku i postavljanje parketa? Lako i brzo pronađite iskusnog majstora za nabavku i postavljanje parketa u vašem području. Kako? Pomoću donjeg obrasca možete potpuno besplatno i bez obaveza poslati upit, a zatim izabrati među zainteresovanim i dobro ocenjenim majstorima za nabavku i postavljanje parketa!
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Parketi su decenijama među najtraženijim vrstama podnih obloga iz mnogo razloga. Pre svega, čini se, zato što kao prirodan materijal umnogome utiču na toplinu i udobnost doma koliko i na stvaranje vrlo povoljne mikroklime. Sa druge strane, važe za izdržljiv, otporan i dugovečan proizvod te se ulaganje u kupovinu isplati u svakom smislu.
Ako se već odlučite za postavljanje parketa u svom domu, a ne neke druge vrste podnih obloga, valjalo bi da prvo razmotrite izvesna pitanja. Na primer, želite li parket svuda, pa i na ulazu u dom, u kuhinji, kupatilu i pomoćnim prostorijama ili samo u sobama? Odgovor na ovo je bitan koliko iz ugla kupovine i troškova toliko i sa stanovišta vrste parketa i njegovog održavanja. Hoćete li isključivo varijantu od čistog drveta ili u obzir dolazi i višekomponentna drvna građa? Postoje vrste parketa koje se prave od čistog drveta i one su svakako skuplje, a zbog prirode same sirovine traže brižljivije održavanje, dok parketi čiji je površinski sloj drven imaju više praktičnih prednosti. Nadalje, imate li podno grejanje? Ako imate, onda će i izbor tipa parketa zavisiti od toga isto kao i činjenica da ne može svaki parket biti postavljen u kuhinju ili kupatilo - u obzir dolaze samo oni koji su vodootporni i paronepropusni, pošto bi se, u suprotnom, vrlo brzo podigli zbog vlage.
Što se broja vrsta i tipova parketa tiče, odnosno, njihovih varijanti, bezmalo svaki proizvođač ima neku komponentu koju drugi nemaju, kojom se izdvaja na tržištu. To je dobro za vas, jer je i izbor veći te ćete zasigurno naći neki koji će baš u svemu biti odgovarajući vašim zahtevima i potrebama. Čini se da svako zna da postoje hrastov, bukov, orahov, jasenov, trešnjev te parketi od drugih vrsta drveća. Međutim, ta podela je uveliko prevaziđena.
Drugačiji način života i potrebe stanovanja, zapravo, unutrašnjeg opremanja, podstakli su proizvođače i ponuđače da misle drugačije - sada su uz izgled, kvalitet i dugotrajnost vrlo bitni izdržljivost, otpornost, lako održavanje i brza popravka. Zato se došlo do čitavog niza gotovih parketa specifične namene - klasičnih, lamelnih, industrijskih i panelnih. Klasični su mahom namenjeni prostorijama u kojima je akcent na estetici najbitniji, lamelni i panelni su praktičniji i manje osetljivi, dok su industrijski ili, takozvani, „kant“ parketi namenjeni najprometnijim i najopterećenijim prostorima.
Koliko i pri izvođenju svih drugih zanatskih radova toliko je i ovde priprema podloge vrlo važna. Podloga na koju će doći parket mora biti sasvim završena i obrađena, ravna, suva i čista. Ako nije valja je takvom učiniti, pošto će se, u suprotnom, već nakon izvesnog vremena pojaviti prvi problemi - najčešće sa podizanjem parketa zbog lošeg prianjanja, na primer.
S druge strane, imajte u vidu da se prema materijalu od kog je kao i prema vrsti parketa bira njegov način postavljanja. Parketi se, bilo da su ploče, daske, lamele ili daščice, postavljaju lepljenjem ili kao „plivajući“ pod. Prema vrsti parketa bira se i tip veziva. Lepak za parket je gotov proizvod koji se uglavnom upotrebljava u nerazblaženom stanju ili se eventualno kao prah meša sa vodom. Kada se parket postavlja preko podnog grejanja onda se izvodi ili nakon sušenja cementnog veziva ili kao „suvi pod“.
Nov parket se u nekim slučajevima može postaviti preko starog, preko postojećih podnih obloga, linoleuma ili plute kao i preko toplotne i/ili zvučne izolacije, odnosno, podnog grejanja. I u tim slučajevima se moraju obaviti odgovarajuće predradnje.
Svi parketi su zapravo višeslojne podne obloge. Površinski sloj je onaj koji se vidi te se njegovoj završnoj obradi posvećuje veća pažnja. Međutim, ne manje važni su i srednji, odnosno, noseći slojevi te donji, koji služi kao termo i zvučna izolacija, ali i stabilizuje celu strukturu.
Svi parketi se prave od drveta, ali ne od istih vrsta i istog kvaliteta. Najbolji su troslojni kojima je površina od plemenitih vrsta kakve su hrast, bukva, orah, jasen ili javor, a srednji od četinarskih vrsta koje imaju izvesne količine smole u sebi i slabije reaguju na promene uslova mikroklime. Donji sloj takvih parketa može biti takođe od četinara, ali i raznih dodataka za čvrstinu i stabilnost.
Načini postavljanja razlikuju se prema vrstama parketa. Gotovi parketi, koji su potpuno završeni proizvodi i ne traže nikakvu naknadnu obradu, već se mogu odmah postaviti, najčešće su u obliku ploča i dasaka pa se mogu i lepiti i sastavljati kao „plivajući pod“. Bilo da su ploče ili daske u pitanju, sve sa jedne strane imaju „pero“ a sa druge žleb, pa se tako sastavljaju jedna sa drugom „na klik“ i ređaju dok se pod ne završi. Lamelni parketi imaju „pero“ na jednoj, dužoj strani, pa se daske slažu jedna uz drugu sa tim minimalnim preklopom da bi završen pod delovao sasvim ujednačen i ravan.
Kada se radi obnavljanje starih parketa, naročito onih masivnih drvenih, nakon što se ishobluju prvi put da bi im se površina očistila, nanosi se posebna smesa kojom se popunjavaju praznine i oštećenja. Tako se parket zapravo isfuguje, a posle sušenja ponovo polira. Isto se radi i s industrijskim, jer su oni najdeblji i najviše puta mogu da se obnavljaju. Sastavljaju se od daščica složenih „na kant“ pa vezanih trakom, zbog čega su i toliko izdržljivi.
Na kraju se, svi osim gotovih parketa, lakiraju, ulje ili voskiraju više puta da bi postali čvršći i otporniji, ali i da bi se dobio željeni izgled - prigušeni ili visoki sjaj, odnosno, prirodna, tonirana ili nijansirana boja - zavisno od toga hoćete li da struktura ili tekstura budu izraženije.
Iako se možda ne čini takvim, postavljanje parketa jeste zahtevan posao koji najviše traži iskustvo, spretnost i poznavanje materijala. Ako se odlučite za parket kao podnu oblogu u kući ili stanu, u novogradnji ili pri renoviranju, savetujemo da obavezno potražite stručnjaka. Parketar će ceo posao uraditi brže, bolje i vičnije od vas, naročito ako se radovima ovakve vrste nikada niste bavili. Još važnije je to što će majstor umeti da vas posavetuje i u vezi sa kupovinom prave vrste parketa, a kada ga postavi, profesionalno izveden rad garantovaće i dugotrajnost. Parket se menja jednom u više decenija i zato su svi ovi faktori vrlo važni.
Naravno, pitanje - gde naći dobrog parketara - nameće se samo po sebi, budući da ponuđača ima bukvalno bezbroj. Na našem sajtu ćete naći veći broj stručnjaka sa kojima sarađujemo, pa im se možete obratiti. Pored njihovog kontakta videćete i ocene prethodnih klijenata, preporuke i reference koje će vam pomoći da se opredelite. Jasno je da nasumično pretraživanje interneta u potrazi za dobrom pogodbom može potrajati, a preporuke poznanika mogu, ali i ne moraju, biti pouzdane.
Procedura postavljanja parketa slična je za sve vrste. Rekosmo da prvo podloga mora biti dobro pripremljena da bi i završen pod bio kvalitetan, lep i dugotrajan.
Klasične vrste parketa mogu da se ređaju po određenom rasporedu da bi se dobila bordura, pravolinijski, višeugaono ili u kocke ili u varijantama poznatim kao „riblja kost“. Lamelni i panelni su već složeni po određenoj šari (oni izgledaju kao ploče određenih dimenzija sastavljene od daščica koje idu u suprotnim smerovima: „engleski" ili „staronemački vez") ili geometrijsku, figuralnu i mozaičku šaru možete birati i slagati sami, po vlastitoj zamisli.
Kada se ređanje završi, postavljaju se ivične lajsne na spojevima parketa i zida da bi se površina učvrstila i fiksirala. Tamo gde se parket spaja sa drugim podnim oblogama kakve su pločice, postavljaju se prelazne lajsne. U zavisnosti od toga za kakav ste se izgled odlučili, poslednje na red dolazi lakiranje, uljenje ili voskiranje pri čemu je važno da se između nanošenja slojeva ostavi dovoljno vremena za sušenje, prema uputstvu proizvođača.
Prema tome o koliko velikoj površini ili površinama se radi, ceo posao može potrajati od nekoliko dana do par nedelja.
Osim kada su u pitanju tipovi gotovih parketa koji su fabrički potpuno završeni i ne treba im nikakva dorada kao laminatu, klasični, lamelni, panelni i industrijski parketi, pa i seljački i brodski pod, moraju se lakirati, nauljiti ili voskirati, koliko da bi izgledali dobro toliko i da bi bili zaštićeni. Na tržištu je ponuda svih proizvoda iz te klase bezmalo neograničena, a deli se na one na bazi ulja i one na bazi vode. Ovi na vodenoj bazi su bolji pošto su slabijeg mirisa, brže se suše i ekološki su prihvatljiviji. Uljani i nitro lakovi su „teški i jaki“ pa se sve ređe koriste, naročito za stambene prostore. Uljenje i voskiranje zahteva češće obnavljanje, ali takvi podovi deluju prirodnije zbog umekšanog sjaja naročito kada su u pitanju azijske i afričke vrste drveta koje postaju sve popularnije.
Kao i druge stvari, da bi što duže zadržao kvalitet i lepotu, parket se mora održavati. Redovno čišćenje i usisavanje se podrazumevaju, ali imajte na umu da je površina poda svakodnevno izložena uticaju raznih faktora počevši od elemenata mikroklime, svetlosti i UV zračenja pa do opterećenja nameštajem i nehotičnog prosipanja tečnosti. Na neke od ovih činilaca možete manje ili više uticati - recimo, regulacijom temperature i vlažnosti, zasenjivanjem prozora ili premeštanjem komada nameštaja s vremena na vreme ili podmetanjem prostirki ili podmetača te brisanjem prolivenih tečnosti u što kraćem roku.
Međutim, održavanje parketa u stvari podrazumeva obnavljanje premaza u redovnim intervalima. Proizvođači daju nedvosmislena uputstva u tom smislu i valja ih se pridržavati. Lak je zaštitno sredstvo i nanosi se, zavisno od roka trajanja i vrste drveta, najmanje jednom u 10 godina, naročito lakovi na bazi vode. Pri tom valja obraditi oštećena mesta i sve prelakirati ponovo. Imajte na umu da su masivni drveni parketi u tom smislu najzahtevniji, budući da njihov izgled i dugotrajnost direktno zavise od lakiranja. Nanošenje ulja ili voska treba češće ponavljati, jer je sama priroda supstanci takva, a pogotovo ako se takav parket nalazi u prometnoj prostoriji izloženoj raznim opterećenjima. Prednost ovakvih premaza je u tome što se mogu parcijalno nanositi na pojedinačna mesta po potrebi, a da ceo prostor ne mora da se oslobodi i isprazni.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Hoblovanje i lakiranje parketa.
Potrebno je hoblovanje i lakiranje pareketa, površina cca 70m2. 84672 € do 141120 €
Hoblovanje, fugovanje i lakiranje parketa sa postavljanjem lajsni
Hoblovanje, fugovanje i lakiranje parketa, postavljanje parket lajsni od medijapana 42336 € do 70560 €
Kupovina, postavljanje, hoblovanje i lakiranje parketa
Potrebna nabavka, postavljanje, hoblovanje lakiranje i postavljanje zavrsnih lajsni, dnevni boravak 24 m2. 63504 € do 105840 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.