Koliko košta drvena nastrešnica? Cene drvenih nadstrešnica zavise od konstrukcije, veličine, materijala i krovnog pokrivača. Konzolne nastrešnice su generalno skuplje od samostojećih. Nastrešnica za dva automobila, dimenzija 6x5m, sa masivnom drvenom konstrukcijom i krovom može koštati od 3.000 EUR i više. Nabavka i montaža nastrešnice na dve vode pokrivene tegolom, limom ili polikarbonatnim krovom kreće se od 65 do 110 EUR/m2. Preporučujemo da prethodno potražite primer nastrešnice ili nacrtate skicu, jer će to izvođačima olakšati pripremu tačne ponude.
Kome možete poveriti izradu i postavljanje drvene nastrešnice? Lako i brzo pronađite iskusnog majstora za izradu i postavljanje drvene nastrešnice u vašem području. Kako? Pomoću donjeg obrasca možete potpuno besplatno i bez obaveza poslati upit, a zatim izabrati među zainteresovanim i dobro ocenjenim majstorima za izradu i postavljanje drvene nastrešnice!
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
U poređenju s metalnim nastrešnicama, izrada nastrešnica od drveta je brža i jednostavnija. Budući da se drvo lakše obrađuje, za samu nastrešnicu ima mnogo mogućnosti. Upravo zbog te privlačnosti, drvene nastrešnice su ne samo funkcionalni već i ukrasni element svake kuće i dvorišta. U slučaju da zatreba, i popravak drvene nastrešnice je mnogo lakši nego metalne. Ipak, u slučaju da se nastrešnica sasvim zanemari i godinama ne održava, vek trajanja će joj biti kraći od metalne, iako održavanje nije nimalo komplikovano. Ako drvene delove nastrešnice svake godine prefarbate i tako im obnovite zaštitu, ona može potrajati i čitavih 50 i više godina. Toga radi, načinu obrade i prvoj impregnaciji drvne građe mora biti posvećena velika pažnja - samo tako ćete u narednim godinama uštedeti sebi puno rada i brige.
Da bi drvena nastrešnica bila dugotrajna, prvi je uslov, svakako, dobar izbor kvalitetne drvne građe; kvalitetnim drvetom smatra se ono koje je sečeno zimi (tada u njemu ima najmanje sokova), sušeno određeno vreme i na određen način prema vrsti, te isečeno i obrađeno takođe na pravilan način. Što se elemenata koji su izloženi atmosferskim prilikama tiče, najvažnije je da se na njima voda ne zadržava i da drveni delovi ne dolaze u kontakt sa zemljom. Svi poprečno ili čeono rezani elementi treba da imaju i dodatnu hemijsku ili mehaničku zaštitu. Pravilnom i pravovremenom impregnacijom drveta, sprečava se razvoj gljivica i plesni te nastanak mrlja različitog porekla, a odbijaju se i štetočine. Zaštitni premaz ili boja zaštitiće drvo i istovremeno ga učiniti lepšim i sjajnijim.
Ako su drvene nastrešnice stalno izložene vremenskim prilikama i neprilikama, a uz to se uopšte ne održavaju ili slabo održavaju, vek trajanja im se može znatno smanjiti. Velika kolebanja spoljne temperature i vlažnosti nisu naročito štetni. Za dugotrajnost drvenih nastrešnica najbitniji su pravilno i redovno održavanje i zaštita.
Serijski proizvedene drvene nastrešnice rade se u fabrikama, mašinski. One su unapred određenih dimenzija (tzv.standardnih) i materijal od kog se prave je takođe određene vrste i kvaliteta. Postavljanja ovakve nastrešnice se možete latiti i sami, a možete angažovati i stručnjaka. Ako se odlučite za unikatnu drvenu nastrešnicu, nju će vam napraviti tesar tačno prema meri i vašim zahtevima. Isti taj tesar će je i montirati uz nekoliko pripremnih radova: priprema temelja, popločavanje i slično.
Nastrešnice se i inače dele na samostojeće i ankerisane (učvršćene za zid) za fasadu postojećeg objekta. Mogu imati oslonac u sva četiri ćoška ili samo s jedne strane. Sve četiri strane nastrešnice mogu biti otvorene, ali najviše dve zatvorene.
U zavisnosti od različitih okolnosti (vrste zemljišta, izgleda kuće, u urbanoj ili prirodnoj sredini itd.) nastrešnica se uvek uklapa s okolinom i po stilu i po konstrukciji. U planinskim predelima je uvek bolje da je krov strmiji kako se padavine ne bi zadržavale, a u urbanim sredinama se uglavnom bira moderniji dizajn. Možete da izaberete nastrešnicu s jednom, dve ili više kosina („voda“) s tim što kosina ravnog krova ne može biti sasvim ravna - mora imati pad od najmanje 2%.
Polikarbonati i staklo su u poslednje vreme među najtraženijim krovnim pokrivačima za drvene nastrešnice. Njihova najveća prednost je to što propuštaju svetlost, a predstavljaju zaštitu od atmosferskih uticaja. To naročito važi za slučajeve kada je krov nastrešnice na fasadi kuće pored prozora. Tada svetlost koja prodire kroz proziran krov osvetljava i te prozore. Ako osvetljenost mesta na kom će nastrešnica biti nije upitna, onda se mogu upotrebiti i drugi, mnogobrojni i vrlo različiti materijali kao što su opeka, metal, tegola, bitumen i tako dalje.
Izbor majstora je svakako jedan od težih delova celog projekta. Gde naći dobrog i pouzdanog majstora koji stručno i kvalitetno radi? Svakako je važno i da je lokalni majstor. Poslednje pitanje, ali ne manje važno, je i cena. Ako lično ne poznajete takvog, a ni prijatelji ni kolege vam ne mogu nikoga preporučiti, preporučujemo da na našem portalu Daibau sistem ostavite upit te će vam se zainteresovani majstori javiti i poslati ponudu; tako ćete na brz i jednostavan način steći uvid i napraviti selekciju. Svi majstori i preduzeća koji sarađuju s nama velikog su iskustva i znanja, pravi profesionalci s odgovarajućim alatima i opremom; na našem veb-sajtu možete pogledati njihove radove, videti komentare mušterija i ocene te ćete se lako odlučiti za nekog.
Nevezano za to da li razmišljate o običnoj nastrešnici iznad ulaznih vrata, onoj za auto ili pergoli, savetujemo da se prvo posavetujete sa stručnjacima. Oni će znati da vam preporuče najsvrsishodnije rešenje prema postojećim uslovima te vašim mogućnostima i željama. Često se događa da se domaći, priučen majstor lati postavljanja nastrešnice, a da se ona odmah potom ošteti i ne uspe da izdrži opterećenje prvog snega. Ulaganje u dobro projektovanu i kvalitetno postavljenu nastrešnicu će se sigurno isplatiti, prvenstveno zbog toga što će vam godinama služiti bez problema.
Preporučujemo da među mnogobrojnim ponuđačima birate i po tome da li nude kompletnu uslugu, što praktično znači da izvođač radova može da dođe i pogleda šta želite, sve izmeri i oceni, posavetuje vas o odgovarajućem rešenju, a onda nastrešnicu napravi, postavi je i kasnije, eventualno, dolazi da izvrši popravku ili radove održavanja. Ne poklanjajte poverenje onima koji nude samo postavljanje. Ima puno proizvođača nastrešnica koji se bave samo prodajom, a ako nude uslugu montaže prepuštaju je podizvođačima, čime se odgovornost prenosi na druge i time umanjuje. U slučaju da dođe do nekakvog problema, doći će i do međusobnog optuživanja i svaljivanja krivice.
Proverite ono što je dati izvođač radova već završio, pokušajte da te prethodne mušterije i obiđete te porazgovarate s njima i čujete korisne savete i mišljenja - kako je prošla montaža, koliko su zadovoljni, da li je bilo problema i da li su bile potrebne prepravke i, najvažnije, da li su se majstori odazvali svaki put i završili dogovoreno.
Nastrešnica se u poređenju s garažom mnogo lakše pravi. Po našem Zakonu o izgradnji iz 2018. za nastrešnicu do 10 m2 i visine do 3 m nije potrebna građevinska dozvola; za sve veće od toga je obavezna. Dakle, ako je manja biće gotova za dan-dva jer neće biti potrebno ni čekanje dozvole ni neki posebni građevinski radovi. Međutim, ako se odlučite za veću, predlažemo da se prvo raspitate o važećim propisima ili u svojoj opštini ili u nadležnoj inspekciji da biste izbegli eventualne neprijatnosti. Kada dozvolu, odnosno, rešenje dobijete, onda na red dolaze sledeći elementi:
Ako želite da opremu na terasi ili auto zaštitite od štetnog uticaja UV zračenja, kiše, snega, grada i sličnog, onda visina nastrešnice mora da bude tačno određena. Što je nastrešnica viša, veći je i ugao prodora padavina ili sunčevih zraka, a zaštita manja. Niža nastrešnica je zato srazmerno bolja zaštita. Uglavnom se računa da je ulazna visina za običan auto ujedno i najniža koja se preporučuje (kao za terase, balkone ili pergole), odnosno, 2,1 ili 2,2 m.
Veličina nastrešnice se određuje tako što se širini i dužini običnog auta dodaje najmanje po 50 cm sa svake strane; ako je nastrešnica za dvoja kola, mora se dodati razmak među njima od najmanje 80 cm. Ovako dolazimo do toga da je za najmanju nastrešnicu za kola potrebno 3x5 m, a za dvoja 5,15x5 m.
Jedna od najznačajnijih karakteristika drvene nastrešnice je njena nosivost, pri čemu je, opet, najznačajnije opterećenje snegom. U slučaju greške u proračunu, posledice bi mogle biti vrlo opasne te se ne sme izostaviti podatak o prosečnim snežnim padavinama u vašem kraju. Ako živite u području s obilnim i dugotrajnim snežnim padavinama, onda se konstrukcija i nosivost nastrešnice tome moraju prilagoditi kako bi krov izdržao opterećenje.
Pre postavljanja nastrešnice, moraju se pripremiti temelji i podloga. Ako je u pitanju novogradnja, odlično bi bilo projektovati nastrešnicu u sklopu plana uređenja spoljne strane kuće, odnosno, dvorišta. U svakom slučaju, kada se pravi konzolna nastrešnica potreban je pojasni temelj od armiranog betona koji će nositi najveći deo težine. Konzole koje će držati konstrukciju treba ušrafiti pre završetka fasade da bi se izbeglo njeno kasnije bušenje; kada se završena fasada buši naknadno, na tim mestima se stvaraju tzv. toplotni mostovi, tj. mesta kuda se toplota gubi. Samostojeće nastrešnice s tri ili četiri stuba zahtevaju tačkasti betonski temelj. Dimenzije temelja se određuju prema veličini nastrešnice. Preporučujemo da proračune i postavljanje prepustite profesionalcima. Manje nastrešnice kao što su one za ulazna vrata ili balkon, montiraju se konzolno - samo šrafljenjem u fasadu, bez nosećih stubova.
Moderne drvene nastrešnice su uglavnom tipske i proizvode se fabrički, a na licu mesta se samo sastavljaju i šrafe. Ipak, i za njih se moraju napraviti odgovarajući temelji i popločano tlo. Uigranom timu majstora, za postavljanje nastrešnice za dvoja kola, potrebno je oko 10 sati rada. Prednost postavljanja tipskih nastrešnica je ta što ne traže pripremne ni završne građevinske radove niti mehanizaciju. Takođe, nema ni otpada ni mrlja jer su svi delovi u fabrici već ofarbani ili završno obrađeni.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Konstrukcija za krov terase 2
Potreban krov sa drvenom konstrukcijom za terasu dimenzija 2m x 1,5m, na jednu vodu, sam krov od polikarbonata ili pleksiglasa. 127008 € do 211680 €
Drvena nadstresnica pred ulaznim vratima na tri stuba
Potrebna mala drvena nadstresnica pred ulaznim vratima na tri stuba u obliku lepeze sa crepom od gore. 158760 € do 264600 €
Nadstrešnica
Potrebno betoniranje oko 100m2 iznad tog betona bi bila nadstrešnica na dve vode. betroniranje 100m2 pristupne staze za kola širine oko 4m, koja ide od ulazne kapije do nadstrešnice. Debljina betona 10cm sa mrežom Fi.6 423360 € do 705600 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.