Kolika je cena električne energije? Dovođenje električne energije u domove omogućava osvetljenje, rad aparata i uređaja, telekomunikacije i funkcionisanje klima-uređaja kao i svega ostalog u domaćinstvima. Ponuđači električne energije imaju različite cene. Brzim poređenjem cena za domaćinstva vidi se da cena kWh struje iznosi oko 0,020 - 0,060 EUR/kWh, po satu više dnevne tarife (VT, svaki potrošač od 6/8 h do 22/24 h) odnosno, oko 0,020- 0,040 EUR/kWh sa PDV u nižoj noćnoj tarifi (VT, svaki potrošač od 22/24 h do 6/8 h). U taj cenovnik ne ulaze drugi troškovi, kao što je održavanje mreže, prenos električne energije, takse za obnovljive izvore energije i slično. Cena struje uz sve dodatne troškove iznosi oko 0,17 EUR/kWh za domaćinstva. Kod najnižih cena, vodite računa o trenutnim popustima, akcijama i paketima. Potrošači iz drugih kategorija struju dobijaju po drugim, nižim tarifama.
Kome poveriti snabdevanje električnom energijom? Pošaljite upit odgovarajućim i ocenjenim dobavljačima električne energije u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! Dovoljno je da popunite formular ispod.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Električna energija je najčešće korišćen izvor energije. Elektro-energetske mreže su stoga jedna od najrasprostranjenijih vrsta instalacija u svetu i kod nas. Danas je teško zamisliti život bez električne energije. Koristimo je svakodnevno i svuda. Uz pomoć električne energije grejemo, osvetljavamo prostorije, gradove i puteve. Koristi se za napajanje frižidera, šporeta, usisivača, pegli, računara, telefona, televizora i svih drugih aparata, uređaja i opreme. Sve češće se vozimo i na struju. U Srbiji je od 2013. godine za velike kupce, a od 2016. godine i za male potrošače, tržište električne energije postalo slobodno, tako da svako može izabrati svog snabdevača električnom energijom.
Merač potrošnje električne energije ili, popularno nazvano, brojilo, meri koliko električne energije trošite. U domaćinstvima se ova potrošnja meri u kilovatima na sat, a cena se računa iz količine kilovata po satu koji se utroši. Danas se električna energija obično više ne naplaćuje po jedinstvenoj tarifi, već po višoj i nižoj tarifi, odnosno, dnevnoj i noćnoj, zelenoj, plavoj i crvenoj zoni i u zavisnosti od toga da li je brojilo jednotarifno ili dvotarifno. Tako se električna energija koju potrošite tokom dana naplaćuje po višoj tarifi. Struja koja se troši noću naplaćuje se po nižoj tarifi. Struja se naplaćuje po istoj ceni samo ako se odlučite za jedinstvenu tarifu, odnosno, jednotarifno brojilo. Svakoj od tri tarife je, takođe, različita cena. Po nižoj tarifi, koja je jeftinija, naplaćuje se električna energija koju koristite noću, između 10, odnosno, 12 i 6, odnosno, 8 sati ujutro. Ove razlike u satnici se odnose na Beograd i ostatak Srbije.
Naime, najveći snabdevač strujom kod nas, Elektroprivreda Srbije (EPS), napravio je raspored radi ravnomernijeg opterećenja sistema tako da Beograđani jeftiniju struju imaju od ponoći do 8 časova izjutra bez obzira na promene u računanju vremena, neradne dane, državne ili verske praznike; za područje Vojvodine taj interval je od 23 do 7 časova ujutru. U centralnoj Srbiji struja po nižoj tarifi obezbeđena je od 22 do 6 časova. Najprikladniji način naplate zavisi od potreba i načina života određenog domaćinstva. Domaćinstvo sa mnogo članova i velikim brojem električnih aparata koji se koriste noću najbolje odgovara dvotarifnom načinu naplate. Međutim, jednotarifna metoda je najpogodnija za pojedince ili manja domaćinstva koja ne žele da razmišljaju o tome kada će koristiti električne uređaje.
Postoje analogna i digitalna brojila električne energije. Analogna brojila su jednotarifna ili dvotarifna. Ako odlučite da promenite način obračuna, moraćete da promenite i brojilo. Poslednjih godina analogna brojila su uglavnom (gde je to moguće) zamenjena digitalnim. Digitalna brojila su ista i za jednotarifnu i za dvotarifnu naplatu. Ako želite da promenite postojeći način obračuna, potrebno je samo da obavestite distributera električne energije. Digitalna ili pametna brojila takođe omogućavaju dobavljačima da daljinski očitavaju vašu potrošnju električne energije. Takođe mogu automatski prenositi podatke sa brojila. Na pametnom brojilu se može postaviti veći broj tarifa, najveća dozvoljena potrošnja, razne pripejd funkcije i kontrolisati kvalitet električne mreže.
Analogna brojila potrošači očitavaju sami ili to radi ovlašćen radnik Elektrodistribucije. Digitalna brojila imaju tu prednost da ih je moguće očitavati na daljinu iz centra upravljanja sistemom, odnosno da distributer vrši automatsko daljinsko očitavanje.
Svaki merač ima omogućen određeni obim grešaka. Nijedno brojilo električne energije ne vrši 100% tačno merenje. Greška može, ali i ne mora biti zanemarljiva. U praksi, pametna brojila često mere veću potrošnju od stvarne. Zbog toga se merne karakteristike brojila redovno proveravaju. Ako primetite da vaše brojilo ne meri pravilno, morate to prijaviti distributeru električne energije i zamoliti ga da pregleda (kalibrira) brojilo. Distributer električne energije na vašem području (EPS ili neko drugi) jedini može upravljati vašim brojilom. Merač električne energije treba menjati svakih dvanaest godina (za domaćinstva). Srbija je, shodno Zakonu o energetici iz preduzeća Elektroprivreda Srbije izdvojila novo preduzeće pod nazivom EPS Distribucija koje je prošle godine počelo sa sukcesivnom zamenom brojila, kojih u Srbiji ima oko 3,7 miliona te se računa da će do 2025. godine svi biti preuzeti, a analogni zamenjeni digitalnim brojilima.
Preduzeće Elektroprivreda Srbije je trenutno najveći distributer i snabdevač električnom energijom jer drži 98% tržišta i to po cenama koje su još uvek najpovoljnije za domaćinstva, a pritom odobrava i popust određenim kategorijama socijalno ugroženih potrošača.
Fid-in tarife za struju dobijenu iz obnovljivih izvora energije uvedene su 2013. godine i podrazumevaju da Elektroprivreda Srbije u periodu od 12 godina struju proizvedenu na taj način njihovim vlasnicima plaća skuplje od regularne, kako bi im se investicija isplatila. Trošak fid-in tarife snose potrošači kroz fiksnu nadoknadu na računu za struju koja iznosi 0,093 dinara po kilovat času.
U praksi to znači da (po podacima za 2020. godinu) domaćinstvo koje, primera radi, troši do 350 kilovat-časova (zelena zona) za plaćanje računa dodatno izdvoji 32,55 dinara. Oni koji troše do 500 kilovat-časova (plava zona) dodatno izdvoje 46,5 dinara, a potrošači koji se greju na struju i potroše recimo 700 ili više kilovat-časova u zimskom periodu, izdvoje za tu naknadu 65,1 dinar.
Fid-in tarife u Srbiji zavise od izvora iz koga se dobija struja kao i od snage postrojenja. Cena za hidroelektrane je od 6 do 12,6 evrocenti po kilovat-času. Za biomasu od 8,22 do 13,26. Za biogas od 15 do 18,33 evrocenti po kilovat-času. Za struju iz otpada se plaća 8,44 do 9,2 evrocenta po kilovat-času.
Za elektrane na vetar otkupna cena je 9,2 a za solarne elektrane od 12,4 do 14,6 evrocenta. Iz geotermalnih elektrana se dobija struja koju EPS plaća 8,2 a iz elektrana na otpad 8,57 evrocenti po kilovat-času. Za elektrane koje kombinovano proizvode električnu i toplotnu energiju cena je 7,45 do 8,2 evrocenta po kilovat-času. Do sada je u Srbiji, između ostalog, izgrađeno oko 130 malih hidroelektrana, pet vetroparkova i dve velike solarne elektrane.
U Srbiji je svake godine sve više dobavljača električne energije. Informacije o dobavljačima su javno dostupne, jer dobavljači redovno objavljuju cene na mreži, kao i različite uslove i posebne cene i ponude paketa. Uz redovno praćenje, svaki korisnik može brzo odlučiti koja mu je opcija najpogodnija.
Tržište električne energije u Srbiji je 2013. godine liberalizovano donošenjem Zakona o energetici. Svaki postojeći ili potencijalni korisnik je stoga slobodan da izabere sa kojim snabdevačem želi da zaključi ugovor o snabdevanju.
Njegov izbor je potpuno nezavisan od lokacije na kojoj živi, nije vezan za lokacijsku dostupnost niti upravnika u višestambenim zgradama. Izbor je u potpunosti slobodna volja svakog korisnika. Danas mnogi ljudi to još uvek pogrešno shvataju. Izbor najpovoljnijeg dobavljača električne energije može pojedincu ili porodici omogućiti znatne uštede, a da ni na koji način ne ugrozi komfor ni način života. Ovo posebno važi za korisnike koji se greju na struju ili imaju električne automobile. Za razliku od pružalaca telekomunikacionih usluga, dobavljači električne energije ne zavise od ožičenja i pokrivenosti pojedinačnih područja niti bilo kojih drugih faktora. Ako ste povezani na električnu mrežu, možete izabrati bilo kog snabdevača. Slobodno tržište podstiče konkurenciju, što znači da snabdevači pokušavaju da svojim postojećem i potencijalnim korisnicima pruže različite pogodnosti i najbolje uslove. Moraju više da rade za svoje klijente. Spisak licenciranih dobavljača struje u Srbiji naći ćete na linku:
http://www.ems.rs/media/uploads/2013/11/Spisak_snabdevaca_07112013.pdf
Zamena jednog snabdevača električnom energijom drugim nije komplikovana koliko izbor najpovoljnijeg dobavljača. Sektor za energetsku efikasnost i toplane kao i Sektor za zelenu energiju, Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije, na svojoj veb-stranici objavljuju godišnje izveštaje o ponuđačima električne energije. Međutim, tamo su navedene samo maloprodajne cene. Korisnik mora proveriti i druge uslove, rokove ugovora i slično. To zahteva koncentraciju, preračunavanje i vreme, ali je vredno truda i može vam se isplatiti.
Prilikom izbora najpovoljnijeg dobavljača dobro je uzeti u obzir sve uslove koji se nude.
Na primer, koliko dugo ugovor važi, koji su otkazni rokovi, način plaćanja, dodatne usluge, popusti i slično. Takođe, možete birati između različitih izvora iz kojih se dobija električna energija. Kada donesete odluku i izaberete novog dobavljača, možete ga ovlastiti da za vas izvrši zamenu.
Postupak je sledeći:
Prava potrošača u odnosu na dobavljače električne energije regulisana su zakonom. Dobavljači su dužni da objave trenutno važeće cene električne energije. Klijenti moraju biti obavešteni o svim mogućnostima i uslovima. Dužnost snabdevača električnom energijom jeste da na računu pokažu iz kojih izvora se dobija električna energija koju je primio kupac i u kom delu. U svakom slučaju, preporučujemo da se detaljno informišete o svim postojećim uslovima i ponudama i proverite iskustva drugih korisnika, odnosno, kako sve funkcioniše u praksi, u lokalnoj zajednici, kako ne biste sebi stvorili nepotrebne probleme.
Ugovor o snabdevanju električnom energijom zaključuje se kao ugovor o pristupanju ili standardni ugovor. Dobavljač mora unapred objaviti uslove ugovora, koji moraju biti pošteni. U slučaju da dobavljač promeni uslove ugovora, mora blagovremeno obavestiti kupca, a kupac ima pravo da raskine ugovor ako se ne slaže sa novim uslovima.
Daibau.rs, pomažemo pri prooceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Proba
Kupovina struje proba 317520 € do 529200 €
Prelazak kod povoljnijeg dobavljača struje
Imao sam firmu, u procesu zatvaranja je, na firmi se vodi objekat gde živim sa porodicom. Računi za struju su strašni, u EPSu nedaju mogućnost da prebacim na fizičko lice da bih smanjio cenu. Treba mi novi dobavljač. 158760 € do 264600 €
Priključak na električnu mrežu (privatni dobovljač električne energije)
Poštovani,
potreban novi priključak na ekektričnu mrežu. Kupovina struje od privatnog dobavljača.
Hvala
105840 € do 176400 €
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.